Контакт

Македонија

Никој не свикува собраниска седница, локалните избори се одложуваат?

Објавено пред


До доцна попладнето во понеделникот ниедна од политичките партии застапени во новиот состав на Собрението по предвремените парламентарни зибори од 11-ти декември не поднесе барање за свикување конститутивна седница на парламентот, па според сé судејќи ќе бидат одложени локалните избори кои треба да се одржат пролетва, бидејќи рокот за нивно распишување истекува до понеделник на полноќ.

 

Локалните избори најверојатно нема да се одржат во првата половина од мај 2017 година, како што предвидува Изборниот законик. На полноќ истекува последниот рок за распишување на изборите, според кој тие можат да се одржат во овој рок. До Собранието ниту една партија, ниту, пак, некој поединец или група пратеници не поднеле барање за свикување сорбаниска седница.

И покрај тоа што СДСМ и ДУИ, поддржани од БЕСА и Алијанста за Албанците објавија дека обезбедиле парламентарно мнозинство од 67 пратеници, сепак, не поднеле барање да се свика седница на Собранието. ВМРО-ДПМНЕ со своите 51 пратеник, секако, нема да поднесе такво барање, имајќи ги предвид заложбите за брзи нови парламентарни избори откако нивниот челник и мандатар Никола Груевски не успеа да се договори со досегашниот коалиционен партнер ДУИ да формира влада.

Според одредбите од Изборниот законик, двата датума од првата половина на мај се 7-ми и 17-ти мај, а за да може да има избори на 14-ти мај, тие мораа да бидат распишани во понеделникот, за да се зачува уставниот рок од најмалку 70 дена пред одржувањето на изборите.

Тоа практично значи дека локалните избори влегуваат во новите комбинаторики на партиите. Одложувањето на локалните избори како опција во понеделникот го навести и тетовската градоначалничка Тетута Арифи од ДУИ. Таа по средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар, изјави дека иако во ДУИ не се за одложување на изборите, сепак, „како што стојат работите по сé изгледа тие ќе бидат одложени“.

Постои дилемата и кој да ги распише изборите, бидејќи со Уставот е предвидено дека претстедателот на Собранието распишува парламентари и избори за претседател на државата. Од друга страна, пак, Изборниот законик предвидува дека распишувањето на сите избори го прави престедателот на парламентот. Таа одредба е пренесена од поранешниот закон за локани избори во којшто, исто така, беше предвидено дека нив ги распишува претседателот на парламентот. А претстедателот на парламентот е вториот проблем, откако не е одржана седница на којашто ќе биде избран спикерот на Собранието

Ако изборите не се одржат во мај, градоначалниците на општините и општинските совети повеќе нема да имаат никакви надлежности, а пречекорувањето на предвидениот рок повлекува измени во Изборниот законик и нов датум за локални избори.

Партиите имаат различни ставови за излез од ситуацијата, којашто може да се одрази и врз функционирањето на локалните самоуправи, каде што, исто така, е нејасно како ќе функционираат откако на актуелните избрани началници ќе им истече четиригодишниот мандат. Од СДСМ излезот го гледаат во добивањето мандат за составувањето влада од страна на шефот на државата Ѓорге Иванов, додека повеќепати од ВМРО ДПМНЕ повикаа дека излезот е во распишување нови парламентарни избори, коишто би се одржале заедно со локалните./крај/мф/сн

Македонија

Денеска сончево и топло време, такво ќе биде и во текот на викендот

Објавено пред

Од

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Оттаму додаваат дека попладне во источните делови ќе има краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе се движи од 4 до 13, додека, пак, максималната од 18 до 26 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен северен ветер. Температурата во текот на денот ќе се движи во интервал од 11 до 23 степени.

Во следните два дена времето ќе биде стабилно со пониски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст. Услови за локални слаби врнежи од дожд ќе има во првите два дена од следната недела.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров во посета на Луксембург

Објавено пред

Од

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана на министерот за надворешни и европски работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн, денеска ќе реализира возвратна посета на Луксембург.

Покрај средбата со својот домаќин, министерот Димитров ќе оствари средба и со претседателот на Парламентот, Марс Ди Бартоломео и со членовите на парламентарната Комисија за надворешни и европски прашања, одбрана, соработка и миграции.

Како што информираат од МНР, во рамки на посетата, во Стопанската комора на Луксембург, Димитров ќе ги презентира можностите за инвестирање во Република Македонија пред луксембуршките компании.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бејли за чистата препорака: Ќе работиме сѐ додека сонот за ЕУ и НАТО не стане стварност за македонските граѓани

Објавено пред

Од

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, преку социјалната мрежа „Твитер“ упати честитка до Република Македонија за чистата препорака за почеток на преговорите со ЕУ.

„ Амбасадата на САД ќе продолжи да соработува со македонските власти и Амбасадата на ЕУ со цел да се реализираат аспирациите на граѓаните за членство во Европската Унија, но и во НАТО“, се вели во објавата која Бејли ја има напишано на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија21 час

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија21 час

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион22 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија22 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија22 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет22 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие