Контакт

Македонија

Мицкоски: Пет години ги третираат земјоделците како робови додека тие јадат со златни виљушки

Објавено пред

Како што е лошо во енергетиката, уште полошо е во земјоделието. Сте виделе ли среќен или задоволен земјоделец изминативе 52 месеци, петта година по ред? А, ветуваа и не остварија повисоки субвенции, поголеми откупни цени. Зоран Заев и Љупче Николовски ги третираат земјоделците како робови, од чија мака печалат. И мислат дека ако дојдат тука пред избори и повторно ги ветуваат истите работи кои не ги исполниле, дека така ќе ги измамат повторно напатените луѓе, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг во Пробиштип.

dobivaj vesti na viber

И додека земјоделците живеат во страв за својата и егзистенцијата на своите најмили, додаде Мицкоски, власта ужива во луксузот.

„Додека народот нема на трпезите, Заеви јадат со златни виљушки како што гледавме од фотографиите во јавноста. Додека земјоделците немаат пари за бензин за старите трактори и земјоделска механизација, Заев вози мотори неколку десетица илјади евра скапи и на митинзи доаѓа со ново патничко возило ‘бе-ем-ве’ вредно повеќе од стотина илјади евра, во Ресен велат еднакво е на 3 милиони килограми јаболки, бидејќи еден килограм се продава за 2 денара“, вели Мицкоски.

Тој укажа дека со ваквото однесување Заев им се смее во лице на граѓаните додека мака мачат како да го преживеат месецот.

„Немаат ниту план, ниту програма“, вели Мицкоски.

„Направиле флаери каде ги нудат истите ветувања пред 4 години и мислат дека народот пак ќе го прелажат. Анкетите и бројките покажуваа дека СДСМ ќе ги загуби овие избори. Тоа го знае и Заев, и тие малкумина околу него. Единственото нешто што им преостана е поткупот. Поткупот кој го прават со црни пари, крадени пари од народот, но и од државните пари со кои треба да располагаме сите ние. Пред некој ден објавивме видеоснимка каде носат црни вреќи во Битола, вадат од брендираниот автомобил каде пишува најдоброто за вашата општина и го делат на граѓаните и тоа мислат ќе купи милост. Тоа се крадените пари на Заев“, рече Мицкоски во Пробиштип.

Македонија

Барање за итна седница на Советот на Град Скопје за помош на настраданите во земјотресите во Турција

Објавено пред

Советничката група на СДСМ и коалицијата, како и советниците од политичката партија ДУИ и советници од ДОМ и ЛДП, денеска поднесоа барање за свикување на итна седница на Советот на Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

На вонредната седница предвидена е една точка на дневен ред односно Одлука за давање помош на настраданите граѓани во катастрофалниот земјотрес во Република Турција, за што е подготвена и доставена соодветна Предлог Одлука.

Според Предлог Одлуката се предвидува, како израз на солидарност кон граѓаните на Република Турција, од подрачјата зафатени со катастрофалниот земјотрес да се додели парична помош во износ од шест милиони денари, односно близу 100 000 евра.

Овие средства можат да се обезбедат од Буџетот на Град Скопје за 2023 година, односно потпрограма А0, ставка 412, односно постојана резерва (непредвидливи расходи).

Се очекува претседателот на Советот веднаш да свика вонредна седница, а од мнозинството советници одлуката да биде изгласана.

Град Скопје како град на солидарноста и пред своите граѓани и пред светот има одговорност согласно своите можности да помага на секој град кој се соочува со несреќи и природни катастрофи, каков што е страотниот земјотрес во Турција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Преговорите со ЕУ ќе ги отстранат сите пречки во трговијата, почна билатералниот состанок за Поглавјето 1

Објавено пред

Денеска, во Брисел почна билатералниот скрининг-состанок за Поглавјето 1, „Слободно движење на стоките“, кое е дел од вториот кластер „Внатрешен пазар“.

dobivaj vesti na viber

Македонската делегација ја предводи заменичката на главниот преговарач на Република Северна Македонија со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, која ги посочи напредокот и спроведените реформи во ова поглавје со конкретни активности.

„Со почитување на обврските од Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА) од 2009 година донесовме сеопфатна хоризонтална стратегија за слободно движење стоки и целосно имплементиравме акциски план за усогласување со членовите 34-36 од ТФБЕ, кои резултираа со вкупно 42 правни акти, кои беа идентификувани како мерки со еквивалентно дејство на квантитативни ограничувања, кои беа укинати или изменети до 2016 година. Во моментот, со поддршка на техничката помош на ЕУ, во рамките на ИПА-проектот ‘Зајакнување на внатрешниот пазар’, почнавме со подготовка на нова стратегија, ажурирана со најновото европско законодавство и продолживме со сеопфатен преглед на законодавството релевантно од гледна точка на предизвикување нецарински пречки во трговијата со цел да се подготви нов акциски план со рокови за отстранување на овие пречки“, истакна, меѓу другото, во својот говор заменичката на главниот преговарач, Дрита Абдиу-Халили.

Таа исто така укажа дека имаме уште за работа во областа на ова поглавје и дека се потребни посуштински реформи потенцирајќи дека несомнено отворањето на поглавјата за време на преговорите за полноправно членство во ЕУ, како и континуираната поддршка од Европската комисија, ќе го дадат потребниот поттик за подлабоко и повеќе ефикасно спроведување на реформите во однос на слободното движење на стоките.

Слободното движење на стоките е една од четирите основни слободи на ЕУ. Принципот на слободното движење на стоките значи дека производите произведени во земја членка на Европската Унија може слободно да циркулираат во други држави во рамките на единствениот пазар на ЕУ.

Единствениот пазар на ЕУ е основан пред 30 години, има 415 милиони потрошувачи и сочинува 18 % од глобалната економија. Трговската размена на стоки меѓу Северна Македонија и Европската Унија зафаќа вредност повеќе од 10 милијарди евра, односно 5,2 милијарди евра увоз на стоки од земјите на ЕУ и 5 милијарди евра извоз на стоки од нашата земја во земјите на Европската Унија.

Усогласеното европско законодавство за производи, кое треба да се транспонира, го претставува најголемиот дел од acquis. Повеќе од суштинско значењето да се има доволен административен капацитет за известување за трговските ограничувања и спроведување хоризонтални и процедурални мерки во областите, како што се: стандардизација, оцена на сообразност, акредитација, метрологија и надзор на пазарот.

Презентациите на преговарачкиот тим за Поглавјето 1, „Слободно движење на стоките“, ќе продолжат во следните четири дена, а в петок почнува билатералниот скрининг за Поглавјето 4, „Слободно движење на капиталот“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба на Спасовски со амбасадорот на Словенија, Милан Предан

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Северна Македонија, Милан Предан, на кој му завршува мандатот во земјава.

dobivaj vesti na viber

На средбата Спасовски му се заблагодари на амбасадорот Предан за поддршката од страна на Република Словенија во процесите за започнување на преговори со ЕУ и одличната соработка на Амбасадата на Република Словенија во Република Северна Македонија со Министерството за внатрешни работи, изразувајќи уверување дека истата ќе продолжи да се развива во континуитет и со новоименуваниот амбасадор.

Спасовски му врачи плакета од МВР на Предан во знак на благодарност за успешната соработка и модернизирање на капацитетите на МВР на Република Северна Македонија

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија47 минути

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија49 минути

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Свет2 часа

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија2 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет4 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ4 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија4 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа5 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа5 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа6 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија17 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет17 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет17 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија18 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион19 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија20 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион21 час

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија23 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион24 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...