Контакт

Македонија

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Објавено пред

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување на учениците во периодот на реализација на наставата во услови на пандемија.

„При формирање на оценката ќе се следат упатствата утврдени од Бирото за развој на образование на почеток на учебната година. Наставниците тука имаат јасно утврдени насоки со кои ќе се заштити квалитетот на процесот на формирање на оценката. Во случаите каде што од различни причини не може да се формира оценка онлајн, треба да се организираат индивидуални средби со овие ученици, преку наставниците кои ќе ги следат нивните постигнувања и ќе ја формираат оценката“, соопти МОН.

Со оглед на тоа што наставата оваа учебна година започна на 1 октомври, препораката на Бирото за развој на образованието и Државниот просветен инспекторат е првите сумарни оценки за секој ученик да бидат изведени до 20 ноември.

МОН и БРО апелираат до наставниците да го прилагодат оценувањето на учениците согласно учењето на далечина.

Од МОН велат дека потребно е да се постават јасни насоки во врска со очекуваните резултати од учењето и начинот на следење, контролирање и вреднување на постигнувањата на учениците во овој период.

Во рамки на формирањето оценка треба да се задаваат автентични задачи кои ја елеминираат можноста за готови одговори од наставните материјали, или од други извори на информација, а во задачите со кои се проверува познавањето и разбирањето на фактите треба да се обезбеди контрола на времето за решавање на задачите.

Дополнително, наставникот може да направи табела за докази/продукти што ученикот ќе ги испрати како дел од електронското портфолио што ќе се оценува. Притоа критериумите за оценување, начинот на достава и роковите за достава треба да бидат јасно комуницирани до учениците и родителите.

„Учењето во виртуелна училница е во некои аспекти предизвик, но е истовремено можност да се направи исчекор во оценувањето – да се стави акцент на посложените когнитивни процеси, односно на издвојување, разбирање, анализа и помнење на она што е навистина важно, наместо усвојување на фактографско знаење. Ова е впрочем и цел на образованието и на реформите кои ќе следуваат“, велат од МОН.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Објавено пред

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарскиот претседател, Росен Плевнелиев во анализа за „24 часа“.

„Се наоѓаме во историски момент. Бугарија има голема одговорност за она што се случува во регионот. Одлуките што треба да се донесат оваа недела во Софија, Скопје, Берлин и Брисел секако ќе ја сменат насоката. Се надевам дека е за добро на сите. Со среќа“, вели Плевнелиев.

Според него, доброто сценарио е македонскиот премиер, Зоран Заев да почне длабоки реформи, воведувајќи ги европските вредности и принципи во политиката, институциите, учебниците, тајните служби, општеството и пристапот кон историјата. Плевнелиев е дециден дека ќе биде добар чекор доколку Заев и Борисов продолжат да разговараат и да прават компромиси.

„Заев мора да покаже добра волја со елиминирање на вештачкото прашање за македонско малцинство во Бугарија, а Борисов да ја прифати статус-кво состојбата во Северна Македонија“, вели Плевнелиев.

Тој нагласува дека добро се сеќава на мрачните години од режимот на Никола Груевски, а на Заев гледа како светло во тунелот и надеж за подобра иднина.

Според Плевнелиев, Скопје пред 25 години направило грешка во односите во Грција, а ако тогаш се одлучило за компромис и соработка со властите во Атина, Северна Македонија досега ќе била дел од ЕУ заедно со Бугарија, Хрватска или Романија, а можеби и порано.

Тој вели дека Северна Македонија сега е соочена со истата дилема – да се спротивстави или да соработува со Бугарија. Сепак, како што истакнува Плевнелиев, најголем предизвик за македонската влада во моментот е идеологијата на Тито поддржана од Русија и идејата за „Голема Албанија“ на Албанците во Северна Македонија.

Плевнелиев оценува дека Албанија е понапредна и работи напорно за почеток на преговорите, а како еден од примерите во таа насока го посочува пописот на населението.

„Во Албанија спроведоа национален попис, кој го гарантира правото на различните малцинства, вклучувајќи го и бугарскоро малцинство. Во Северна Македонија се уште немаме фер попис за сите етнички малцинства. Република Северна Македонија продолжува да негира дека има граѓани со бугарско етничко потекло, наспроти фактот дека над 100 илјади граѓани во Северна Македонија поседуваат бугарски пасоши откако го докажаа своето бугарско потекло“, вели Плевнелиев.

Тој предлага историската комисија да се прошири со ценети историчари од Европа, за да дава објективни резултати.

„Доколку Северна Македонија даде гаранции, прифаќајки ја рамката за преговори предложена од бугарската влада во дијалот со германското претседателство, вратата за членство во ЕУ може да се отвори уште во декември“, вели Плевнелиев.

Според него, лошо сценарио е ако раководството на Скопје одлучи дека стратегијата за победа е да продолжи да се претставува како жртва, што било случај со Грција во минатото.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи – Ковни: Ирска ја поддржува Северна Македонија во ЕУ-интеграциите

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари видеосредба со Симон Ковни, министер за надворешни работи и одбрана на Ирска.

„Министерот Османи се заблагодари за искреното пријателство и континуирана поддршка, која Ирска ја дава на европската интеграција на нашата држава, искажа очекување дека наскоро ќе бидат отворени нови страници во односите на Северна Македонија со Европската Унија преку отпочнување на пристапните преговори. Северна Македонија продолжува со својата визија за отворен пристап кон европските партнери, без разлика дали се од нашето поблиско или подалечно опкружување, засновано на определбата за пријателство, широка соработка и меѓусебно почитување“, соопшти МНР.

Министерот Ковни се осврнал на добиената поддршка од Северна Македонија во однос на нивниот избор за непостојана члена на СБ на ООН за 2021-2022, реафирмирајќи ги целите за мир и мирно решавање на конфликтите, соочување со климатските промени, постигнување одржлив развој и родова еднаквост.

Во однос на европските перспективи, ја повторил поддршката на ирската Влада за имплементација на реформите во нашата земја и надеж за постигнување напредок во процесот на приближување кон европското семејство.

„Соговорниците разговараа и за билатералната соработка, при што искажаа задоволство од јакнењето на односите и соработката, што се рефлектираше преку поставувањето нерезидентни амбасадори на Северна Македонија и Ирска оваа година. Воедно, го акцентираа потенцијалот за натамошно продлабочување на комуникацијата во областите од заеднички интерес“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ инсистира на итни и интервентни политики за намалување на загадувањето

Објавено пред

Денес кога почнува амандманската расправа за буџетот за 2021 година, како пратеници од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе инсистираме на итни и интервентни политики насочени кон намалувањето на загадувањето и справувањето со сите негативни појави во областа на животната средина, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски.

„Само во текот на последниот викенд, речиси немаше поголем град низ Македонија каде индикаторите за аерозагадување не беа застрашувачки. Во Македонија продолжува еколошката катастрофа која нè засега сите нас. Загадувањето на воздухот е една од најголемите закани за здравејто и мора нешто да се преземе во најбрз можен рок. Негативните трендови нè засегнуваат сите, а според огромен број научни студии најмладите генреации нема да можат да го достигнат својот потенцијал поради токсичните материи во воздухот“, рече тој.

Истовремено, додаде Муцунски, најстарите генерации со хронични заболувања се во постојан ризик.

Преку консултација со Невладината организација 02 Иницијатива, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе амандмани, меѓу кои амандмани кои предвидуваат субвенции  за поставување филтри од домашно производство за 25,000 домаќинства кои се греат на дрва и други загадувачки материи, промена на начинот на загревање на здравствените и образовните установи во најзагадените градови во Македонија од мазут/нафта во гас/топлотна межа/топлински пумпи/сончеви колектори, поставување на DPF (diesel particulate filters) и SCR (selective catalytic reduction) системи на автобусите и градежните машини во најзагадените градови во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ предлага и поставување филтри на јавните институции во најзагадените градови во Македонија кои нема да го променат начинот на греење во незагадувачки, субвенции за поставување плински уреди во 10,000 возила, акредитација на Централната лабораторија за животна средина на МЖСПП – Aкредитација на методите за одредување тешки метали во воздухот, акредитација на методите за одредување на полициклични ароматични јаглеводороди во воздухот, за потребите на инспекторите.

„Бараме од колегите од другите пратенички групи да се придружат кон овие амандмани предложени од невладиниот сектор и експерти. Проблемот е колективен, а неуспехот значи влошена здравствена состојба на сите наши граѓани. Доколку сакаме да ги надминеме бариерите на дневната политика, токму преку заедничко усвојување на овие амандмани можеме да покажеме дека Македонија може поинаку“, рече Муцунски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија2 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија2 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион2 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион3 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија3 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион4 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион4 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет4 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија5 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет19 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија20 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија22 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија1 ден

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија1 ден

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија1 ден

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет1 ден

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион1 ден

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Досие