Контакт

Македонија

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на Ковид-19, од кои: 19 во Скопје, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, по два во Прилеп, Струмица и Валандово и по еден во Велес и Гостивар.

Регистрирани сe и 14 оздравени пациенти, седуммина од Скопје, Тетово – 5 и по еден од Куманово и Струмица.

Во измнинатите 24 часа не се пријавени смртни случаи.

Направените 3.593 теста се преку: ИЈЗ – 110, ЦЈЗ Скопје – 66, ЦЈЗ Битола – 59, ЦЈЗ Прилеп – 28, ЦЈЗ Тетово – 29, ЦЈЗ Куманово – 31, УК Пулмологија со алергологија – 8, ГОБ „8 Септември“ – 16, Институт за микробиологија – 21, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 61, „Авицена“ – 207, „Биотек“ – 105, „Систина“ – 62, лабораторија „Лаор“ – 306, „Синлаб“ – 119, „Ремедика“ – 10, „Плодност“ – 31, „Генеа“ – 7, „Никоб лаб“ – 500, „ВФВ медикал“ – 23, „Ели медика“ – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.792.

Досега во земјата се направени вкупно 963.049 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 156.171, бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 359.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.842, Активни 130
Куманово 8.923, Активни 41
Прилеп 8.337, Активни 9
Тетово 7.402, Активни 100
Битола 6.315, Активни 5
Велес 5.479, Активни 5
Гостивар 5.210, Активни 22
Кавадарци 5.156, Активни 1
Охрид 5.025, Активни 6
Штип 4.964, Активни 3
Струмица 4.132, Активни 6
Струга 2.986, Активни 5
Кочани 2.796, Активни 4
Кичево 2.609, Активни 10
Гевгелија 2.196, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.526, Активни 1
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.162, Активни 1
Берово 1.032, Активни 0
Делчево 974, Активни 1
Дебар 949, Активни 5
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 670, Активни 3
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Македонија

Родители, внимавајте! Во сообрајќајот, вие сте примерот кој го следат вашите деца

Објавено пред

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот апелира до ротелите да бидат пример за однесувањето на децата во сообраќајот, односно да ги научат најмалите како безбедно да ја поминат улицата, но и да ги препознаат ризикот и опасностите во сообраќајот. Секое незнаење има своја цена, но незнаењето во сообраќајот чини загубени човечки животи, велат од Советот.

„Почитувани родители! Да ги научиме децата како безбедно да поминат улица, да ги научиме безбедно да користат јавен превоз. Да не ги оставаме малите деца од предучилишна возраст сами на улица, а исто така да се погрижиме и за нивнта безбедност додека се вклучени во сообрајќајот! Децата треба да користат детски седишта, појаси и заштитни шлемови, а децата до десетгодишна возраст да не возат велосипед на јавен пат или улица! Исто така , не дозволувајте деца да седат на предното совозачко седиште!“, апелира Републичкиот совет.

Родителите пак, на повозрасните деца кои се подготвуваат да станат возачи би требало одговорно да го запознаат своето дете со сериозноста од вклучувањето во сообрајќајот како возач.

„Заради поголема безбедност на младите возачи, почетници, да се погрижиме да им обезбедиме дополнителни часови за обука, со возач инструктор или со друг искусен возач кој ќе им даде насоки за тоа каков треба да биде односот на младиот возач кон децата во сообрајќајот, кон пешаците и велосипедистите. Обуката би можела да опфати обука за вешто возење во услови на дожд, магла, замрзнати коловози и во услови на ноќно возење. Родители! Грижете се за безбедноста на вашите деца во сообрајќајот! Секое ваше однесување, децата го прифаќаат како свое. Затоа да се погрижиме да имаме безбедни деца кои ќе бидат безбедни учесници во сообрајќајот“, порача Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Кралот на крцкавото пилешко доаѓа во Македонија

Објавено пред

Човекот што направи револуција во светот на вкусната храна и крцкавото пилешко, лицето што милијарди луѓе од целиот свет го препознаваат по неговата легендарна бела брада, бел костум и црна вратоврска, второто најпрепознатливо лице во светот, доаѓа во Македонија!

Неговиот оригинален рецепт од 11 билки и зачини е тајната што привлече илјадници гурмани секојдневно да уживаат во највкусното, свежо и крцкаво пилешко во повеќе од 25.000 ресторани во целиот свет.

А сега проверени извори кажуваат дека човекот од логото на KFC ексклузивно пристигнува кај нас и веќе е виден како чекори на скопските улици.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Неодговорната ВМРО-ДПМНЕ во Собранието упорно блокира сѐ што е во интерес на граѓаните и на државата

Објавено пред

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието наместо да се посветат на интересите на граѓаните, посветени се на блокади, деструкции за лични и партиски интереси.

Во Комисијата за финансирање и буџет пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го кочат Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавни претпријатија. Овој закон предвидува отпис на каматите од страна на доверителите, како и репрограмирање на долговите и трошоците на јавните претпријатија.

ВМРО-ДПМНЕ го кочи и Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на физички лица во време на Ковид-19. Со овие законски измени на институциите од јавните дејности им се наредува да ги простат и избришат долговите на сите граѓани, по основ на камати во висина од 100%.

Во Комисијата за труд и социјална политика, деструктивната ВМРО-ДПМНЕ ги кочи измените на законот со кои недела станува неработен ден за 92 отсто од работниците.

ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за образование и наука ги кочи и измените кои треба да обезбедат трајно вработување на 4.700 наставници. Со овој закон се предвидува и зголемување на платите, како и исплата на додатоци.

ВМРО-ДПМНЕ се противи и на измените на Законот за служба во Армијата со кои војниците ќе имаат право на избор, ќе имаат можност да добијат и 20.000 евра отпремнина по навршување на 45 години, како и дополнителни можности при пензионирање.

ВМРО-ДПМНЕ е насочена директно против интересите на граѓаните и интересите на државата како ниту една друга опозиција во светот.

Таквото деструктивно однесување граѓаните го ценат и соодветно ќе го казнат и на овие избори“.

Соопштение на СДСМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 часа

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија14 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет15 часа

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Топ18 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија20 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија22 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет22 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа23 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт1 ден

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет1 ден

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Досие