Контакт

Македонија

Можни нови мерки – автобусите ќе возат со половина капацитет, ништо нема да работи по 23 часот

Објавено пред

Ограничување на бројот на патниците во јавниот превоз на 50 проценти, забрана за секакви настани и крај на работното време на сите субјекти во 23 часот, се новите дополнителни мерки за кои се размислува да бидат предложени до Владата овој понеделник, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

dobivaj vesti na viber

Целта на овој пакет-мерки ќе биде да се намали ширењето на вирусот без директен респираторен контакт бидејќи сè поголем број од новозаразените не знаат каде и од кого се заразиле.

„Одржавме состанок заедно со Комисијата за заразни болести утрово, ги разгледаме околностите со пандемијата, некои епидемиолошки податоци од анкетите. Состојбата во болниците е таква што целосно е спремна модуларната болница до Инфективната клиника, иако сè уште нема таму сместено пациенти. Во однос на бројките, еве гледаме и насекаде во регионот се зголемуваат дијагностицираните случаи со очекуваниот есенски бран“, рече Филипче.

Еден пакет рестриктивни мерки е веќе предложен до Владата, потребно е да се направат законски измени и Собранието идната недела да го изгласа. Тоа се пакет-мерките за задолжително носење маски на отворено, забрана за групирање по 22 часот и забрана за домашни посети на повеќе од четири лица.

Македонија

Муцунски: Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа

Објавено пред

Деновиве заврши реконструкцијата на основното училиште „Блаже Конески“ во Аеродром. Проект што целосно се реализира со средства првично планирани за кабинетот на градоначалникот, кои беа пренаменети за овој проект по иницијатива на градоначалникот Тимчо Муцунски.

dobivaj vesti na viber

„Ветив дека ќе работиме поинаку и на дело го покажуваме тоа. Реализираме проекти што за дечињата значат многу. Сега родителите веќе не треба да водат грижа затоа што дечињата ќе учат во модерни и реновирани простории. По обновувањето на фасадата на училиштето и извршената реконструкција, важно е дека до крајот на оваа година планирано е да почне и доградба на училишната зграда. Со тоа ќе го зголемиме капацитетот на училиштето и ќе обезбедиме подобри услови за реализација на училишните активности“, истакна градоначалникот при посетата на основното училиште.

Инвестицијата во висина од 30 илјади евра, средства целосно обезбедени од буџетот на Општина Аеродром, опфати санација и реконструкција на дел од училишната зграда, реконструкција на училницата за дневен престој, санација на санитарните јазли, промена на вратите и промена на подот во дел од училниците.

Со овој проект уште еднаш покажавме дека инвестициите во објекти наменети за децата се исклучително важни. Сите механизми на општината им се ставени на располагање за дечињата да спортуваат и рекреираат во модерни објекти, каде има соодветни услови за нивен раст и развој. Новиот начин на управување, одговорното и транспарентното работење и пренамената на непродуктивните трошоци кон проекти за нашата иднина се уште еден доказ за нашата намера да го направиме Аеродром поубава општина за сите генерации.

Прикажи повеќе...

Македонија

Победа на хуманоста: Mozzart и ракометарите собраа 663.000 денари на СП

Објавено пред

Македонија ги заврши настапите на Светското првенство (СП) на 27. позиција, но сепак, на овој планетарен ракометен настан победи хуманоста. Компанијата Mozzart продолжи со хуманитарните акции и како општествено одговорна компанија, како дел од кампањата „Повеќе од гол“, донира по 3.000 за секој гол на македонската ракометна репрезентација.

dobivaj vesti na viber

Со големо внимание се следеа дуелите против Норвешка, Холандија, Аргентина, Алжир, Тунис, Мароко и Јужна Кореја и се навиваше за гол повеќе – за успех на Македонија, но и за што е можно поголема бројка на погодоци во чест на оваа акција на регионалниот лидер во приредување игри на среќа која се одржува втора година по ред. На крајот на акцијата беа собрани вкупно 663.000 денари.

На овој шампионат, нашите ракометари беа најефикасни против Алжир и Мароко кога и на двата меча постигнаа по 40 гола, а границата над 30 гола беше надмината и со Јужна Кореја кога се постигнаа 33 погодока.

„Им благодариме на нашите ракометни асови, за нас тие се победници. Големо задоволство ни е што ја препознаа нашата акција „Повеќе од гол“, што ја поддржаа и што заедно станавме дел од еден голем проект, преку кој, на оние на кои им е најпотребно, барем малку ќе им ја вратиме насмевката на лицата и ќе им го направиме животот поудобен.” – изјавија од менаџментот на компанијата Mozzart.

Нашите ракометари со главниот амбасадор на оваа акција Филип Талески ќе одлучат кому и каде ќе биде упатена оваа донација. На ова Светско првенство, Талески беше втор стрелец со 27 гола, додека лидер беше нашиот лански амбасадор Филип Кузмановски со вкупно 37 постигнати гола.

„Мило ми е што бев вклучен во овој хуманитарен настан на Mozzart. Повторно, жалиме што не успеавме да ја минеме првата групна фаза, но во разигрувањето за пласман и Президент купот ја подобривме нашата игра и со тоа направивме и износот на донацијата на крајот да е поголем”, изјави Филип Талески, еден од нашите најдобри ракометари и член на ракометниот клуб Вардар.

Ова беше втора акција „Повеќе од гол“ на Mozzart, по ланската, на Европското првенство, кога низ натпреварите се постигнаа вкупно 70 гола и беа собрани 350.000 денари.

ПР

Прикажи повеќе...

Македонија

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок во Вашингтон

Објавено пред

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, од денеска е во посета на Соединетите Американски Држави, каде ќе присуствува на Националниот молитвен појадок што ќе се одржи во Вашингтон, на 2 февруари 2023 година (четврток).

dobivaj vesti na viber

Овој настан, кој има 70-годишна традиција на исто место собира повеќе од 3.500 гости, светски лидери, претставници на бизнис секторот, верски водачи и истакнати личности кои зборуваат на политички и социјални теми.

Во рамките на посетата на САД, вицепремиерката Грковска ќе има средба и со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, со сенаторката Џини Шахин, претседавач со Поткотмитетот за надворешни прашања за Европа и регионална безбедносна соработка на Сенатот, како и со Ричард Нефју, координатор за Глобална антикорупција на Стејт департментот на САД.

Вицепремиерката Грковска ќе оствaри средба и Џејсон Орландо, директор во Трезорот на САД во канцеларијата за техничка помош, како и со Семи Ширеј, постар лидер на Самитот за демократија.

Во рамки на работната посета на Вашингтон вицепремиерката Грковска ќе се обрати на Форумот на тема „Како да се спречи руската агресија врз Украина и штетното влијание на Кина во Европа“, во организација на конгресмените Роберт Адерхолт и Пит Сешнс. Грковска ќе биде панелист и на дебатата „Како да се спречи руското и кинеското влијание во Западен Балкан“, во организација на Трансатлантската мрежа на лидери.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година, ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Свет2 часа

(Видео) Земјотрес со јачина од 6,1 степени по Рихтер ја погоди Кина

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди оддалечениот дел од северозападниот кинески регион Ксинџијанг, а...

Европа3 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија3 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија

„Поданичкиот однос на Владата придонесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Виткањето ‘рбет е причина на барањата на Бугарија, кои...

Европа3 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија3 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, Министерот Османи денес и утре е во работна посета на Брисел каде ќе оствари средби со Високиот...

Македонија14 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт22 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет1 ден

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет1 ден

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет1 ден

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет2 дена

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...