Контакт

Македонија

Набавена нова механизација за работа на депонијата „Мегленци“

Објавено пред

По 33 години, од страна на ЈП „Комуналец“ набавено и ставено е во функција ново возило за работа на депонијата „Мегленци“. Од Општина Битола велат дека градежната машина булдожер за работа на депонија, која чини 7.646.400 денари, е од голем бенефит за успешно работење на депонијата, како и навремено интервенирање во одредени ситуации, како, на пример, пожарите, при што во минатиот период, поради застарената механизација, процесот на интервенирање беше значително отежнат.

„Денес имаме работна посета во депонијата ‘Мегленци’, да го видиме она што е направено од страна на ЈП ‘Комуналец’. На мое задоволство, заштедата што ја направија со своето домаќинско работење изминатата година овозможи да набават ново возило што е во функија на работата на депонијата“, изјави градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска.

На овој начин, како што посочи, се намалуваат трошоците за сервисирање, се избегнува застој во работата, а се постигнува ефикасност и економичност во работењето.

„Минатата година, сведоци сме, имаше голем пожар. Сите тие искуства нам ни наметнаа како раководство да размислуваме за подобрување на состојбите со инвестирање во механизација во депонијата ‘Мегленци’. Од тие причини се одлучивме да набавиме булдожер, и тоа нов, така што, по 33 години, првпат на депонија ‘Мегленци’ се набавува нова механизација, со која значително ќе се подобрат можностите за поредовно насипување на отпадот и на тој начин да се намалат можностите од создавање нови пожари од поголеми размери. Јавното претпријатие успеа да набави едно вакво возило со плаќање во готово, што е навистина реткост, што значи со самото плаќање во готово добивме нова заштеда од 22.000 евра. По првата минатогодишна инвестиција во зголемување на платите на вработените во ЈП ‘Комуналец’, кои беа зголемени 8,3 проценти, во договор со работниците рековме дека оваа година ќе инвестираме во механизација. Оваа ни е прва набавка, а веќе се подготвуваме за нова, а до крајот на летото се надевам дека преку проектот ‘Симбиоза’, ќе биде набавено и донесено и новото возило за подигнување отпад“, изјави директорот на ЈП „Комуналец“, Панде Богоевски.

Директорот на јавното претпријатие најави дека и во следниот период продолжуваат инвестициите насочени кон подобрување на состојбите со депонијата „Мегленци“.

Македонија

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19.

„Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објаувуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. Од самиот почеток на оваа криза лично јас и целиот мој тим за односи со медиуми сме ваш партнер. Веќе 100 дена навремено, прецизно и транспарентно ја известуваме јавноста. Ги соопштуваме сите детали за новозаболените од Ковид-19, сè со цел медиумите да имаат точна информација.
Уште еднаш ги замолувам медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19. Ги молам да ја зачуваат својата улога и задача која ја имаат кон јавноста за навремено, точно и проверено известување“, вели Филипче.

Тој вели дека непримерно е во ситуација кога има секојдневно заболени и секојдневно се известува и за секоја најмала промена, да се шпекулира со податоци токму од страна на оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста.

Со тоа, вели Филипче, се внесува конфузија кај населението и недоверба во институциите. Министерот наведува и дека искрено верува дека ова не е целта.

„Објавувањето број на новозаразени со Ковид-19 од страна на медиумите не смее да биде трка на ексклузивитет, зошто станува збор за чувствителни информации за здравјето и животот на граѓаните. Објавувањето на вакви непроверени информации е уште повеќе несфатливо затоа што Министерството за здравство редовно ги објавува сите информации, а доколку има промени и по неколку пати на ден. Сите прашања на новинарите се одговараат постојано и на дневно ниво“, вели Филипче и додава дека искрено се надева дека оваа пракса ќе престане.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Манчевски: Мицкоски мора да сноси кривична одговорност

Објавено пред

Мицкоски мора да сноси кривична одговорност за прекршувањето на мерките, смета потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски.

„Во она што се случуваше на улица Боемска има редица на кривични дела. Прво тој како и многу пати досега што се покажа не ги почитува мерките за заштитта од Ковид 19. Тоа се покажа и во други примери претходно, ова е веќе кривично дело и не е така едноставно. Правдањето дека не знаел дека не смее да седи во внатрешност на угостителски објект е навистина смешно, сите го знаат тоа и впрочем не требал ни да биде пуштен внатре во објектот“, вели Манчевски.

Според него, вториот момент за кривично дело е дека спречувал инспектори, официјални лица во извршување на својата службена должност.

„Овие луѓе два часа не беа пуштени да влезат во внатрешноста на угостителски објект само и единствено затоа што таму седел Хритијан Мицкоски со неговото друштво, и ова е кривично дело“, кажа Манчевски.

Тој му порача на Мицкоски дека завршило времето кога ВМРО-ДПМНЕ или било кој политичар пишувал казни и самиот пресудувал.

„Не е така, судот на основа на она што го кажуваат доказите и кривичните пријави кој што ќе следуваат, ќе каже која е казната којашто треба да ја плати Христијан Мицкоски за неговото неодговорно однесување пред се кон здравјето и животот на граѓаните“, рече Манчевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Осумдесет од новите случаи кажале дека немале контакт со заболено лице

Објавено пред

Сто лица од новите 180 заразени со коронавирус кажале дека во изминатиот период имале контакт со потврден случај инфициран од вирусот, се вели во извештајот од Институтот за јавно здравје, од каде се заклучува дека 80 од новозаразените, кажале дека немале контакт со заразено лице.

Најмногу од новите случаи се лица на возраст од 30 до 39 години, со 43 позитивни.

„Од обработените случаи, регистрирани се пет хоспитализирани, а кај 35 лица е регистрирано присуство на коморбидитети, односно претходни заболувања. Во однос на пол, пријавени се 97 лица од женски и 83 од машки пол“, пишува во извештајот за вчерашните слуачи.

Од двата смртни случаи од Скопје и Куманово, само едниот имал коморбидитети, додека, пак, двајцата имале контакт со потврден случај.

Според местото на постојано живеење и повремен престој, случаи на коронавирус се регистрирани во 31 град низ државата. Најголем дел од нив се регистрирани во Скопје, Куманово, Тетово, Прилеп, Велес и Штип.

Според категоризацијата на ризикот од Светската здравствена организација, се проценува дека Скопје и Тетово се во четвртата фаза, односно имаат широко распространета трансмисија, додека, Штип е во трета фаза што значи дека трансмисијата е локализирана. Останатиот дел од државата е во втора фаза, односно, спорадични случаи.

Проценката на СЗО кажува дека постои висок ризик од ширење на коронавирусот на глобално ниво, но и во европскиот регион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија2 часа

Осумдесет од новите случаи кажале дека немале контакт со заболено лице

Сто лица од новите 180 заразени со коронавирус кажале дека во изминатиот период имале контакт со потврден случај инфициран од...

Македонија3 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион3 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет4 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет5 часа

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет6 часа

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт6 часа

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија17 часа

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет20 часа

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија22 часа

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија22 часа

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија23 часа

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија23 часа

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија24 часа

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија1 ден

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија1 ден

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет1 ден

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ1 ден

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа1 ден

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Досие