Контакт

Македонија

(Видео) Мијалков: Љубе Бошкоски не беше апсен поради мој анимозитет кон него

Објавено пред

Во текот на нашето работење, како еден од членовите на раководството најодговорно тврдам дека никогаш не се работело врз основа на  каков било анимозитет туку исклучиво врз база на докази, рече првообвинетиот Сашо Мијалков на денешното рочиште за предметот „Тортура“ каде што заедно со уште 6 припадници на единицата „Алфа“ е обвинет за извршена тортура при апсењето на Љубе Бошкоски.

„Во случајот со апсењето на Бошкоски постоеле докази врз основа на кои надлежниот судија дал налог за апсење за кривично дело за кои јавноста имаше можност да го види од видеоматеријалите на кои се гледа како Бошкоски по третпат зема незаконито 100 илјади евра во кеш кои ги фрла за да се ослободи од нив. Се дава во бегство по што овластените службени лица од Бирото за јавна безбедност видовме како го уапсија согласно со стандардите и обуките што ги имаат поминато“, рече Мијалков по што додаде дека ниту еден доказ во постапката досега не укажал на тоа дека станува збор за анимозитет како причина за апсењето на Бошкоски.

На денешното рочиште за „Тортура“ се пуштаат видеоснимки од прес-конференции и говори од изборната кампања за предвремените парламентарни избори во 2011 година на оштетениот Бошкоски и членови на неговата партија Обединети за Македонија на кои се говори за наводни сметки на обвинетиот Сашо Мијалков и Орце Камчев, како и нивните јахти кои, како што вели Бошкоски во говорите, пловат под знамето на Панама,  која се смета за даночен рај.

По пуштање на првата снимка, обвинетиот Мијалков повторно побара збор по што истакна дека Бошкоски јавно му се извинил за изречените клевети во говорите од предизборната кампања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нова велосипедска патека пред главната пошта

Објавено пред

Пешачката површина пред објектот на главната пошта во центарот на градот од денеска има нов лик, изградена е нова велосипедска патека, поставени се клупи и канти за отпадоци, како и жардиниери со ниско украсно зеленило со сопствен систем за наводнување.

„Градот Скопје преку ЈП ‘Паркови и зеленило’ и другите јавни претпријатија работи на ослободување на јавниот простор за потребите на пешаците и на велосипедистите, но и на уредување на зеленилото во нашиот град. Се наоѓаме на место каде што минатата година засадивме 16 јавори со систем капка по капка за да ги заштитиме овие дрвја. Оваа година ја изработивме оваа прекрасна жардиниера која ќе го одвојува движењето на пешаците и велосипедистите од преостанатиот сообраќај, а движењето на овој дел ќе го направи попријатно и за едните и за другите. Намерно ги оставивме плочките на кои се обележани паркинг-места со цел граѓаните да ја видат и да ја сфатат разликата од минатото и сега. Порано на јавните простори се паркираа возила, а сега јавните простори ги користиме за тоа за што се наменети – за пешаците и за велосипедистите. Истата слика ја имаме овде во близина, наспроти Соборната црква и во делот кај ‘Тинекс’, каде што беше паркиралиште. Ни останува овој потег кај Градски ѕид, којшто во наредниот период ќе го ослободиме од возила и ќе го уредиме во сличен стил“, изјави градоначалникот Шилегов.

Тој додаде дека Градот Скопје го стимулира алтернативниот начин на транспорт на граѓаните – велосипедизмот, пешачењето и електричните тротинети за да покаже дека ваквиот начин на транспорт е поедноставен, полесен и подобар за движење низ урбаната средина.

„Градот Скопје тука нема да застане, ова е почеток на она што ние го нарековме ‘микро 20’, односно годинава очекувам да уредиме 20 локации. Мислам дека е видлива разликата како порано беше третирано зеленилото и како беше запуштано откако ќе беше поставено на некоја локација. Скопје загуби 70 проценти од зеленилото во Малиот ринг во лудилото на проектот ‘Скопје 2014’. Имаме обврска него да го надоместиме и секојдневно работиме на тоа“, нагласи Шилегов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Комунална: Отстранети 1.000 кубни метри отпад од диви депонии во Скопје

Објавено пред

ЈП „Комунална хигиена – Скопје“ почна акција за отстранување на најголемите диви депонии лоцирани на територијата на градот.

Во текот на денешниот ден целосно се расчистени дивите депонии во општина Аеродром (ул.Лисец, нас.Лисиче), општина Чаир (бул.Македонско-Косовска бригада), општина Бутел (покрај бул. Х.Т.Карпош) и општина Шутка (патот кон Визбегово).

Од Јавното претпријатие информираат дека во рамките на активностите се отстранети вкупно 1.000 метри кубни непрописно одложен комунален, кабаст и градежен отпад.

Директорот на ЈП „Комунална хигиена – Скопје“, Абдусамед Шабани, и градоначалниците на општините Аеродром, Чаир и Бутел – Златко Марин, Висар Ганиу и Велимир Смилевски, ги проследија активностите за отстранување на дивите депонии и апелираа до граѓаните правилно и совесно да го одлагаат отпадот.

ЈП „Комунална хигиена – Скопје“ најавува дека ќе продолжи со расчистување на дивите депонии и во сите останати скопски општини.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Објавено пред

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на неговиот клиент, бидејќи 15 дена по препорака на специјалистите, е со нефункционален и задебелен бубрег и има темна мокрача и столица.

„Јовановски мокри крв и има крвава столица и не може самостојно да се движи“, рече адвокатот Дуковски.

Адвокатот појасни дека сето ова се должи на хируршката интервенција на Јовановски пред да биде уапсен, кога поради проблеми со тежината, го стеснил желудникот и му бил подврзан со тенкото црево.

Од 15 јули кога бил уапсен и притворен Боки 13 бил 30 пати однесен во болница поради компликации со здравствената состојба. Вина, како што рече, немаат судот и затворот, туку затворскиот лекар кој не ги почитувал напатствијата на клиниката и болницата.

Адвокатот Дуковски им ги даде на увид на новинарите извештаите од лекарите за Бојан Јовановски

„Не бараме милост. Тој е граѓанин и како и сите други, заслужува нега. Не е ова инквизиција. Не е ова 15 век, туку ова е модерна кривична постапка“, кажа адвокатот пред новинарите.

Дуковски кажа дека Јовановски бил омаловажуван поради неговата сексуална ориентација и тоа од медицинари: „Јовановски можел да ги чуе медицинарите како велат, што ако умре, нека умре педерот. Каде е ЛГБТ-заедницата? Каде се невладините организации?”.

Адвокатот на Боки 13 рече дека не може да ја гради одбраната за неговиот клиент затоа што постојано разговараат за неговата здравствена состојба и размислувал да му го откаже полномоштвото.

За Боки 13 немало место за хоспитализација на Клиниката за торакална хирургија.

Дуковски рече дека Боки 13 повраќал и колабирал пред обвинителката Вилма Русковска, но и покрај тоа, таа дала негативно мислење за поблага мерка за неговиот клиент.

Првото судење за Јовановски е закажано за 3 декември. Според обвинението, од ноември 2018 година до април 2019 година обвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, го искористил пријателството со шефицата на СЈО, Катица Јанева, и ѝ влијаел да го извади од притвор осомничениот бизнисмен Орце Камчев, во предметот „Империја“.

Јанева му ја олеснила положбата во истрагата на Камчев, па предложила да му се укине притворот и да му се определи поблага мерка, куќен притвор, при постоење на неизменети околности.

Во натамошниот тек на постапката Јанева планирала да му даде својство на заштитен сведок и да ја запре истражната постапка, или да склучи со него предлог-спогодба за вина за полесни кривични дела, Камчев да плати незначителен износ на штета и да му се врати пасошот.
Обвинетиот Зоран Милевски постојано договарал средби меѓу Бојан Јовановски и брачната двојка Орце и Ана Камчеви, а за возврат за посредувањето примиле награда од од 1.5 милион евра во различни апоени, и тоа од Ана Камчева пола милион евра, а од Орце Камчев, 1 милион евра.

Јанева ова го прифатила и за себе прибавила значителна имотна корист и тоа предмети, мебел во износ од приближно пет илјади евра, кој за неа го набавил Боки 13 и од 50.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дуковски: На Боки 13 не му работи бубрегот и мокри крв

Адвокатот на обвинетиот Бојан Јовановски, Сашко Дуковски, на наменска прес-конференција за јавноста рече дека е загрижен поради здравствената состојба на...

Топ1 час

(Видео) Во камион пронајдени над 100 килограми марихуана, приведен маж од Валандовско

Граничната полиција на преминот Табановце ноќеска во камион со приколка со бугарски регистарски ознаки пронајде 100 килограми марихуана. Приведен е...

Македонија2 часа

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Претседавачката со Советот на ЕУ, финската министерка за европски прашања, Тити Тупураинен, порача дека министрите на ЕУ од денешниот состанок...

Македонија3 часа

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во ТНТ

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во ТНТ...

Топ3 часа

Дрога и муниција пронајдени во куќа на 25-годишник во Ѓорче Петров

Полицијата уапси двајца скопјани на возраст од 25 и 32 години при извршен претрес во дом во населбата Ѓорче Петров....

Интервју/Дебата5 часа

(Интервју) Италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе сториме сè за да ја поправиме историската грешка за вашата држава

На денешниот редовен Совет за општи работи во Брисел, на кој по иницијатива на Италија ќе се расправа за прашањата...

Економија5 часа

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеј“

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеj“ за уште...

Европа5 часа

Во Советот на ЕУ дискусија за реформата за проширување

На состанокот на Советот за општи работи денеска во Брисел, министрите на ЕУ ќе разговараат за ситуацијата во областа на...

Свет20 часа

Три лица убиени во пукање во супермаркет во САД

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа...

Македонија21 час

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна...

Економија23 часа

Бензините поевтинуваат

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, додека цената на дизелот ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија1 ден

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија1 ден

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија1 ден

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет1 ден

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија1 ден

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија2 дена

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Досие