Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски: Ова е тежок ден за Македонија, ова е капитулација

Објавено пред

Денеска е тежок ден за Република Македонија. Пред малку видовме како на прес-конференција поразот се прикажува како победа. А тоа што е од порано стекнато како правото на јазик и националност – да се прикаже како лажна победа. Колку и да обидува Заев да покаже еуфоричност, со сила да се насменува, од далеку се гледа дека ова е пораз.Тоа е чувството на граѓаните – потиштеност и горчина, рече на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Според него, наместениот договор е прифаќање на сите грчки позиии и во својата основа  може да се нараче т.н договор. „Ако постигнатиот т.н договор е прифаќање на промена на Уставот и внатрешна и надворешна употреба на името, тогаш тоа е договор за капитулација на Зоран Заев. Лошиот исход е резултат на неспособноста на Зоран Заев и невештата дипломатија која што ја водеше во изминатиот период. Бараме т.н договор кој што Заев има намера да го потпише со Ципрас веднаш да ни го достави. Сите мои однапред планирани обврски надвор од Македонија ги откажав и ќе бидам во земјава“, порача Мицкоски.

 

Македонија

За укинување на притворот на Јовановски ќе одлучува судијата кој и одобри на Јанева да оди во куќен притвор

Објавено пред

Судијата Зоран Димитриевски, кој одлучи Катица Јанева да излезе од притвор и да оди во куќен притвор, сега заедно со уште двајца судија од Апелација ќе одлучува дали првообинетиот во “Рекет”, Бојан Јовановски, ќе добие поблага мерка за обезбедување на присуство.

Дуковски смета дека советот од Кривичниот суд, го продолжил врз основа неважни факти. Тој ги потсети судиите дека тие претходно донеле одлука Јанева да оди во куќен притвор, а истите проблеми ги има и неговиот клиент. Адвокатот на Јовановски вели дека има нееднаквост во постапката, бидејќи за шест месеци неговиот клиент секој трет ден се носи во болница.

„Има несериозен пристап за продолжување на притворот од страна на кривичниот совет. Брутално се крши начелото за прсумција на невиност, бидејќи советот нема задача да носи одлука според степенот на кривичното дело, а во тек е главна расправа. За ова ќе паднат на испит на Правен факултет. Не може ако некој одлучил да се жени или мажи, тоа да биде отежителна околност. Не е ниту точно дека Јовановски нема имот. Јовановски за шест месеци се носеше 55 пати во болница, односно, секој трет ден. Беше хоспитализиран седум дена во болница. И пак е вратен во затвор”, рече Дуковски презентирајќи ја документацијата за здравствената состојба.

Вишото обвинителство пак, дало негативно мислење за укинување на мерката притвор на Бојан Јовановски, бидејќи во целост се исполнети условите за продолжување на мерката.

Кривичниот суд при определување на притвор, посочил дека поблага мерка за Јовановски не може да се изрече, поради предвидената казна, но и материјалниот и семејниот статус на првообвинетиот во “Рекет”

„Основаноста произлегува од видот и карактерот на кривичното дело, запретената казна, соочување за можноста ефективна казна затвор, со што постои реална опасност од бегство. Материјалните и семејните околности исто така се земени во предвид. Тој нема недвижен имот на негово име, често патува во странство“, пишува во изреката од пресудата за продолжување на куќниот притвор од страна на Кривичниот суд.

Прикажи повеќе...

Македонија

Британската амбасадорка на средба со Мизрахи изрази поддршка за процесот на деинституционализација

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи на средба со британската амбасадорка, Рејчел Галовеј изрази задоволство од силната поддршка што ја добива министерството со кое таа раководи, од Обединетото кралство.

„Министерката Мизрахи побара поддршка на процесот за подобрување и унапредување на системите на социјална и детска заштита со цел да се постигне посакуваната форма инситуциите конечно да бидат сервис на граѓаните и да им служат на нивните интереси“, наведуваат во соопштението за средбата од кабинетот на министерката.

Амбасадорката Галовеј истакнала дека Обединетото кралство силно го поддржува и го охрабрува процесот на деинституционализација кој е започнат во рамките на министерството, а со кој се очекува подобрување на состојбите во институциите кои згрижуваат лица.

Порачала дека нејзината земја ќе придонесе и за зајакнување на капацитетите на Министерството за труд и социјална политика во спроведување на политиките и програмите за еднакви можности и недискриминација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лазаревски: Концесионерот на „Дрисла“ имаше обврска да инвестира 70 милиони евра, но останавме со купишта ѓубре

Објавено пред

Со депонијата „Дрисла“ повторно ќе управува Градот Скопје што значи дека ние граѓаните повторно сме сопственици на градската депонија, изјави  Васко Лазаревски, советник во Советот на Град Скопје од редовите на СДСМ.

Тој рече дека по деветгодишно сомнително функционирање и неисполнување на договорот за инвестиции и модернизирање на депонијата од страна на италијанскиот концесионер, Градот Скопје низ законита, легална и правна процедура, преку судските институции ја вратило Дрисла под свое владение.

„Заклучно со 2019-та година концесионерот имаше обврска да инвестира 70 милиони евра во реконструкција и обнова на депонијата, како и во зголемувањето на нејзиниот капацитет. Но, наместо тоа, ние граѓаните останавме со истите купишта ѓубре и во страв за своето здравје од несоодветното третирање на отпадот“, рече Лазаревски.

Вели дека договорот за концесија бил потпишан од градоначалникот на ВМРО ДПМНЕ, Коце Трајановски, предвидувал постројка за индустриски и медицински отпад, постројка на селекција на отпад, нова механизација и опрема за зголемување на продуктивноста, гасна централа и прочистителна станица за контрола на отпадните води.  Италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“ имала и обврска да изгради нова административна зграда и како крајна цел да произведува струја од ѓубрето. Но, ништо од ова не е направено, со што, само се потврдило какви инвеститори носел ВМРО ДПМНЕ во државата и како ја загрозувале животната средина и здравјето на луѓето.

„Прво избрале компанија во крајно сомнителен тендер, а потоа му дозволиле на концесионерот да ја води играта без да следат и да реагираат на фирмата од Италија која не исполувала ништо од договореното. Однесувањето на италијанските концесионери е идентично како она на партијата на Христијан Мицковски, само се обврзуваат, ветуваат и на крајот ништо не испорачуваат, а при тоа најголеми жртви се граѓаните и нивното здравје. Овој пример е потврда за нестручното и аматерско однесување на функционерите на ВМРО ДПМНЕ. Ваквото нивно незнаење ни однесе во неповрат девет години, период во кој Дрисла требаше да прерасне во современа и технолошки опремена депонија“, нагласи Лазаревски.

Тој е дециден дека прва обврска на Град Скопје е депонијата Дрисла да стане санитарна депонија со современа технологија за управување со отпад.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ49 минути

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет2 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија3 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет4 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија4 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион4 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет5 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија17 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија22 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија22 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ22 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија23 часа

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија24 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија1 ден

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија1 ден

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет1 ден

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет1 ден

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Досие