Контакт

Крвав четврток

Обвинет за 27 април: Ексдиректорот на УБК не му веруваше на Чавков и го избегнуваше во организацијата за 27 април

Објавено пред

Поранешниот директро на УБК, Владимир Атанасовски и Александар Василевски – Нинџа обвинет за „крвавиот четврток“ немаа добро мислење за ексдиректорот Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, односно немаа комуникација за овие работи, избегнуваа да го известуваат него. Овие работи се правеа без знаење на јавната безбедност. Имаше судир помеѓу тие две структури внатре во МВР, изјави денеска во судницата на рочиштето за „крвавиот четврток“, Михаил Младеновски брат на Стефан Младеновски, исто така обвинет за упадот во Собранието на 27 април минатата година.

Во МВР имаше и трета струја, Горанчо Савевски началник во СВР Скопје, Дејан Димовски началник за крвни деликти во СВР Скопје. Во неколку наврнаврати имав комуникација со тие личности кои не прифаќаа да вршат никакви против законски дејствија со цел да ја заштитат групата на Нинџа, односно кој бевме дел од концептот на функционерите на УБК, сведочи Младеновски.

Сакам да и предочам на македонската и меѓународната јавност дека 27 арпил беше најцрн ден во македонската историја, вели тој и додава дека тој настан делувал многу негативно и дадел лоша слика за нашата држава. „Не подели како луѓе по секоја основа. Настанот беше организиран со цел одредени личности да си ги заштитат одредени интереси притоа немислејќи на жртвите“, изјави Младеновски во судницата.

„Свесен сум за последиците, малку доцна, но добро е што одредени сфатија која беше целта на 27 април. Се работи за монструозна конструкција. Во втората половина од 2016 година се запознав со тогашниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, во кафулето „Аристократ“ преку Александар Василевски-Нинџа. Тогаш Нинџа ми кажа дека Атанасовски му е личен пријател со кого имал релации од порано и дека со поставувањето на Атанасовски на чело на УБК ќе добие моќ од аспект на користење на ресурсите во службата, користење на услугите од одредени вработени во службата“, изјави Младеновски.

Обвинетиот во своето сведочење додава дека во целиот тој разговор што го имале тогаш тој добил впечаток, што после го потврдил и Нинџа, дека додека Атанасовски е директор на УБК, ќе има одврзани раце околу важни случувања во Република Македонија.

„После одредено време на 12 декември 2016 година беа изборите во Макеоднија, каде што уште вечерта резултатите беа неизвесни, односно 2 партии прогласија победа. После тоа се случија приговори до ДИК која требаше да одлучува во поглед на истите. Одредени луѓе како Владимир Атанасовски оценија дека преку протести е потребно да се изврши притисок врз ДИК за приговорите кои ќе одат во корист на ВМРО-ДПМНЕ.

Еден ден пред почетокот на протестите пред ДИК имавме средба во „Аристократ“ на која присуствуваа високи функционери на УБК, директорот Владимир Атанасовски, Никола Бошкоски кој моментално е во бегство во Грција, Дејан Димовски-Боксер вработен во Петтата управа, мислам оддел за следење и набљудување, Мери вработена во кабинетот на директорот на УБК. Тука беа и Нинџа, Кољо, како и јас. Тогаш ни беше кажано дека треба да се настапи на протестот пред ДИК каде треба да има машка екипа во првите редови и на одредена насока која ќе ја пренесе Александар Василевски-Нинџа треба да се дејствува со молотови коктели врз зградата на ДИК. Во тој момент се користеа шифри при комуникацијата преку „Вибер“. Шифрата за Нинџа беше „Самурај“ како што и се водел во службите во УБК“, сведочи Младеновски.

Имаше шифра дали ќе треба вечерта да се дејствува кон зградата на ДИК, додава обвинетитот и вели „под шифра 1 беше дека треба да се нападне зградата, односно да се фрлат молотови коктели, кои беа изработени, донесени и ставени позади паркот кај ДИК во една грмушка. Втората шифра беше ситуацијата да остане иста односно да не се изврши напад. Така и остана, така оцени директорот на УБК“. Младеновски во своето сведочење ијзави дека од личен разговор со Бошкоски знаел дека тој ја предводи таа операција по насоки на директорот на УБК, Атанасовски.

„Цело време во „Аристократ“ беа присутни неколку највисоки функционери на УБК кои и претходно ги напоменав. 90 отсто од своето време го поминуваа таму заедно со Нинџа, кој беше нивни прв оперативец, односно десна рака за се што треба да се случи. Разговаравме околу формирање на Владата на РМ, дали ќе се задржи коалицијата ВМРО-ДПМНЕ – ДУИ или сепак постојат други калкулации и да дојде до промена на власта. По одлуката на ДИК каде што ја констатираше победата на ВМРО-ДПМНЕ со 51 пратеник тензијата се намали, очекувањата беа дека ќе се формира влада со ДУИ, но набрзо стана јасно дека ВМРО-ДПМНЕ нема да формира Влада“, вели Младеновски на сведочењето за „кравиот четврток“.

По ова, додава Младеновски повторно се интензивирале средбите со функционерите од УБК, кои тогаш им соопштиле дека се започнуваат со протести на „За заедничка Македонија”.

„Мислам на иницијативата „За заедничка Македонија”. Сакам да нагласам дека луѓето кои ја водеа иницијативата, беа перцепирани како лидери, односно имаа симпатии од граѓаните и во нив гледаа идна политичка партија која ќе прерасне од иницијативата. Сакам да направам дистинкција помеѓу луѓето кои ја организираа „За заедничка Македонија” и логистиката која ВМРО-ДПМНЕ ја даваше на тие протести. Кога велам логистика мислам на бензин, возила, автобуси, транспаренти, пропаганден материјал кој се делеше, налепници и слично“, рече Младеновски.

Младеновски сведочи дека во неколку разговори Нинџа го употребувал терминот „надворешна петка” односно, како што изјави тој во своето сведочење, тоаа било група која логистички соодејствувала со УБК. Тоа го нарекуваа „тврдина“ која не може да биде срушена, вели Младеновски.

Младеновски за време на сводечењето споменува и порака која ја добил од Бошкоски. Никола Бошкоски, поранешниот началник во УБК во една прилика ми кажа дека ние сме како јато птици и доколку една птица се одвои ќе биде сама и незаштитена, изјави Младеновски.

 

Виктор Јованов

Крвав четврток

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите се жалат на рокот

Објавено пред

Пресудата за 27 април кога се случи насилниот упад во Собранието е напишана на 1056 страници и веќе им се дели на дел од обвинетите, тврдат дел од адвокатите, кои коментираат дека максималниот рок за нејзиното изготвување е 60 дена, а дека таа е готова по повеќе од 90 дена, најверојатно поради обемноста.

Рокот за жалба е 15 дена, што според некои од адвокатите е прекраток период за да се прочита, да се анализира и да се состави квалитетна жалба.

Вкупно 211 години затворска казна добија 16 обвинети за крвавиот четврток.Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор. Началникот Митко Пешов, началникот Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви, полициски службеник и дел од обезбедувањето на експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски се осудени на 15 години затворска казна. Игор Дурловски е ослободен од обвинението.

Оливер Поповски, полициски службеник, е осуден на 13 години затворска казна, Оливер Радулов на 10 години, Мунир Пепиќ, вработен во Агенција за разузнавање е осуден на 15 години затвор.

Абдуљфета Алими, член на обезбедувањето на Собранието е осуден на 7 години, Младен Додевски на 12 години, Јане Ченто на 15 години затворска казна, Горанче Анѓеловски на казна затвор од 12 години, Игор Југ на 12 години. Влатко Трајковски е осуден на казна затвор од 15 години, Вилјам Михајловски е осуден на затворска казна од 14 години, Никола Митревски Кољо е осуден на 15 години и Александар Василевски-Нинџа е осуден на затворска казна од 8 години.

По донесувањето на Законот за амнестијата на Собранието, 15 лица во овој случај беа помилувани и за нив беше прекината постапката. Меѓу нив беа и пратениците што ги отворија собраниските врати за да влезе толпата во законодавниот дом – Сашо Василевски и Крсто Мукоски, како и тројца од водачите на протестите „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски – Бетмен, режисерот Борис Дамовски и актерот Владо Јовановски.

Прикажи повеќе...

Крвав четврток

Поднесено обвинение против Јанакиески, Вељаноски, Ристовски и Атанасовски за организирање на упадот во Собранието

Објавено пред

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска поднесе обвинение против ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, експретседателот на Собрание Трајко Вељаноски, ексминистерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски осомничени дека се организатори на упадот во Собранието на 27 април 2017 година.

На четворицата им се става на товар дека сториле кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

За експремиерот Никола Груевски, кој е во бегство во Будимпешта, и поранешениот вработен во УБК, Никола Бошкоски, кој е во бегство во Грција, постапката е запрена до нивно пронаоѓање.

„Наодите од истражната постапка укажуваат дека обвинетите на почетокот на 2017 година по неуспешните преговори за формирање Влада на Република Македонија, со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедноста на земјата, подготвиле и реализирале план со акти на насилство да оневозможат мирно примопредавање на власта на новоформираното парламентарно мнозинство. За таа цел, обвинетите ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, најпрвин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето За заедничка Македонија што кулминираа со насилното влегување во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година. Обвинетите, како организатори, ја вклучиле севкупната партиска структура и материјални средства за исполнување на целта, притоа овозможиле и континуирано намалување на бројот на полициски службеници за обезбедување на протестите и на зградата на Собранието“, соопштија од Обвинителството.

Критичниот ден организирале непречено влегување на народните маси во законодавниот дом, вклучувајќи патриотски здруженија и ангажирајќи лица за извршување насилство.

Во соопштението се наведува дека во седиште на политичка партија двајца од обвинетите континуирано го мобилизирале членството на партијата од Скопје и другите градови во одреден момент да извршат насилен упад во Собранието, знаејќи однапред дека објектот не е соодветно обезбеден и заштитен со полициски сили и дека пречките за влез во Собранието ќе бидат отстранети.

Во исто време, еден од осомничените, за кого постапката е прекината поради недостапност, со возило, сопственост на Управата за безбедност и котраразузнавање, во непосредна близина на Градската болница, спроти паркот Жена борец донел огнено оружје и панцирни елеци наменети за лица што протестираат и имаат искуство во ракување со оружје. Во текот на немирите еден од обвинетите, со цел да се прикријат трагите од извршеното кривично дело и да не се откријат регистрираните дејствија од насилниот упад и насилството извршено внатре во Собранието, дал наредба на две веќе обвинети лица од мониторинг собата во Собранието на Република Македонија да ги извадат хард-дисковите од собраниските камери. Со сите овие усогласени и поврзани дејствија и активности обвинетите предизвикале чувство на несигурност, загрозување и страв кај граѓаните, а притоа дел од пратениците и новинарите се здобиле со телесни повреди.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежниот јавен обвинител до судија на претходна постапка достави предлог за продолжување на мерката куќен притвор за еден од обвинетите, додека за двајца обвинети предложи определената мерка притвор да биде заменета со мерка куќен притвор.

Прикажи повеќе...

Крвав четврток

(Видео) Заев за „крвавиот четврток“: На денешен ден си ја спасивме земјата од алчноста за власт

Објавено пред

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев денеска даде изјава по повод насилниот упад во Собранието, којшто се случи на денешен ден пред две години.

„Денешниот датум, 27 април е аларм кон што водат политиките на поделби и политиките на водење сметка само за лични интереси. На овој ден си ја спасивме земјата од злите намери на алчноста за власт. На овој ден, во домот на граѓаните ја одбранивме демократијата и застанавме на патот на автократијата“, рече Заев.

Тој истакна дека 27 април потсетува и на обврската, да не се дозволи никогаш да се повтори газењето врз човековите права и слободи.

„27 април потсетува на нашата одгворност крвта пролеана за да се запре злото, да ја замениме со граѓански глас кој повикува да одиме напред. Ова се времиња кога заедништвото и прогресот се единствената опција која и носи добро на нашата земја. Тоа треба да го потврдиме, со изразена силна граѓанска волја и свест дека нашиот единствен пат е напред“, рече Заев.

Првиот човек на Владата додаде дека народот секогаш носел исправни одлуки, а гласот на граѓаните е слушнат и е разбран.

„Сега е потребно секој да ја извади решителноста од себе и да постапи совесно, за доброто на своите деца и за добрата иднина на родната земја“, додаде Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет3 часа

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион5 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија7 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија8 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија9 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија9 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија9 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија10 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет11 час

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ11 час

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ12 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион13 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија13 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет14 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија15 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија15 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија15 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија1 ден

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија1 ден

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Досие