Контакт

Македонија

Могерини во Скопје на средби со државниот врв

Објавено пред

Високата претставничка за надворешни работи на Европската Унија, Федерика Могерини, утре ќе престојува во Скопје и ќе има средби со македонскиот државен врв.

Могерини ќе има средби со премиерот Зоран Заев, со претседателот Ѓорѓе Иванов и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Владината прес-служба соопшти дека Могерини и Заев ќе ја посетат Турската чаршија.

Од Кабинетот на Могерини соопштија дека на средбите ќе се разговара за иднината на односите и перспективата на интеграција на земјата во ЕУ. Посетата на Могерини е во пресрет на референдумот што ќе се одржи на 30 септември.

Македонија

Јанакиески: Остај ги мениците на портирница во штаб кај Бришкоска

Објавено пред

Во телефонски разговор од 2013 година, соговорник разговара со ексминистерот Миле Јанакиески. Миле му вели да ги земе мениците и да ги однесе во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

“Чуј се со Дејан. Земи ги мениците и однеси ги во штабот”.

Во следниот разговор меѓу нив двајца, соговорникот му кажува на Миле дека стигнал во штабот и прашува каде да ги остави мениците, на што Миле му одговара: “На портирница кај Билјана Бришкоска”.

Јанакиески прашува соговорничка дали може да се префрлат пари од донации од партиска сметка, на сметка на партијата отворена за изборите и колку точно пари, според Изборниот законик, може да донираат правни, а колку физички лица.

Во следниот разговор, Јанакиески кажува дека нашле чаре за парите и дека работата е завршена.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДУИ во 2013 година забележале дека на Влада, ВМРО-ДПМНЕ „протнало” 400 државјанства на луѓе од Кичево

Објавено пред

Титаник, СЈО

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник” меѓу екс-шефот на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, Мијалков дискурира за издавањето македонски државјанства на луѓе од Кичево, оти, како што рече претходно, од ДУИ забележале, а му реагирал Муса Џафери.

Јанкулоска на тоа вели: „Знае и премиерот за тоа. Цела година го тераме. Нека си го тера дури не реагираат”, вели Јанкулоска. „Ние си теравме така и во Кичево, Ресен, Охрид… Мора да престанеме, оти тоа оди како посебна точка на Влада” , му вели Јанкулоска на Мијалков.

Таа објаснува дека гледала кога има ситуација и кога се деконцентрирани во Владата да ги стават како точка на дневен ред. Станува збор за приближно 400 државјанства. „Нив тоа им текнува. Нив тоа им пречи”, му вели Јанкулоска на Мијалков дека станува збор за место со претежно албански гласачи.

„Нема ништо незаконско во тоа, ама нашите таму се неорганизирани. Мала Преспа е друго, поблиску е до граница”, вели Јанкулоска.

Јанкулоска на Кирил Божиновски пак во разговор од 27 август му вели дека треба порано да најдат адреси за гласачи.

„Порано Љубе правеше таква глупост. Пример: Димче Мирчев без број”, му раскажува ексминистерката на Божиновски.

„Сакаме да ја завршиме работата, ама да не бидат како војска. Да не ја шириме по одбори”, се посочува во разговорот.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

По 50 години, се гради нов мост во селото Ваташа

Објавено пред

Од

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, заедно со директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, и градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, изврши увид во изградбата на новиот мост на реката Луда Мара во село Ваташа, општина Кавадарци.
Инвестицијата е во вредност од 480 илјади евра, а средствата се обезбедени од буџетот на ЈП за државни патишта.

Новиот мост се очекува да биде изграден до февруари в година.

„Овој проект е од огромно значење за жителите на Ваташа и го реализираме на нивно барање. Како што забележавме, градежните работи се одвиваат добро и очекуваме новиот мост да биде завршен во предвидениот рок. Во делот на изградбата и реконструкцијата на патната мрежа сакам да споменам дека набргу ќе почне да се реконструира регионалниот пат Кавадарци-Росоман. Исто така, во тек е изградба на експресниот пат од Градско до Прилеп, а до ноември оваа година очекуваме да биде завршена рехабилитацијата на автопатска делница Неготино-Демир Капија. Сето ова е дел од големиот инвестициски циклус во патната инфраструктура што го најавивме. Во моментот на целата територија на Република Македонија се работи на реализација на проекти во висина над 800 милиони евра, што е историски највисока инвестициска програма за подобрување на квалитетот на патната мрежа во државата. Ова претставува доказ дека максимално сме посветени на изградба на квалитетна патна инфраструктура, со која, од една страна, ќе придонесеме за брз и безбеден транспорт на стоки и патници, а од друга, ќе стимулираме пораст на БДП и ќе создадеме услови за економски раст на земјата“, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, истакна дека, освен изградбата на овој мост, ќе се изгради и пристапен пат до мостот, со цел жителите на с. Ваташа да може безбедно да се движат.

„Покрај овој проект, почната е и реконструкција на влезот на Кавадарци со средства обезбедени од буџетот на ЈП за државни патишта. Склучен е договор со Светската банка, така што набргу ќе почнеме да го реконструираме и патот до Росоман. Работиме интензивно како во Кавадарци така и во другите општини“, изјави Зоран Китанов, директор на ЈП за државни патишта.

Прикажи повеќе...

Најново

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија54 минути

ДУИ во 2013 година забележале дека на Влада, ВМРО-ДПМНЕ „протнало” 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник” меѓу екс-шефот на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за...

Свет2 часа

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија2 часа

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ3 часа

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести3 часа

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа3 часа

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет4 часа

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија21 час

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура22 часа

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија23 часа

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија23 часа

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија24 часа

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија1 ден

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија1 ден

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ1 ден

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет1 ден

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа1 ден

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија1 ден

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава1 ден

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура2 дена

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Досие