Контакт

Македонија

Николовски: Законот за потекло на имот при крај, нема повеќе личен капитал на сметка на државата

Објавено пред

Денеска заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, присуствуваше на работилницата на експертската работна група, којашто го подготвува предлог-законот за потекло на имот, формирана од кабинетот на вицепремиерот Николовски и Советот на Европа. Подготовката на драфт-везријата на предлог-законот е во финална фаза. Предлог законското решение предвидува одредби кои овозможуваат проверка на потеклото на имот доколку постои сомнеж за начинот на кој е стекнат. Со ова законско решение за првпат се воведува контрола на капиталот, со што се отвора патот за конфискација на нелегално стекнатиот имот и се спречува незаконско богатење врз грбот на граѓаните.

„Институциите ќе бидат алармирани во случај да се појави разлика поголема од предвидениот праг меѓу оданочениот приход и имотот, при што потеклото на имотот ќе биде испитано по службена должност. А освен тоа, институциите ќе можат да постапуваат и по поднесени пријави и претставки за сомнеж за нелегално стекнат имот. Сè што ќе се утврди дека е нелегално стекнато ќе биде конфискувано и, како што предвидуваат законите, компензирано на државата за направената штета“, посочи Николовски.

Според него, на одредбите од новиот предлог-закон за потекло на имот подлежат не само носителите на јавни функции, туку сите граѓани. Конкретно, секој ќе треба да докаже на кој начин го стекнал имотот и капиталот, во случај кога постои сомневање дека ги надминува своите редовни одданочени приходи. Ако лицето не го докаже потеклото на имотот, истиот со одлука на судот ќе се конфискува.

Со овој нов закон, што за првпат се носи во нашата држава, како што најавија надлежните, се надминуваат досегашните системски пречки за проверка на имотот и на лицата кои повеќе не се фунцкионери. Одредбите од новиот закон предвидуваат уште една крупна антикорупциска мерка, а тоа е увид во имотната состојба на поранешните функционери. За разлика од сегашната обврска, избраните и именуваните лица да поднесуваат анкетен лист за имотната состојба додека трае нивниот мандат, ваквата обврска сега добива поширок опфат во смисла на времетраењето на увидот во имотната состојба. Една од новините во драфт-законската верзија е што испитување ќе се врши и доколку имотот е префрлен на трети лица.

Предлог-текстот е креиран од работна група која ја сочинуваат претставници на Советот на Европа, Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, претставници на сите институции вклучени во борбата против корупцијата и правни експерти. Од предлог-законското решение произлегуваат одговорности и ингеренции за Управата за јавни приходи, Управата за финансиско разузнавање, Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција.

Законот има за цел да ги ефектуира владините заложби за сузбивање на корупцијата и да го заштити јавниот буџет од какви било корозивни влијанија, какво што е и незаконското богатење.​

Македонија

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Објавено пред

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се 526 нови случаи на Ковид-19:
Скопје – 245, Куманово – 43, Велес – 22, Прилеп и Охрид – по 19, Штип – 18, Кавадарци – 17, Струмица – 16, Крива Паланка – 15, Битола – 12, Тетово – 11, Гостивар и Кочани – по 10, Кичево и Гевгелија – по 9, Свети Николе – 8, Виница и Валандово – по 6, Струга и Ресен – по 5, Кратово – 4, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3, Делчево и Демир Хисар – по 2, Неготино, Дебар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 830 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 250, Струга – 186, Охрид – 103, Струмица – 91, Куманово – 28, Тетово – 22, Кичево – 18, Кавадарци – 17, Велес, Штип и Битола – по 12, Кочани – 10, Прилеп и Гостивар – по 9, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Берово – по 6, Кратово и Дебар – по 5, Ресен, Радовиш, Пробиштип, Делчево, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Крива Паланка, Виница и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: 9 од Скопје (83, 83, 77, 76, 74, 63, 57, 51 и 42), 2 од Куманово (63 и 60) и по едно починато лице од Велес (75), Кратово (42) и Кичево (42).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 14 лица со датум на смрт во период од 2.9.2021 до 17.9.2021 година. Овие починати лица се: 4 од Скопје, 2 од Струмица и по едно починато лице од Берово, Кочани, Гостивар, Радовиш, Куманово, Тетово, Охрид и од Гевгелија. Починатите се на возраст од 37 до 92 години, од кои 7 лица починале во болнички услови, а другите 7 се починати во домашни услови.

Направени се 3.632 теста преку: ИЈЗ – 262, ЦЈЗ Скопје – 97, ЦЈЗ Битола – 59, ЦЈЗ Прилеп – 43, ЦЈЗ Тетово – 74, ЦЈЗ Куманово – 64, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 1, лабораторија во болницата во Козле – 19, УК Пулмологија со алергологија – 14, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 179, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 94, „Авицена“ – 191, „Биотек“ – 253, „Систина“ – 58, лабораторија „Лаор“ – 128, „Синлаб“ – 22, „Ремедика“ – 23, „Плодност“ – 51, „Генеа“ – 5, „Никоб лаб“ – 388, „ВФВ медикал“ – 42, „Ели медика“ – 64, „Ројал медика“ – 10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.491.

Досега во земјата се направени вкупно 1.265.512 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.635 бројката на оздравени пациенти е 169.946, на починати е 6.539, а бројот на активни случаи изнесува 12.150.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 81.913, Активни 5.696
Куманово 11.158, Активни 931
Тетово 10.778, Активни 959
Прилеп 8.963, Активни 295
Гостивар 7.942, Активни 507
Битола 6.989, Активни 257
Велес 6.098, Активни 305
Охрид 5.863, Активни 474
Кавадарци 5.794, Активни 212
Струмица 5.643, Активни 323
Штип 5.611, Активни 242
Кичево 3.903, Активни 412
Струга 3.768, Активни 359
Кочани 3.168, Активни 132
Гевгелија 2.376, Активни 80
Неготино 2.301, Активни 43
Свети Николе 1.846, Активни 111
Ресен 1.523, Активни 108
Радовиш 1.492, Активни 112
Дебар 1.445, Активни 123
Крива Паланка 1.379, Активни 74
Берово 1.203, Активни 33
Делчево 1.113, Активни 67
Виница 1.017, Активни 52
Пробиштип 903, Активни 44
Валандово 800, Активни 34
Богданци 544, Активни 16
Кратово 541, Активни 51
Крушево 518, Активни 15
Македонски Брод 463, Активни 32
Демир Хисар 430, Активни 20
Демир Капија 407, Активни 5
Пехчево 310, Активни 6
Македонска Каменица 294, Активни 19
Дојран 139, Активен 1

Прикажи повеќе...

Македонија

Заврши големата меѓународна вежба во организација на НАТО и Центарот за управување со кризи

Објавено пред

Денеска попладне (23.4.2021) заврши големата меѓународна вежба „Северна Македонија 2021“, во организација на НАТО ЕАДРЦЦ – Евроатлантскиот центар за координација на одговор при катастрофи (EADRCC) и Центарот за управување со кризи (ЦУК) од областа на кризниот менаџмент.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, заедно со директорите на вежбата од страна на НАТО и од змјата домаќин, Вим Ванхеим и Урим Вејсели, одржа кратки поздравни говори и ги доделија сертификатите на земјите учеснички.

Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан што инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство, во која, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји (вкупно 28) и 17 невладини организации од истите земји.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонија лидер во зелената енергетска трансформација во Западен Балкан, изјави министерот Бектеши во Варшава

Објавено пред

Енергетскиот сектор во Република Северна Македонија е еден од најзначајните сектори за развој на економијата и е приоритет за Владата за обезбедување сигурно снабдување со енергија, економски раст и придвижување кон зелената економија. Како држава кандидат за полноправно членство во Европската Унија сме исправени пред предизвиците за ефикасното спроведување сериозни реформи во економскиот сектор, од кои особено значење има енергетиката, а како членка на Енергетската заедница ја следиме енергетската политика на ЕУ, со што целосно ги имплементиравме директивите и регулативите на ЕУ за енергетика.

Ова го истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, на министерскиот состанок на Партнерство за трансатлантска енергија и климатска промена (P-TECC), кој во организација на Министерството за енергија на Соединетите Американски Држави и Министерството за клима и животна средина на Република Полска се одржа денеска во Варшава, Република Полска.

Министерот во своето излагање за реформите кон зелена енергетска транзиција на Северна Македонија истакна дека новиот Закон за енергетиката е целосно усогласен со ЕУ-регулативите, како и со Енергетската заедница, и овозможува реализација на новата Стратегија за развој на енергетиката до 2040 година и Националниот план за клима и енергија, кој се чека на усвојување.

„За овие наши активности, Енергетската заедница ги пофали нашите напори и посветеноста за сето она што го направивме во енергетскиот сектор кон целосна енергетска трансформација во зелена енергија како прва земја во Западен Балкан што го стори сето тоа“, рњче министерот Бектеши.

Министерот информира дека Стратегијата за развој на енергетиката до 2040 година беше донесена на крајот на 2019 година и разработува три сценарија – референтно сценарио, сценарио со умерена транзиција и зелено сценарио, кои одразуваат разна динамика на енергетска транзиција и овозможуваат флексибилност на земјата да одговори на соодветните политики за управување во ЕУ кон модерна, конкурентна и климатски неутрална економија до 2040 година.

„Интегрираните резултати од зеленото сценарио од енергетската стратегија во 2025 година покажуваат значаен напредок кон енергетската транзиција. Според ова сценарио, во 2025 година се предвидени заштеди во финалната потрошувачка на енергија од 12,7 %“, рече министерот Бектеши и додаде дека Националниот план за енергија и клима ја става Северна Македонија како прва членка на Енергетската заеница која изработи ваков документ.

Со тоа ја покажуваме сериозната заложба на земјата да биде во чекор со европските енергетски и климатски трендови, рече министерот Бектеши во своето обраќање пред министрите и високите претставници од 25 земји, што присуствуваа на министерскиот состанок.

„Вкупната вредност на инвестициите во енергетскиот сектор, предвидени со Стратегијата за развој на енергетиката 2021 – 2025, изнесува околу 4,2 милијарди евра и се однесуваат на покрупни инфраструктурни проекти, кои претставуваат дел од вкупно предвидените инвестиции во енергетскиот сектор на Северна Македонија. Од друга страна, планираните јавни инвестиции во енергетиката во периодот 2021 – 2025 година изнесуваат околу 390 милиони евра, што укажува дека јавните инвестиции во секторот енергетика се мали по обем и дека придонесот на другите извори на финансирање ќе биде клучен за реализација на Стратегијата за енергетика“, потенцира министерот Бектеши.

Министерот на крајот потенцира дека иницијативата за конкурентна и климатски неутрална економија на секоја земја почнува од нашето размислување за тоа како ќе изгледа иднината.

„Важно е какви мерки преземаат владите и дали ќе бидат доволно добри за да ги заштитат нашето здравје и благосостојбата, како ќе се оживее економијата, каква ќе биде нашата понуда, на чија поддршка можеме да сметаме, како ќе се променат потребите за мобилност и на крајот каква улога може да одигра секој од нас. Земјите од Западен Балкан имаат можност да донесат храбра одлука за движење напред кон одржлива декарбонизирана иднина и да го искористат потенцијалот на регионот за поздрава животна средина“, рече министерот Бектеши.

Во рамките на министерскиот состанок министерот Бектеши оствари билатерална средба со министерот за клима и животна средина на Република Полска, Михал Куртика. На средбата двајцата министери ги истакнаа своите силни заложби за продлабочување на соработката во делот на енергетиката помеѓу двете земји.

Министерот Бектеши ги презентира проектите во делот на обновливи извори на енергија, кои е предвидено да се реализираат во Северна Македонија во наредниот период, а кои се голема можност за инвестиции од страна на полските инвеститори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Топ12 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија14 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија16 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет16 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа17 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт19 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет20 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија20 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија1 ден

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија1 ден

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија2 дена

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион2 дена

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија2 дена

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Досие