Контакт

Македонија

Мултинационалната вежба „Одлучен удар 21“ официјално почна на армискиот полигон „Криволак“

Објавено пред

На армискиот полигон „Криволак“, во кампот „Стрела“ со воена церемонија за свечено отворање на мултинационалната вежба „Одлучен удар 21”, официјално се означи почетокот на активностите на оваа вежба на која воени состави од Армиите на Република Северна Македонија, Соединетите Американски Држави, Бугарија и Грција ќе демонстрираат подготвеност за изведување на заеднички операции.

Командантот на Командата за операции која е носител на вежбовните активности, генерал-мајор Павле Арсоски во своето обраќање истакна дека Армијата на Република Северна Македонија преку вежбата „Одлучен удар 21“, како составен дел од големата вежба „Defender Europe 21“ покажува дека како Армија сме подготвени да дејствуваме заедно и координирано со нашите партнери и сојузници.

Највисокиот воен претставник од НАТО, бригадниот генерал Џонатан Честнут во своето обраќање кон учесниците на вежбата, посочи дека заедничкото и напорно работење, одржувањето на колективниот дух, единството и солидарноста го прават овој сојуз посебен.

Директорот на вежбата, полковник Блаже Николовски, истакна дека успехот од реализацијата на „Одлучен удар 21“ е во рацете на сите учесници на вежбата и само со заедничка работа ќе успееме да го зголемиме нашето искуство, знаење и интероберабилност.

На вежбата ѝ претходеа неколкумесечни индивидуални и колективни теренски подготовки во разни ситуации со цел успешно извршување на поставените задачи кои ќе следат во текот на вежбата.

Целта на вежбата е споделување на стекнати знаења и размена на искуства помеѓу вооружените сили на земјите учеснички, преку заедничко извршување на поставените задачи во текот на вежбата, подобрување на нивото на интероперабилност на декларираните состави, извежбување со сојузнички армии, градење на меѓусебна оперативна синхронизираност помеѓу армиите во НАТО низ широк спектар на симултани операции, како и промоција на можностите кои ги нуди полигонот ,,Криволак“ за изведување вежбовни активности од поголеми размери.

На отворањето присуствуваа и командантот на Командата за обука и доктрини, бригаден генерал Методи Хаџи Јанев, одбранбеното аташе на САД во Република Северна Македонија, полковник Питер Ровел, одбранбеното аташе на Бугарија, потполовник Пламен Николов, одбранбеното аташе на Грција, полковник Георгиос Акриотис.

Македонија

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Објавено пред

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за фудбалската репрезентација, во која не го користи уставното име на државата, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Во спорниот „твит“ кој ја налути грчката влада, премиерот Заев во понеделникот напиша дека фудбалскиот натпревар го следи заедно со холандскиот премиер и дека без оглед на резултатот, дава поддршка на „македонската фудбалска репрезентација“.

Според официјална Атина, ова претстава непочитување на договорот од Преспа бидејќи Заев не го употребил уставното име на државата – Северна Македонија.

„Катимерини“ пишува дека станува збор за три меморандуми кои парламентот требало да ги ратификува идниот месец, но дека сега процесот ќе биде одложен, најверојатно, за септември, а можеби и за подоцна.

Повикувајќи се на владини извори, весникот објави дека грчката влада не може да „замижи пред двојната игра на соседите“, потенцирајќи дека „изминатиов период имало неколку инциденти поврзани со Договорот“.

„Бараме целосна имплементација на договорот од Преспа и неговиот дух и го повикуваме господинот Заев да се воздржи од реторика на поделби, особено во чувствително прашање како што е фудбалот“, рече владината портпаролка Аристотелија Пелони.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Андоновски: Три години Заев лаже за датумот, со него нема европска иднина

Објавено пред

Три години празни ветувања дека сме го добиле датумот и дека отпочнуваме преговори со Европската Унија, три години разочарувања за граѓаните. Заев вети – Заев излажа, истакна на денешната прес конференција, Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, уште пред три години, Заев ветил дека ќе си поднесе оставка доколку не почнеме преговори со ЕУ.

„Поминаа три полни години од сликата во авионот со која Заев не убедуваше дека веќе преговараме со ЕУ. Денес се случи она за што три години предупредуваме, а тоа е дека датумот за преговори со Европската Унија е недостижен додека е Заев на власт. За жал Македонија останува и пред портите на ЕУ, и национално понижена“, вели Андоновски.

Андоновски оценува дека постојат и две лоши тенденции.

„Едната е дека Заев крие што предлагал за македонскиот јазик и историја додека коленичел во Софија. Никој не знае кое е новото национално понижување на кое тој е подготвен да се согласи. Заев на овој начин трајно ги минира позициите на Македонија. И второто е што никој во македонската дипломатија не лобира за Македонија. Македонија овие денови требаше да има претставници во европските метрополи. Да бараат поддршка од сите европски лидери. Затоа што ние имаме европски пријатели, но со нив никој не комуницира. Но, европска поддршка за владина корупција не постои и не може да се бара“, додава членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Андоновски вели дека заради Заев довербата на граѓаните во политиката е на историскиот минимум.

Потенцира дека неговата партија и во наредниот период ќе продолжи да лобира Македонија да го добие своето заслужено место помеѓу партнерите од Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Хотел Бoград го трансформира туризмот во Струга

Објавено пред

Хотел Бoград го трансформира туризмот во Струга

Градот на поезијата – Струга, како атрактивна туристичка дестинација особено во летниот период, од година во година ја зголемува својата понуда на хотели, со што ги крева стандардите на туризмот и гостопримството. Денешниот современиот турист бара комфорен престој, проследен со вкусна храна и сместување блиску до центарот на случувањата.

Хотел Бoград е нов модерен хотел кој работи од 2020 година ги исполнува сите услови кои ги бара современиот патник. Лоциран е во срцето на Струшката чаршија, на 100 метри од реката Црн Дрим и 200 метри од најблиските плажи на Охридското езеро. Шеталиштето поминува пред самиот влез на хотелот, кое води до кејот на реката и Мостот на Поезијата, каде секоја година во месец Август се одржуваат Струшките вечери на Поезијата.

Собите во Хотел Бoград се дизајнирани за да им овозможат на гостите вистинско уживање додека престојуваат овде. Модерниот и современ дизајн на мебелот и самиот простор, како и специјално одбраните материјали и бои, Ви овозможуваат да се чувствувате релаксирано како да сте дома. Без разлика дали патувате со семејството, со пријателите или сами, Хотел Боград е овде за да го направи вашиот престој незаборавен. Неизоставен дел од хотелот е и Lounge bar-от кој се наоѓа на највисокиот кат и има поглед кон Струшката чаршија и шеталиштето. Уникатниот дизајн на просторот е инспириран од самото Охридско езеро. Сето ова, надополнето со вкусните специјалитети, подготвени од кувари со долгогодишно искуство, овозможуваат Вашата посета да биде комплетна за да посакате одново да се вратите во Хотел Бoград.

Доколку сакате да ѕирнете во светот на Хотел Бoград, посетете ја нивната веб страна: www.hotel.bograd.mk. Прашајте за специјалите понуди кои хотелот ги нуди на телефонскиот број 072/223-980 или на е-маил [email protected] Хотел Бoград со задоволство Ве очекува!

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет2 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет2 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија14 часа

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија16 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија17 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија19 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија24 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија24 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт2 дена

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт2 дена

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт2 дена

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија2 дена

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија2 дена

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа2 дена

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Досие