Контакт

Македонија

Младите од БЕСА сечеа лента со маски на функционери од ДУИ

Објавено пред

Со маски на функционерите од ДУИ и сечејќи црвена лента, младинскиот форум на Движењето БЕСА се фотографираше упатувајќи порака дека илјадници пати функсионерите на ДУИ ветиле изградба и пуштање во употреба на автопатот Скопје – Блаце, но до денес такво нешто не е реализирано.

„ДУИ е позната и како ‘субјект на црвена лента’, затоа што многу проектни ленти се исечени, но за жал не се завршени“, изјави денеска Семир Пајазити, член на младинскиот форум на Движењето БЕСА.

Тој додаде дека високите функционери на ДУИ честопати го посетувале ова место, лажејќи дека овој пат наскоро ќе биде во функција и ќе ги поврзе Република Северна Македонија и Република Косово.

 

„Нивните празни ветувања сега завршуваат, затоа што дури и нивните чести лаги се трошат. Ние сме тука иронично да ја пренесеме пораката за неуспесите на функционерите на ДУИ, да ги пресечеме лентите на нивните неуспеси и симболично да го отвориме овој пат кој сè уште не започна да се гради, со цел да се им овозможи на граѓаните слободно да се движат меѓу двете држави. Знаејќи дека конкуренцијата е голема за сечење на лентата, ги повикувам мирно да ја пресечат црвената лента и да го решат овој повеќегодишен проблем“, рече Пајазити.

Македонија

МВР утре ќе ги достави доказите за „Јавна соба“ до Обвинителството

Објавено пред

Министерство за внатрешни работи, Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со СВР Скопје извршија идентификација на сопственикот на групата „Јавна соба“ со иницијали Д.К. од Скопје и еден од администраторите на групата со иницијали М.П. од Скопје. Во текот на истрагата преостанува да се утврдат останатите лица кои имале администраторски и модератороски улоги во групата, информира полицијата.

Со нив е извршен службен разговор, а во текот на утрешниот ден во соработка со надлежниот јавен обвинител од ОЈО ќе се направат дополнителни консултации и ќе бидат презентирани доказите со кои располага МВР. Од страна на МВР ќе бидат направени дополнителни анализи на содржината која беше споделена во групата со цел утврдување други нелегални активност и сторители, согласно со КЗ. Паралелно на ова, МВР во соработка со „Телеграм“, презема активности за затворање на групата и добивање други релевантни докази од интерес на истрагата. МВР апелира до членовите на групата да ја напуштат на своја иницијатива,се наведува во соопштението.

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев претходно информираше дека засега утврдиле дека групата броела 8.000 членови, а биле откриени вкупно 800 фотографии и видеа, главно од „Фејсбук“, „Инстаграм“, но и приватни фотографии и видеа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Силјановска: Избегнувајте го новото име во текстот на законот, промената е сѐ уште болна тема за граѓаните

Објавено пред

Професорката Гордана Силјановска Давкова од јавната дебата за законот за јавно обвинителство порача во текстот на законот еднаш да биде употребено новото име на државата, а понатаму во текстот да стои републиката, затоа што според неа, името и нараму е болна тема за граѓаните.

„Нема потреба папагалски да го повторувате името на државата, тоа е сѐ уште болна тема за сите нас. Еднаш нека стои новото име Северна, потоа во заграда ставете републиката”, порача професорката Силјановска.

Таа истакна и дека носењето на ваков суштински закон треба да биде носен надвор од политички пресметки, а пратениците да гласаат по сопсвено убедување.

„Слушаме информации дека се разговара за потребното мнозинство, дека треба да се донесе законот, но процедурата е гаранција за демократијата. Пратениците треба се изборат за ова право и да гласаат по сопствено убедување“, нагласи професорката.

Според неа законот не би требало да се носи по скратена постапка, а треба да биде доставен и до Венцијанската комисија која треба да даде правно мислење.

„Ако имаме закон со европско знаменце тогаш треба и процедурите да се европски. Легитимноста на знаменцето ќе беше ако го пратевте до Венецијанската комисија и добиевте правно мислење. Не сакам да го споменам специјално донесениот закон, за специјално обвинителство со договор на 4 партии, невиден феномен во правото, но кој ете влеваше надеж дека ќе стави крај на криминалот и корпцијата, а заврши со Рекет“, рече Силјановска.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) МВР нема обрасци за возачки дозволи, а снемува и за пасоши

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи не издава возачки дозволи оти нема обрасци, а снемува и од залихите на обрасци за издавање пасоши. Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, денес објасни дека од истите причини доцнело и издавањето лични карти.

„Имаше недостиг на лични карти при што од 26 декември некаде до 16/7 јануари се чекаше за издавање лични карти. Имаше недостиг на возачки дозволи, сè уште не е пристигната новата пратка на возачки дозволи, треба да пристигне кон крајот на овој месец, поради тоа и се кочи тука кај возачките дозволи и има недостиг на пасоши, образец тип А. Веднаш бев алармиран за овој проблем и ги презедов сите неопходни дејствија за негово надминување. Веднаш испратив писмо до претседателот на германската компанија што е надлежна за дистрибуција и производство на овие лични документи до Министерството за внатрешни работи. Ги алармирав службите во Министерството за внатрешни работи, пишував ургенции, ја алармирав и меѓународната заедница, при што веќе се стигнати обрасци за лични карти, ги очекуваме обрасците за возачки дозволи, а за патни исправи има обрасци некаде до средината на февруари. Согласно планот на Министерството за внатрешни работи и таа лоша анализа којашто била направена, патните исправи треба да стигнат дури на крајот на март. Сега ќе правиме дополнителни напори да се надмине и овој проблем“, рече министерот Чулев.

Причина за недостигот, според министерот, се лошите анализи за набавки од раководството кое не зело предвид дека годинава ќе има зголемена побарувачка на лични исправи поради изборите, поради измените за издавање лекови на рецепт исклучиво со документ за идентификација, а не биле соодветно преброени и документите издадени пред 10 години чија важност истекува и граѓаните ќе побараат обновување.

Набавката на обрасци и недостигот ги испитува Внатрешната контрола во МВР, која треба да утврди дали има незаконско постапување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

МВР утре ќе ги достави доказите за „Јавна соба“ до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со СВР Скопје извршија идентификација на сопственикот...

Македонија2 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија4 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија4 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија5 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ5 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура6 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет6 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет8 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет8 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет8 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија21 час

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ24 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија24 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија1 ден

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Досие