Контакт

Македонија

Обвинителството побара Јовановски, Ременски, Ерцеговиќ и другите да бидат осудени за „Меѓународен сојуз“

Објавено пред

Судот да ги прогласи за виновни Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ремнски, Јасна Ерценовиќ, Миле Јовановски и асистентката Христина Блажевска, побара Обвинителството.

dobivaj vesti na viber

Обвинителката Ивана Трајчева тврди дека докажа вина кај Бојан Јовановски-Боки 13, Фросина Ремнски, Јасна Ерценовиќ, Миле Јовановски и асистентката Христина Блажевска. Таа во судницата ги слушаше завршните зборови што ги напиша за случајот „Меѓународен сојуз“, а ги презентира нејзиниот колега Трајче Пеливанов. Ова е последица на тоа што Трајчева нема мандат бидејќи утре треба да се одлучи дали ќе остане обвинителка за гонење организиран криминал.

„Предлагам судот да ги осуди на казна соодветна на стореното кривично дело. Предлагам судот да им наложи да ја надоместат штетата, а која настанала при извршување на кривичното дело измама“, рече Пеливанов.

Според Пеливанов, Јовановски ветувал изградба на старски домови, а не планирал да ги реализира проектите. Тој тврди дека докажале оти ако Фросина Ременски не одела на состаноци со бизнисмени, Јовановски немало да склучи договори преку Меѓународниот сојуз со бизнисмени. Побара осудителна пресуда и за Јасна Ерцеговиќ и за асистенката Христина Блажевска со тврдење дека докажале помагање.

„Во текот на постапката се докажа дека обвинетите ги сториле делата. Оваа постапка се води за наводно хуманитарно здружение и неговото раководство, чија хуманитарност остана на хартија, а се случи измама. Измамата е за личните интереси на Бојан Јовановски, првиот човек на ова хуманитарно здружение. Тој бил помогнат, и тоа не од кого било, туку од личности што не биле случајно избрани. Сѐ што правеле, правеле заедно. Како ќе измамите некого да ви плати 719.905 евра ако зад вас нема некој што има долгогодишно искуство во овие работи и некој што за вас ќе направи што било. Тука биле поставени луѓе блиски до Бојан Јовановски“, рече Пеливанов.

Обвинителот посочува дека и сведоците го потврдиле тоа.

„Од изведените материјални и вербални докази се докажа дека Јовановски ги довел во заблуда оштетените Силјан Мицевски и Ардијан Амзоски, кои се сопственици на фирми, а со цел да набави протиправна имотна корист за себе. Двајцата кажале дека од Бојан Јовановски им бил презентиран проект за старски домови и дека ќе обезбеди државно земјиште. Тие утврдиле дека имале исплатливост од тоа, склучиле и договор. Но, пред договорите имало убедување на состаноци, каде што биле Бојан Јовановски, Фросина Ташевска-Ременски, Јасна Ерцеговиќ. Јовановски знаел дека не може да се обезбеди земјиште за објектите, но не им кажал на оштетените. Тој ги држел во заблуда со цел да извлекува парични средства од нив. Упорноста на Јовановски не се утврди само од оштетените, туку и од сведоците Агапи Дика, Јордан Камчев, Лилјана Тодоровска“, рече Пеливанов.

Според обвинителот, парите што на Лилјана Тодоровска ѝ биле замрзнати од Финансовата полиција, а потоа ѝ биле одмрзнати по што ги извадила во кеш – не било доказ дека тие се легални.

„Судот нема причина за да не им верува на сведоците и на оштетените со оглед дека исказите се поклопуваат со материјалните докази со кои Обвинителството докажа дека Јовановски примил пари во кеш од Амзоски, па кога сфатил дека бил измамен, Јовановски му ги вратил. Ова се докажа и од фотографиите на Јовановски. Зошто Јовановски би му враќал пари на Амзоски ако овој проект не се реализирал од објективни причини“, додаде тој.

Обвинителот тврди дека експремиерот Зоран Заев дал поттик за реализација на проектот, но не помогнал, па додаде: „Идно време било, а не сегашно“.

„Средбите и фотографиите немало да завршат работа ако ја немало Фросина Ташевска-Ременски. Неоспорно се докажува улогата на Ременски, а тоа е дека зад проектите стои и извршната власт. Јасно и неоспорно произлегува свесноста за помагање на Јовановски за кривичното дело измама бидејќи знаела дека извршната власт не стои зад проектите. Но, и покрај ова, Ременски одела на состаноци со оштетените за презентација на договорите. Тие рекоа дека ако не била Ременски потпретседател на СДСМ и на Собранието, немало да склучат договори со Меѓународниот сојуз. Не е зачудувачки овој заклучок на обвинетите со оглед дека таа била само почесен претседател, немала функција. Таа разработувала проекти, што докажува дека била многу повеќе од почесен претседател. Неточно е дека Обвинителството сакало да му наштети на авторитетот што го имала таа“, рече обвинителот.

За Јасна Ерцеговиќ, обвинителот рече дека обвинетата знаела што сѐ правел Бојан Јовановски и што се случува во Меѓународниот сојуз.

„Од сите сослушани сведоци произлезе дека тие во врска со проектот контактирале единствено со Јасна Ерцеговиќ. Дека таа некои денови патувала во Грција, не била постојано во Меѓународниот сојуз, не можело да биде доказ дека не била запознаена што се случува. Обвинетата Ерцеговиќ била во тек со сѐ што се случувало, свесно му помогнала на Јовановски да стори дело измама“, рече обвинителот.

За асистенката Христина Блажевска, обвинителот рече дека од доказите произлезе дека и таа му помагала на Јовановски.

„Учествувала во тековното административно работење. Заедно со Ерцеговиќ ја однеле сведокот Лилјана Тодоровска за да ги извади парите од Комерцијална банка. Неоспорно се докажува вмешаноста. Таа со лицето Кирил Ефремовски разговарала за креирање фиктивни фактури, наводни донации. Неоспорно произлегува вмешаноста на Христина Блажевска во сторувањето на делото измама“, додаде Пеливанов.

Македонија

(Видео) Лефков објави видео од хаосот во Собрание

Објавено пред

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков објави видео на Фејсбук од хаосот во Собранието.

dobivaj vesti na viber

Од опозициската партија велат дека претседателот на Собранието, Талат Џафери ги заклучил внатре.

„ Заклучени пратеници и хаос во Собрание! Диктатурата на ДУИ/СДСМ олицетворена во Талат го покажува грдото лице во Собрание!“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Објавено пред

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ жестоко реагираа и посочија дека тоа се прави со цел во салата да не можат да влезат и други пратеници. По заклучувањето на вратите, пратениците прашуваа врз основа на што заклучува собраниски врати, а тој одговори: „Деловникот“. Пратеници

dobivaj vesti na viber

„Немате право да зборувате во прво лице“, рече Силјановска, а тој одговори: „Вас во петто ќе ви зборам, оди седи таму не ви дадов збор“, а пратеничката врати: „Знаете каде ви е вам местото“

Џафери на реакциите да не заклучува врати, посочи: „Јас наредувам. Спушти камера, затворете врата. Пребројте пратеници колку има“, а пратениците се собраа околу неговиот пулт. Џафери одново реагираше: „Тргни се од тука, не сум те повикал. Тргни се од тука. Седете на свои места“.

„Кој ти дава право да заклучиш сала?“ одново го праша Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а Џафери кажа: „Деловникот“.

„Правото на движење е мое право“, му одговори Мицевски, а Џафери возврати: „Јас сум претседател на Собранието“.

„Кој ти дава право да не заклучуваш тука? Не сум ти затвореник јас тебе. Врз основа на што ме држиш?“, реагираше Мицевски, a Џафери возврати со ист одговор: „Деловникот“.

Бидејќи микрофоните во салата беа исклучени, а јавноста не може во живо да ги следи седниците поради тоа што Собранието нема можност за тоа, пратеникот Бојан Стојаноски се обрати до јавноста преку социјалните мрежи:

„Автократот ги исклучи микрофоните. Неколку пати ги заклучуваат вратите, за пратениците од надвор да не можат да влезат во Собранието. Вака не се одлучува демократски. Ова е срамота, насилие. Ова се случува по скандалозното однесување кон собраниските службеници“, кажа Стојаноски.

Жестоката расправија во Собранието продолжи. Додека се правеше список за говорници, Џафери му даде процедурално на координаторот Никола Мицески.

„Заклучивте врата на пратеничка група надвор од секое поведение. Уставот вели дека движењето е неприкосновено. Си толкуваш деловник како сакаш. За што се боревте, за да не заклучат тука, да не киднапираат? Не сме ние Кастриот! Срамота е бе! Па Кастриот можете да го чувате на бели ѕидови, не пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Влегуваш од грешка во грешка, срамота е ова! Заклучувањето на вратата е скандал. Да заклучиш пратеници, 40 пратеници, кој ти дава право, која е таа сила?“, реагираше Мицески.

И Силјановска имаше жестока реакција.

„Пцуевте, пуаквте на избирачко место, што ли ќе доживееме од вас!“, реагира Силјановска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи – Дендијас: Грција продолжува да биде силен лобист за Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес беше домаќин на својот хомолог министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендијас, кој допатува во работна посета на Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

За време на тет а тет средбата констатирана е подготвеноста за натамошно унапредување на стратешкото партнерство преку конкретни форми на соработка и ангажмани, што обезбедува поблиско поврзување меѓу двете држави и двата народа. Ваквата соработка претставува модел за целиот регион, за тоа каква треба да биде соработката и како успешно да се разрешуваат отворените прашања меѓу два соседи. Во тој контекст, се разговараше за исполнувањето на обврските од преспанскиот договор, како и влијанието на договорот врз севкупниот развој на односите и соработката меѓу Северна Македонија и Грција. Постигнатите резултати, беше нагласено, го надминуваат националното ниво и позитивно влијаат врз севкупните односи во регионот.

Соговорниците разменија ставови за најновите состојби во регионалната соработка, руската агресија врз Украина, соработката во рамките на НАТО, како и ЕУ портфолиото на Северна Македонија и останатите држави од регионот, меѓу другото и поради фактот што Грција продолжува да биде силен лобист за нашата интеграција.

„ Како НАТО сојузници ние имаме и обврска да се грижиме за регионалната стабилност и во оваа насока особено сум задоволен што имаме координиран пристап во интерес на регионот и на Европа”, нагласи Османи, аргументирајќи дека стартот на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставува најдобриот начин да се врати европскиот кредибилитет во регионот, и во оваа насока додаде „особено ме радува фактот што ја имаме целосната поддршка на Грција“.

„ Се разговараше и за економската соработка, енергетското поврзување, кое е клучно за обезбедување на диверзификација во снабдувањето со енергенси, брзото оспособување и отворање на граничниот премини Маркова Нога-Лемос и туризмот.

Посетата на министерот Дендијас е втора посета на грчкиот шеф на дипломатијата во помалку од една година, што говори за неговата посветеност за иднината на нашите билатерални односи и за европската перспектива на нашиот регион. Министрите ќе имаат прилика да продолжат со серијата средби на претстојниот самит на Процесот за соработка на Југоисточна Европа кој ќе се одржи во Солун на почетокот на јуни, како и за време на вториот Преспа форум за дијалог на кој ќе учествува и министерот Дендијас, кон средината на истиот месец во Охрид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија7 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет9 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија10 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет13 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија13 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија14 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија15 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија16 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија17 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет17 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија18 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ18 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет18 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет19 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет19 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет20 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет20 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет20 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа1 ден

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...