Контакт

Македонија

НСДП: Да ги потиснеме емоциите, да дозволиме да надвладее разумот за името

Објавено пред

Новиот Извршен одбор на НСДП на својата конститутивна седница што ја одржа вчера даде целосна поддршка на постигнатиот договор помеѓу владите на Република Македонија и Република Грција за решевање на 27-годишниот спор за името.

„По повеќе години изгубени во изолација, авторитарно владеење, нарушени односи со соседите, националромантичарски манипулации со чувствата на народот, популизам, зад кој се криеја лукративни и коруптивни интереси на политички елити, Македонија дојде до точка на пресвртница. Еден од најтешките проблеми со кои се соочувавме од осамостојувањето до денес, кој нè држеше на маргините од демократските политички текови на Европа, со потписите на премиерите на Македонија и Грција се направи првиот чекор за негово надминување. Со потпишувањето на спогодбата за решавање на проблемот за името пред Македонија се отворија перспективи за воведување цивилизациски и европски вредности во управувањето со државата. Решението е повеќе од билатерално, во себе носи стабилизација на регионот и градење пошироко регионално стратегиско партнерство во напорите за зачленување во ЕУ и НАТО.
Македонскиот јазик и идентитет се загарантирани, добиваат меѓународен легитимитет. Посебноста на македонскиот народ не е на ниту еден начин загрозена, генерирањето стравови кај граѓаните дека се загрозува опстанокот на македонскиот народ, е производ само на рудиментирани и компромитирани политики на центри, кои своето политичко егзистирање го темелат на национализам и политичка митологија свртена кон минатото, кон изолацијата“, е ставот на партијата.

Стратешките определби за ЕУ и НАТО по потпишувањето на спогодбата наметнуваат императив од брзо спроведување на сите формално-политички процедури за нејзино целосно имплементирање. Пред нас е историски момент, нов Илинден, се отвораат европските перспективи пред Македонија, се отвора ново поглавје во историјата на државата, што бара од сите политички фактори, без одложувања и какви било пролонгирања, да се вклучат во донесувањето на сите неопходно одлуки што ќе значат спроведување на решението на проблемот за името.

НСДП смета дека од одговорноста на сите политички партии и политички фактори во овие денови зависи дали ќе си ја завршиме преземената обврска во пресрет на Советот на ЕУ и самитот на НАТО. Сите политичките партии што партиципираат во Собранието, вклучително и на претседателот, во овие моменти потребно е да пристапат кон рационално согледување на политичките и економските перспективи кои се отвораат за идните генерации, неопходно е да демонстрираат нов начин на водење на политиката во земјата, начин што значи изградено чувство за подабар квалитет на живот за сите граѓани на Македонија. Себичните политички калкуции, проследени со реторика на поттикнување ирационални стравови кај граѓаните дека некој нешто сака да им земе, да ги поништи, не е ништо друго, тука отворање на вратата кон пропаста на државата.

„Пред нас се два клучни датума, на кои историската одговорност на актуелната политичката генерација за зачувување на државата ќе биде верификувана на 28 јуни од страна на Советот на ЕУ со добивање датум за почеток на преговорите и на 12 јули со самитот на НАТО. Со отворањето на вратите на НАТО и ЕУ за Македонија, освен безбедносни гаранции, ќе се стекнеме и со институции што гарантираат демократија, владеење на правото, човекови права и слободи и, секако, економски бенефици. Македонија ќе ја заокружи својата државност. Граѓаните ќе имаат фер шанса на референдум да преземат дел од историската одговорност и да одлучат за тоа во каква држава ќе живеат идните генерации. Во пресрет на оваа одлука граѓаните треба да ги потиснат емоциите, да дозволат да надвладее разумот затоа што само на тој начин може да се изгради реален однос кон оваа прашање и да се согледа дека патриотизмот во 21 век, век на растечка политичка и економка меѓузависност на државите, се состои во препознавањето на фактот дека егзистенцијата на нациите, односно на државите, нè води преку патот на самоизолација од модерните политички текови“, се вели во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Објавено пред

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во Скопје и освои златна штафета. Сребрена штафета освои тимот од „НЛБ Тутунска банка“, а трети на целта стигнаа тркачите на „Телеком“ кои ја освоија бронзената штафета.

Тимовите беа машко – женски состав, за симболично да се покаже работната атмосфера во компаниите.

Се натпреваруваа тимови од компании, организации, институции, здруженија, дипломатски претставништва и субјекти на деловно-општествената заедница. Патеката од 8 километри ја трчаа по четворица претставници од секоја компанија кои се менуваа на два километри. Тимовите беа машко – женски состав, за симболично да се покаже работната атмосфера во компаниите.

Патеката од 8 километри ја трчаа по четворица претставници од секоја компанија кои се менуваа на два километри

Пред трката за сите тимови беше организирана забава за учесниците за подобро запознавање.

Тимот од Министерството за финасии го предводеше министерот Драган Тевдовски

И минатата година најбрз на штафетната бизнис трка беше тимот од Министерството за финансии.

Организатор на бизнис трката е здружението „Прв до врв“ од Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Еколошки организации од Европа ќе обучуваат наставници од 10 општини

Објавено пред

Од

Македонско еколошко друштво во рамки на проектот „Природата овозможува подобар живот“ што го спроведува во соработка со пет еколошки невладини организации од Европа, а е финансиран од програмата Еразмус+ на Европската Унија на 24 септември во Општина Теарце и 26 септември во Општина Ресен ќе одржи две еднодневни работилници наменети за воспитувачи и наставници од прво до петто одделение.

Целта на работилниците е запознавање со едукативниот пакет за природа и птици којшто наставниците ќе можат да го користат во своите едукативни програми како и мобилната аликација изработени со поддршка на Универзитетот од Гдањск.

Проектот ги охрабрува едукаторите кои работат со деца од најрана возраст во рурални или помали градски средини да поминуваат повеќе време во природа и да ја изучуваат одблиску. Тимот од шест еколошки организации од Полска, Словачка, Чешка, Шпанија, Ирска и Македонија со поддршка на Универзитетот од Гдањск изработи мобилна апликација migration of birds (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.otop.migrations.game&hl=en), како и иновативни образовни материјали на шест јазици и план за истражувања во природа како дополнување на редовната настава во основни училишта и градинки.

На работилниците ќе учествуваат наставници и воспитувачи од околу 10 општини од Република Македонија.

Материјалите за воспитувачите и наставниците веќе се достапни на македонски јазик на веб страната на Македонско еколошко друштво www.mes.org.mk а видеа со објаснување за материјалот се поставени на ју туб каналот на друштвото

Прикажи повеќе...

Македонија

Ѓорѓиевски: Граѓаните живеат во несигурност, СДСМ не нуди подобар живот

Објавено пред

Од

Со денови одиме низ десетици населени места во државата и секаде иста слика, тага, јад и чемер. Граѓаните живеат во несигурност, СДСМ не нуди подобар живот, туку смрт, секојдневно убиства, запалени автомобили, грабежи, државата има нарушена безбедносна состојба, изјави изјави Орце Ѓоргиевски од ВМРО-ДПМНЕ, при посетата на Општина Росоман.

ој вели дека откако СДСМ е на власт полицијата не им служи на граѓаните, туку на криминалот. Се прави криминал, од најситен до најсофистициран, гледаме како државни милионски тендери добиваат фирми на луѓе блиски до власта, лиценци за извршување дејности од кои зависи добивање на јавна исправа ново формирани фирми, и уште еден куп други апсурди.

,,Додека ја разграбуваат државата, ги злоупотребуваат и европските вредности, под превезот на ЕУ и НАТО интеграција прават страшен криминал, но и ја злоупотребуваат нашата стратешка ориентација како држава за покривање на штетниот договор.

Немаат аргументи за клучните прашања. Се зборува за се, само за суштината не. Со овој договор се губи идентитетот, историјата и културата. Ќе се гласаат Уставни амандмани кои никој не знае што ќе содржат. И згора на се Заев бега од дебата, бега затоа што нема одговор на суштинските прашања”, кажа Ѓоргиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ52 минути

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Свет2 часа

Кина ги откажа трговските преговори со САД

Кина ги откажа планираните трговски преговори со САД и наредната недела нема да го прати вицепремиерот Лиу Хе во Вашингтон....

Европа2 часа

Протести во Полска: ,Не се живее од плата до плата. Ние гладуваме”

Неколку илјади Полјаци вработени во јавниот сектор, меѓу кои вработените во образованието и здравството, како и пожарникарите, излегоа на протест...

Македонија3 часа

(Видео) Иванов од САД: Нема да гласам на референдумот

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да...

Забава6 часа

СЗО: Поради консумација на алкохол годишно умираат три милиони луѓе

Алкохолот годишно убива околу три милиони луѓе низ целиот свет, односно прекумерната консумација на алкохол убива повеќе луѓе отколку сидата,...

Култура15 часа

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа18 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија21 час

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет22 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија23 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија1 ден

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ1 ден

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија1 ден

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток2 дена

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток2 дена

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија2 дена

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ2 дена

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија2 дена

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Досие