Контакт

Македонија

Мицкоски за Ковачевски: Очекувам продолжување на заевизмот, неуспесите и немањето стратегија

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска со коментар за составот на новото раководство на СДСМ, рече дека очекува продолжување на политиките на заевизмот, неуспесите, немањето стратегија.

„Имав можност да слушнам едно интервју на Ковачевски, стерилно, буквално не можам да препознаам некоја политичка, лидерска реченица која ќе можам да ја коментирам. Затоа очекувам само продолжување на политиките и ништо друго“, рече Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање за време на денешната посета на општина Бутел.

Мицкоски и додаде „освен обраќањето на Ковачевски кон Заев како претседателе, лаврите, глорификацијата ништо не слушнавме од новиот лидер на СДСМ“.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека не очекува никаков пресврт и во однос на политиките на Владата која ќе ја предводи Димитар Ковачевски.

„Продолжува заробената држава и хибридниот режим. ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија со најголема пратеничка група во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ е партија со најмногу градоначалници, три четири пати повеќе од СДСМ, со најмногу советници во општините, но ете Пендаровски продолжува да биде дел од хибридниот режим и заробената држава и одлучува мандатот да го даде на лице кое не учествувало на изборите, ниту ја побарало довербата, ниту има каков било народен легитимитет“, рече Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање што очекува од новиот мандат и новата Влада.

Македонија

Утре променливо облачно, претпладне со повремен слаб снег

Објавено пред

Утре претпладне ќе биде променливо облачно со повремен слаб снег, а во текот на денот облачноста ќе се намалува. На повеќе места ќе дува засилен, повремено силен северен ветер (над 60 км/час).

Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 3, а максималната ќе достигне од 1 до 8 степени.

Во Скопје, претпладне ќе биде променливо облачно со повремен слаб снег, во текот на денот облачноста ќе се намалува. Ќе дува засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 5 степени.

Во недела и понеделник ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба Ковачевски – Кундурос: Силна поддршка од Грција за почеток на преговорите со ЕУ во најбрзо време

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Русос Кундурос, амбасадор на Република Грција во нашата држава.

На состанокот се изразени честитки за изборот на премиерот Ковачевски и новата Влада и е констатирано дека има услови за натамошно унапредување на односите меѓу двете држави како во областа на енергетиката и економијата така и во сите други области од значење за граѓаните.

Пренесена е и силна и недвосмислена поддршка од Грција и премиерот Кирјакос Мицотакис за почеток на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ во најбрзо време.

Оценето е дека европските интеграции на Западен Балкан се придонес во регионалната стабилност, можност за имплементација на европските стандарди во државите, а со тоа и развој на регионот, што се гледа како придобивка за сите.

„Премиерот Ковачевски му се заблагодари на амбасадорот Кундурос за поддршката од грчкиот премиер и од Хеленската Република за напредокот на Република Северна Македонија во евроинтеграциите по членството во НАТО“, соопштија владините служби.

„Решавањето на политичките прашања помеѓу Северна Македонија и Грција со договорот од Преспа отвори простор за развој на економските односи. Како држава, учествуваме во енергетскиот проект ‘Александропули’, трговската размена со Грција е добра и тоа се само некои показатели дека односите меѓу државите се одвиваат во позитивен правец и во таа насока и ја продожуваме соработката“, рече премиерот Ковачевски.

На средбата е разговарано и за други актуелни прашања од значење за двете држави.

Прикажи повеќе...

Македонија

Обезбедени пристапни рампи во градските институции за лицата со попреченост

Објавено пред

„Исполнето уште едно ветување на градоначалничката Арсовска за 82 дена од градоначалничкиот мандат, пристапност на лицата со попреченост до сите градски институции, но ова е само почетокот на стратегијата за институциите под надлежност на Град Скопје да биде достапен и пристапен за сите граѓани“, велат од оваа институција.

Појаснуваат дека е прилагоден пристапот за лицата со попреченост во 9 јавни претпријатија, 7 јавни и културни установи и во 23 средни училишта во градот Скопје.

„Во изминатите два месеци овозможено е адаптирање во средните училишта во Скопје, и тоа во:

– СУГС „Кочо Рацин” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Михајло Пупин” ( две надворешни рампи, лифтовска платформа, лифт, адаптиран тоалет, обележано паркинг место и опремена фискултурна сала со сите потребни реквизити)

– СУГС „Јосип Броз Тито” ( надворешна рампа и адаптиран тоалет)

– СУГС „Панче Арсовски” ( надворешна рампа)

– СУГС „Васил Антевски Дрен” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Димитар Влахов” ( надворешна рампа)

– СУГС „Никола Карев” ( надворешна рампа)

– СУГС „Марија Кири Склодовска” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Владо Тасевски” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Георги Димитров” ( две надворешни рампи, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Д-р Панче Караѓозов” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Браќа Миладиновци” ( надворешна рампа, две внатрешни рампи, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Орце Николов” ( надворешна рампа, две внатрешни рампи и обележано паркинг место)

– СУГС „Цветан Димов” ( две надворешни рампи и обележано паркинг место)

– СУГС „Зеф Љуш Марку” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Шаип Јусуф” ( надворешна рампа, обележан паркинг простор и четири адаптирани тоалети)

– СУГС „Раде Јовчевски Корчагин” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Арсени Јовков” ( надворешна рампа, поставен лифт и лифтовска платформа, обележано паркинг место)

– СУГС „Осми Септември” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Сарај” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Боро Петрушевски” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Лазар Танев” ( надворешна и внатрешна пристапна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Здравко Цветковски” (адаптиран тоалет за лица со попреченост, опремена фискултурна сала со сите потребни реквизити и справи за лица со попреченост)

Пристапни рампи/ лифт за лицата со попреченост овозможени се во Јавните културни установи во градот Скопје, и тоа:

– Културно информативен центар – Скопје

– Дом на култура „Кочо Рацин” – Скопје

– Младински културен центар – Скопје

– Музеј на Град Скопје

– Зоолошка градина – Скопје

– Детски културен центар – Карпош

– Градска библиотека „Браќа Миладиновци”

Поставени се пристапни рампи за лицата со попреченост во сите Јавни претпријатија во Град Скопје, и тоа во:

– ЈП Паркови и зеленило – Скопје

– ЈП Градски паркинг – Скопје

– ЈП Улици и патишта – Скопје

– Јавно сообраќајно претпријатие – Скопје

– ЈП Комунална хигиена – Скопје

– ЈП Водовод и канализација – Скопје

– Депонија Дрисла – Скопје

– ЈП за благосостојба на животни скитници Лајка – Скопје

– ГЕС СКОПЈЕ ГАС ДООЕЛ – Скопје“, е наведено во писмениот допис од Град Скопје.

Од таму додаваат дека ќе продолжат да ги исполнуваат барањата на граѓаните и организациите, со цел целосна пристапност и отвореност на сите градски институции за сите скопјани.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија24 минути

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата на денешната 8-ма седница донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија1 час

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет2 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион3 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија4 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ4 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет5 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија6 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет8 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет9 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет10 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Досие