Контакт

Македонија

Мрежата за заштита од дискриминација: Собранието го скри огласот за народен правобранител од јавноста

Објавено пред

Собранието го скри огласот за народен правобранител од јавноста и на крајно нетранспарентен и малициозен начин ја почна постапката за именување нов народен правобранител, обвини Мрежата за заштита од дискриминација.

Од таму велат дека на седница на 26 ноември Собранието изгласало одлука за распишување оглас за избор на народен правобранител и ја објавило одлуката само во „Службен весник“ и во три печатени медиуми.

„Имајќи го предвид повеќегодишниот тренд на напуштање на печатените медиуми и сѐ поголемото читање и информирање од електронските медиуми, може да се заклучи дека ваквото објавување на огласот е тенденциозно со цел што помала информираност на јавноста, а со тоа и на потенцијалните заинтересирани кандидати за пријавување на огласот. Ниту еден поголем електронски медиум, вклучително споментатите печатени медиуми на своите веб-страници, немаа објевено никаква информација за огласот за избор на народен правобранител“, се наведува во соопштението.

Според Мрежата за заштита од дискриминација, ова е особено симптоматично бидејќи повеќе поголеми медиуми континуирано известувале за потребата за распишување оглас за избор на нов народен правобранител и, како што наведуваат, покажува дека Собранието не ги известило ниту медиумите за оваа одлука.

„За ова воедно говори и фактот што ниту една релевантна домашна или меѓународна организација воопшто не беше запознаена со распишувањето на огласот за избор на нов народен правобранител, ниту со рокот во кој заинтересираните кандидати можеа да се пријават на огласот“, се наведува во соопштението.

Дополнително, велат од Мрежата за заштита од дискриминација, малициозен е и начинот на објавување на одуката за распишување на огласот на веб-страницата на Собранието.

„Сите јавни огласи на Собранието се објавени на веб-страницата на Собранието во категоријата ‘Огласи’. До моментот на изготвување на оваа реакција огласот за избор на нов народен правобранител не може да се најде во оваа категорија, а одлуката за него може да се најде само во дневниот ред за 22. седница, објавен во делот ‘Пленарни седници’. Оттука, јасно е дека целта на Собранието е да го затскрие огласот од очите на јавноста и се остави поголем простор за партиско пазарење во изборот на народен правобранител помеѓу парламентарните партии“,  велат од Мрежата за заштита од дискриминација.

Од таму велат дека ги осудуваат и пратениците/чките што гласале по предлог-одлуката за објавување оглас за избор на нов народен правобранител, а за тоа не ја известиле јавноста, особено бидејќи го знаеле начинот на објавување на јавниот оглас.

Мрежата за заштита од дискриминација бара од Собранието да го поништи овој оглас и јавно и транспарентно да објави нов оглас за избор на народен правобранител. Од таму сметаат дека огласот намерно не се дистрибуирал во јавноста бидејќи кандидатот за народен правобранител бил веќе договорен помеѓу партиите.

Македонија

Видеосредба Димитров – Клус

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска имаше видеосредба со Мартин Клус, државен секретар за ЕУ во Министерството за надворешни и европски работи на Словачка.
На состанокот инициран од словачка страна се разговараше за европската агенда и заложбите на Словачка за евроинтегративните процеси на Северна Македонија, како еден од најгласните поддржувачи на проширувањето. Беа реафирмирани цврстите пријателски билатерални односи и разгледани можностите за унапредување во повеќе области, со засилен ангажман на Словачка во областите каде што најмногу може да придонесе.

Вицепремиерот Димитров информираше за актуелностите во однос на предизвиците на патот на евроинтеграцијата и нагласи дека фокусот на Владата останува непроменет во однос на европеизацијата на земјата, со уште позасилена посветеност на домашните реформи во светло на европската агенда. Тој додаде дека „Словачка е една од најсилните поддржувачи на политиката на проширување на ЕУ, односно комплетирање на Европа, но и промотор на ЕУ како унија на вредности”.

Прикажи повеќе...

Македонија

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 45, Куманово – 4, Тетово – 4, Гостивар – 4, Штип – 4, Кавадарци – 3, Струга – 4, Кичево – 1, Свети Николе – 1, Неготино – 1, Дебар – 1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од: Скопје – 511, Куманово – 51, Тетово – 32, Прилеп – 46, Гостивар – 29, Штип – 17, Битола – 34, Велес – 38, Струмица – 26, Кавадарци – 50, Кочани  -22, Кичево – 11, Свети Николе – 5, Гевгелија – 15, Неготино – 21, Дебар – 22, Ресен – 3, Крива Паланка – 20, Радовиш – 23, Берово – 9, Делчево – 1, Пробиштип – 3, Виница – 4, Валандово – 5, Македонски Брод – 2, Богданци – 6, Крушево – 3, Демир Капија – 2, Пехчево – 11, Дојран – 1.

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87), три од Прилеп (69, 76 и 57), еден пациент од Велес (51), еден од Неготино (80), еден од Дебар (71), еден од Радовиш (66), еден од Македонски Брод (66) и еден пациент од Кратово (76).Од нив еден пациент е починат надвор од, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89.463, бројката на оздравени пациенти е 74.800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11.924. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38853, активни 7027
• Куманово 5050, активни 436
• Тетово 4977, активни 456
• Прилеп 4482, активни 267
• Гостивар 3546, активни 316
• Штип 3447, активни 167
• Битола 3174, активни 226
• Велес 2970, активни 310
• Охрид 2664, активни 367
• Струмица 2479, активни 365
• Кавадарци 2411, активни 366
• Струга 2152, активни 175
• Кочани 1702, активни 120
• Кичево 1671, активни 150
• Свети Николе 1061, активни 48
• Гевгелија 954, активни 116
• Неготино 945, активни 154
• Дебар 725, активни 106
• Ресен 712, активни 113
• Крива Паланка 705, активни 72
• Радовиш 676, активни 53
• Берово 567, активни 51
• Делчево 538, активни 155
• Пробиштип 482, активни 33
• Виница 476, активни 40
• Валандово 325, активни 24
• Демир Хисар 241, активни 13
• Македонски Брод 239, активни 14
• Богданци 214, активни 32
• Кратово 209, активни 15
• Крушево 192, активни 33
• Македонска Каменица 189, активни 47
• Демир Капија 179, активни 36
• Пехчево 175, активни 14
• Дојран 81, активни 7

Направените 793 теста се преку: ИЈЗ-84, ЦЈЗ Скопје – 39, Авицена – 155, Биотек-78, МАНУ – 59, Жан Митрев (Филип Втори) – 89, Систина со PCR метода -100, лабораторија Лаор –61, Судска медицина – 0, ЦЈЗ Битола – 0, Инфективна клиника – 2, ГАК-0, Синлаб – 27, Ремедика – 24, лабораторија болница Козле – 0, ЈЗУ (рапид тест) – 75, УК Пулмологија со алергологија – 0, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче, за кој, како лекар, смета дека треба да биде првиот функционер што ќе се вакцинира.

Одговарајќи на новинарско прашање кој од функционерите прв ќе ја прими вакцината, тој рече дека со личен пример ќе им покаже на граѓаните дека треба да ја примат вакцината.

„Првин треба да се вакцинира здравствената Комисија, нашите херои лекари, медицинските сестри, здравствениот персонал, потоа хронично болните, повозрасните, па семејствата што изгубиле член од семејството. Веројатно прв треба да биде министерот Филипче, а јас ќе бидам веднаш по министерот за вакцинирање откако ќе поминат на ред оние што имаат приоритет. Јас сум еднаков со другите и ќе дадам личен пример за граѓаните што побргу сите да се вакцинираме. Јас, моето семејство и роднините ќе се вакцинираме“, рече премиерот Заев.

Тој очекува враќање на животот во нормала кога ќе бидат вакцинирани 60-70 отсто од населението.

Според досегашните најави, првите 5.850 вакцини од „Фајзер“ треба да стигнат во февруари. Тие се дел од договорот за набавка на 800.000 дози од оваа вакцина преку Ковакс-системот, доволни за вакцинирање 400.000 граѓани. Од истата вакцина на „Фајзер“ 8.000 дози пред два дена најави дека за нашите граѓани ќе одвои и Србија. Министерот Филипче ги договара деталите, како и начинот и времето кога ќе бидат испорачани.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 минута

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ експерти во Северна Македонија

На денешната прес конференција на која присуствуваа Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г.Зоран Заев, Амбасадорот на Република Чешка...

Македонија31 минута

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет2 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија2 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија2 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет5 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет5 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ6 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет7 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет8 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија8 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет20 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет21 час

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија22 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија22 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија24 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Досие