Контакт

Македонија

Нови 25 хоспитализирани пациенти во ковид центрите во Скопје, се лекуваат вкупно 251 лице

Објавено пред

Во ковид центрите во Скопје хоспитализирани се нови 25 пациенти во последното деноноќие, а се лекуваат вкупно 251 лице, сомнителни и потврдени на КОВИД -19, информираат од министерството за здравство.

Како што известуваат од таму, во последното деноноќие, на интерните клиники имало 7 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 9 нови приеми на пациенти и 9 на Инфективната клиника. Во Козле не биле примени нови пациенти.

„Вкупно 251 пациент потврден и сомнителен за КОВИД- 19 се лекува на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка. Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен“, стои во соопштението на министерството за здравство.

Од таму додават дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имаат потреба од кислородна поддршка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Костадинова: Мицевски нападна пратеничка, ВМРО-ДПМНЕ не може да ја напушти насилничката матрица

Објавено пред

Вчера во Собранието сведочевме на насилство, на физичко и вербално вознемирување врз колешка на нејзиното работно место, посочи на денешната прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Костадинова.

„Јавно пред целата јавност, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, безобразно го повреди интимниот простор на пратеничката Даниела Марковска. Мицевски се дрзна да замолчи пратеничка, да ја загрози нејзината слобода на говор во собраниската сала, во она што е храм на демократијата“, нагласи Костадинова.

Како што рече таа, со своето однесување Мицевски потврдил дека е дел од режимската, насилничка матрица на ВМРО-ДПМНЕ.

„Тоа е таа матрица која насилно исфрли новинари и пратеници од пленарната сала на црниот понеделник во 2012 година, истата матрица која стоеше зад насилниот упад на 27 април“, посочи претставничката на владејачката партија и додаде дека граѓаните го следат ваквиот однос на ВМРО-ДПМНЕ и соодветно реагираат на избори.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од попладне дожд и снег

Објавено пред

Под влијание на циклонска активност во јужните делови од Балканскиот Полуостров, од денес попладне до понеделник ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет, информира УХМР.

На места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи и засилен ветер.

На планините врнежите повремено ќе бидат од снег, особено утре и во понеделник.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерството за здравство: Во време на полициски час ВМРО-ДПМНЕ избира да прави партиски собири

Објавено пред

Во време на полициски час и затворени објекти, како би спречиле вирусот Ковид-19, да се шири, ВМРО – ДПМНЕ одбира да прави партиски собири и да ги крши мерките по којзнае кој пат, велат од Министерството за здравство за протестот што ВМРО-ДПМНЕ го најави за утре.

„Грижата кон граѓаните погодени од ковид кризата, опозициската ВМРО – ДПМНЕ, ја покажа и докажа синоќа во Собранието. ВМРО – ДПМНЕ одбира да биде на страната на манипулациите, лагата, смислени сценарија за наводни криминали провизии. Министерството за здравство жали што опозициската партија одбива да искористи ефикасен и конструктивен демократски механизам туку единствено што прави ја опструира работата на здравствените работници кои се на правата борбена линија на ковид пандемијата“, велат од МЗ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот, на неделно ниво е скоро двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа1 час

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес тргнуваат специјални „ковид фри“ возови, во кои патниците ќе можат да се качуваат само со негативен тест за коронавирус,...

Регион2 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија2 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион2 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија3 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа16 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија20 часа

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија21 час

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа22 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија2 дена

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион2 дена

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија2 дена

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија2 дена

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Досие