Контакт

Македонија

Мицкоски: До мај ќе биде комплетирано раководството во општинските комитети

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска од Струмица ги почна теренските посети и средбите со жителите на македонските градови и села, кои претходно го најави и на „Фејсбук“.

Во Струмица, Мицкоски оствари средба со младите од градот, а одговараше и на новинарски прашања од кои едно се однесуваше на изборот на претседатели на општинските комитети на партијата. Притоа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека тоа е нормална постапка којашто се случува веднаш по изборниот процес и по промената на раководството во самата партија.

„Во неделата заврши отворениот конкурс и се имаат пријавено неколку илјадници луѓе коишто конкурираат за претседатели на општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ во цела Република Македонија. Постапката на интервјуа ќе почне од 15 март и очекуваме некаде кон крајот на април, евентуално почеток на мај да ја имаме комплетирано целокупната структура и комплетирано раководството во општинските комитети. Потоа следува втората фаза, односно фазата кога ќе започнеме да ја промовираме таканаречената постапка на работно лето. И понатаму соодветно јавноста ќе биде информирана за следните чекори на ВМРО-ДПМНЕ и општинските организации“, изјави лидерот на партијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Пенс по разговорот со Ципрас: Грција и Македонија се пред историска можност

Објавено пред

Од

Американскиот потпретседател, Мајкл Пенс и грчкиот премиер, Алексис Ципрас, телефонски разговарале за преговорите за изнаоѓање решение за името на Република Македонија, по што Пенс на социјалната мрежа „Твитер“ го соопшти својот став во врска со најовите напори за надминување на овој спор.

„Денеска зборував со грчкиот премиер Ципрас. Му се заблагодарив за лидерството кое го покажуваат заедно со македонскиот премиер Заев, во врска со напорите за решавање на долгогодишниот спор околу името. Ова е историска можност. Се надевам дека двете страни ќе изнајдат заеднички прифатливо решение, во насока на мир и стабилност во регионот“, напиша американскиот претседател во пораката објавена на социјалната мрежа „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Објавено пред

Од

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни, стои во соопштението на македонската Влада, објавено по информациите дека грчките политички лидери не го прифатиле најновиот предлог, односно по соопштението на грчката влада дека за надминување на спорот потребно е име со географскa или временска одредница.

Македонската влада изразува надеж и очекување дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во Атина.

„Со ова име, правиме целосно разграничување со регионот Македонија во Грција. Разграничување од секој аспект. Илинденското востание е заедничка борба на нашиот мултиетнички народ за социјални права и слободи. И нема никакви територијални аспирации према ниту една соседна земја, вклучително и Грција. Тоа е истата борба и во 1903 и во 1944 година. Република Македонија и граѓаните на Република Македонија немаат никакви територијални претензии и ги потврдуваат неменливоста на границите и почитувањето на наследството на грчкиот народ и Грција“, се наведува во владиното соопштене.

Се додава дека македонската влада ќе ги продолжи разговорите со Владата на Република Грција се до изнаоѓање дефинитивно решение на 25-годишниот спор.

„Никогаш не сме биле поблиску до решение, а пријателството меѓу двете земји и двата народи никогаш не било поголемо. Ќе ги вложиме сите напори да извлечеме максимум од овој позитивен историски момент за двете држави“, стои во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пресуда за Заев в понеделник – за Груевски в среда

Објавено пред

Неделава кривичниот суд во Скопје треба да ги објави пресудите за случаите „Поткуп“ и „Тенк“, во кои се обвинети актуелниот премиер Зоран Заев и експремиерот Никола Груевски.

Кога Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев со друг став за кој е предвидена поблага казна, наместо петочлен судиски совет, одлуката треба да ја соопшти судијата Дарко Тодоровски. Заев е обвинет за ветување дека ќе прими поткуп за што е предвидена казна од 1 до 5 години, а со старото обвинение најниската казна беше 5 години.

В среда Никола Груевски ќе ја чуе првата пресуда по предметот на СЈО, „Тенк“, за набавката на „мерцедесот“. Одлуката ќе ја соопшти судијката Добрила Кацарска, која е претседател на судискиот совет. СЈО за Груевски побара казна затвор, која според кривичното дело е од 1 до 3 години. Првото рочиште беше закажано за 31 јануари годинава. Против Груевски активни се уште 4 обвиненија за кои течат постапки во кривичниот суд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија3 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија19 часа

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија19 часа

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија20 часа

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија21 час

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија22 часа

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет1 ден

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет1 ден

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија2 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура2 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија2 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија2 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија2 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија2 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Македонија2 дена

Каракачанов: Едно од можните решенија е Илинденска Македонија

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија кое било договорено вчера меѓу премиерите на Македонија и Грција. Слушнав...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Судиите се под притисок, сите однапред ги знаат пресудите за „Тенк“ и „Поткуп“

Правосудството во Република Македонија е на колена, а судиите се во грч и работат под политички притисок. Споредбата како се...

Свет2 дена

Трамп нема да биде обвинет додека е претседател, тврди Џулијани

Специјалниот советник, кој ја води истрагата за наводна вмешаност на Русија во претседателските избори во САД во 2016 година, Роберт...

Регион2 дена

Хрватска го презеде претседавањето со Советот на Европа

Хрватска од денеска го презеде претседавањето со Советот на Европа, првпат откако стана негова членка пред 22 години. Хрватска го презема...

Досие