Контакт

Македонија

Мустафа до Амди Бајрам: Престани да ги гледаш Ромите како твој двор и смет за продажба

Објавено пред

Неждет Мустафа, претседател на Обединетата партија за еманципација на Ромите, преку соопштение до јавноста повика на отпор за ромскиот кандидат за претседателските избори. Тој му порача на Амди Бајрам да престане да ги гледа Ромите како свој двор и лесен смет за продажба.

dobivaj vesti na viber

Ставот на Мустафа го пренесуваме во целост.

„Ви се обраќам со целосна верба во вас и во нашиот семоќен и семилостив господар, без намера да му наштетам кому било, молам за малку внимание потребно за нашиот спас, за честа, за авторитетот, за достоинството, вербата, разумот и моќта. Историјата ќе ни суди, а народите што нè опкружуваат ќе ни се потсмеваат на етничката колективна свест при изборот на нашите избраници од кои очекуваме да бидат гласот на честа, на авторитетот, на мудроста и на моќта да се спротивстават на неправдата и понижувањата кон нас. Можеме ли да си ја дозволиме мудроста – каков народ, таков избраник“.

Зарем денешните млади генерации, силните интектуалци, невладините организации, ќе молчат пред целиот амбасадорски кор, пред македонската политичка сцена, пред универзитетскиот свет, пред секое наше работно место, на улиците и во кафулињата на срамните сатирични алузии на ТВ-каналите?

Спремни ли сме за уште еден срам, да дозволиме да нè злоупотребува кандидат за претседателските избори кој во минатото и денес и сè уште нè срами сите, нè понижува со своето незнаење и однесување, што е во интерес само на неговото користољубие. За ова има многу и многу да се говори и во минатото, и сега, но и во иднина. Но, од зборување нема фајде. Можеби повеќе само ќе си наштетиме. Дојде време сега и само сега, т.е. веднаш, барем еднаш да покажеме отпор и да направиме избор помеѓу доброто и злото, минатото и иднината, помеѓу личното понижување и нашата гордост, помеѓу нашата храброст и кукавичлукот. Ајде да покажеме дека ние не сме шума што само поради едно гнило дрво, ќе ја снема. Дрвото треба да се отстрани, а шумата да остане цела, недопрена и чиста. Секој да посака да се дружи со неа. Не, сега не е време за авантури, најмалку за лице што е исмејувано од граѓаните и медиумите. Не, сега не смееме да дозволиме стоти пат да докажеме дека сме слепци и дека не умееме да ги избираме наши лидери, дека сме неверници што носат со себе само недоверба и зло за себе, за своите деца и за својата татковината.

Ние Ромите мораме да ја почитуваме нашата иднина со сета почит кон себе, кон својот народ, да ја истакнеме нашата храброст и моќ да се надминеме себеси и можната недоверба и омраза меѓу нас, да ја замениме со луѓе кои, пред сè, се плашат од Господ, а потоа и од својот народ, да не ги продаваат, да не им наштетат, да не им прават зулуми и сплетки докажувајќи го своето невредено его, но и простотилак.

Да се чуваме од ѓаволот преобразен во нечие лице. Со него сите ќе потонеме. Затоа, Господ да ни го осветли умот за да направиме вистински и одлучен избор. Во спротивно, утре немаме право никому да му се жалиме за тешкиот, мизерен и живот на маргините од општеството. Ако самите ние не се промениме и не направиме вистински избор, никој друг тоа не ќе може да ни го подари. Во тој случај ние ќе страдаме од самите себе. Тогаш не сме миленици ниту на државата ниту на Господ.
И на крајот, да му се обратам на феноменот Амди Бајрам. Драг Амди, доста е веќе од твоите авантури со овој народ. Немаш ли трошка чест, па сè уште сакаш да го злоупотребуваш? Нели ти е непријатно и срам пред твоето семејство, пријателите, тие што велиш дека те поздравуваат, кога во континуитет при секоја твоја појава во медиумите правиш скандали и сплетки? Сметаш ли дека државата Македонија и ромскиот народ ќе застанат зад тебе како кандидат за претседател на Македонија?
Јас точно знам која ти е целта и со оваа сплетка. Но, и ромскиот народ не е виновен за твоите успешни сплетки. Виновни се македонските водечки лидери, кои ти дозволуваат да се поигруваш со овој сиромашен народ оти со тебе им е најлесно потоа да преговараат. На секој изборен циклус приредуваш скандал по скандал и ниту еднаш немаш понесено одговорност за изборниот зулум што го приредуваш во државава. Па, како тогаш кутриот ромски народ може да ти се спротивстави кога сè што ќе ти падне на ум го остваруваш со помош на истите тие што ги поддржуваш, а потоа ги изигруваш?

Во ред, познавајќи те добро и тебе, но и твојата итрина, се плашам и Зоран Заев да не добие гол со петица. Е, море Амди, престани да ги гледаш Ромите како твој двор и лесен смет за продажба“, смета претседателот на Обединетата партија за еманципација на Ромите.

 

Македонија

Николоски: СДСМ го штити и брани однесувањето на Џафери за ДУИ да не им излезе од влада

Објавено пред

Катастрофа, недостоинствено, срам и брука, тие се зборовите, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање како го опишува однесувањето на собранискиот спикер Талат Џафери.

dobivaj vesti na viber

Николоски потенцираше дека СДСМ само за да не им излезе ДУИ од влада го бранат однесувањето на Талат Џафери.

Факт е дека СДСМ секое сабајле и секоја вечер се моли ДУИ да не им излезе од влада затоа што знаат дека единствен начин за да одложат за неколку месеци торнадо е да им остане ДУИ во влада и затоа се спремни да го бранат Талат Џафери до последно, рече Николоски.

За карактерот на Талат Џафери најдобро зборува начинот на кој што беше избран, на човек би требало да му е срам да е избран на таков начин не би требало да се нафати на функцијата, тој си ја води функцијата. Така што нема ни срам ни морал. А уште помал морал од него имаат овие од СДСМ кои што го штитат, изјави Николоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Обвинети во „Криминални парцели“ биле донатори на ВМРО-ДПМНЕ и Арсовска

Објавено пред

Последните информации кои излегоа во јавноста покажуваат дека обвинети и осомничени во аферата „Криминални парцели“ со која се проневерени 1,6 милиони евра се донатори на ВМРО-ДПМНЕ, но и кампањата на Арсовска, велат од СДСМ попладнево преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Орце Тодоровски, Дарко Тодоровски, Влатко Илиевски, Мирослав Митрески се на листите на донатори на ВМРО-ДПМНЕ, а Орце Тодоровски и на листата на донатори на Данела Арсовска.

Мицкоски треба да излезе пред граѓаните и да каже каде завршиле украдените пари од „Криминални парцели“?

Дали Мицкоски ја искористил познатата шема на неговиот ментор Никола Груевски и преку својот телохранител ги затскривал трагите за испумпување на пари од ЕВН, како што Груевски правеше со плацовите на Водно?

Овие сомнежи за коишто говориме се основани по сите информации кои изглегоа во јавноста дека станува збор за криминална шема“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Објавено пред

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните во земјава од попладнево до крајот на викендов да избегнуваат локално движење во и покрај суводолици и други стари корита – водотеци, како и во долови по коишто се слевале порано порои од обилни дождови.

dobivaj vesti na viber

Конкретно, концентарацијата на врнежи на одреден простор е со голема веројатност можна во делови на земјава, проследено со силно локално невреме. Постои голема можност да биде голема и опасна поројната вода по околината таму каде што ќе зафати поројониот дожд што се предвидува да падне во делови од земјава.

Од УХМР известија дека викендов земјава на места ќе биде зафатенa од метеоролошка нестабилност со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина), грмежи и силен ветер, локално во форма на невреме, грмежи и можна појава на град. Во недела дневната температура ќе се намали за неколку степени, а од понеделник ќе се намали метеоролошката нестбилност и ќе преовладува потопло време.

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ

Ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно од западниот дел на земјата кон Повардарието и кон североистокот и ќе премине и преку скопската котлина, информираат од УХМР.

Изолирана нестабилност ќе има и во вечерните часови. Преку ноќта облачност особено на истокот че се намали.

ВРЕМЕТО УТРЕ

Променливо облачно, посвежо и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Наместа процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време поголема количина), електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 22 до 28 степени. УВ=6

Во Скопје, променливо облачно. Од претпладне ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер со услови за појава на краткотрајно невреме. Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне до 24 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

Под влијание на циклонска активност и утре ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд (за кратко време со поголеми количества воден талог), електрични празнења, силен ветер (над 70 км/час) и појава на град. Утре преку денот температура ќе биде пониска за 3 до 5 степени. Од понеделник ќе се намали нестабилноста и повторно ќе преовладува потопло време.

Во Скопската Котлина утре ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, повремено и во форма на краткотрајно невремем а од понеделник нестабилност ќе се намали.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Димитров: Северна Македонија е генетски поврзана со Србија и Русија

Проблемот со европската интеграција на Северна Македонија не е централен за бугарскиот политички државен поредок. Формално, секоја влада носи одлуки...

Свет4 часа

Украинскиот премиер ја објави штетата што Украина ја претрпела од почетокот на војната

Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави дека руската инвазија на неговата земја уништила повеќе од 25.000 километри патишта, неколку стотици мостови...

Македонија5 часа

ЦУК апелира на внимателност поради силно локално невреме и можни опасни порои во текот на викендот

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните...

Свет8 часа

(Видео) Русите повторно тестираа „Циркон“

Русија успешно ја тестираше хиперсоничната крстосувачка ракета „Циркон“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана, додавајќи дека проектилот прелетал околу 1.000...

Македонија11 час

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија12 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ12 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет13 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет13 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет14 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија24 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион24 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет1 ден

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа1 ден

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија1 ден

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет1 ден

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија1 ден

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...