Контакт

Македонија

Облачно време со локални врнежи од дожд

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд и грмежи, информира УХМР. На места ќе има услови процесите да бидат поинтензивни во форма на невреме со засилен ветер и појава на град.

Минималната температура ќе биде помеѓу 6 и 11, а максималната ќе достигне од 15 до 21 степен.

Во Скопје променливо облачно со повремен пороен дожд, особено попладне кога е можна и појава на грмежи. Температурата ќе се движи од 9 до 18 степени.

И утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, а локално ќе има услови процесите да бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град. За викендот времето ќе биде сончево и значително потопло.

Од понеделник во попладневните часови повторно се очекува појава на локален дожд и грмежи.

Македонија

Над 4.100 граѓани аплицираа за субвенции за велосипед во Град Скопје

Објавено пред

Денеска се затвори вториот јавен повик за субвенционирање на купувањето велосипеди за 2019 година, кој беше објавен на 26.06.2019 година, бидејќи се исцрпени предвидените финансиски средства. Со тоа, барањата за субвенции за велосипеди од утре (16.07.2019 година), вторник, нема да се примаат во архивата на Град Скопје.

Во првиот јавен повик беа пристигнати 3.472 барања од граѓаните за субвенционирање на купувањето велосипед, додека со вториот пристигнаа над 670 барања, информираат од Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна уредувањето на речното корито на Брегалница

Објавено пред

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, и градоначалникот на Берово, Звонко Пеќевски, денеска во Берово го означија почетокот на реализацијата на проектот за уредување на речното корито на Брегалница, во вкупен износ од 20 милиони денари.

Министерот за локална самоуправа, Горан Милевски, истакна дека средствата за реализација на проектот се обезбедени од повеќе извори. Шест милиони денари се од буџетот на Министерството, од програмата за рамномерен регионален развој, и еден милион денари се обезбедени од Општината, а другите средства се од ИПА Програмата за прекугранична соработка на Европската Унија и 15 насто кофинансирање од буџетот на Министерството.

,,Седум милиони денари ќе бидат искористени за уредување на кејот со комплетна урбана опрема за пешачка и велосипедска патека, со што граѓаните на Берово, но и туристите коишто престојуваат овде ќе добијат нов, уреден и опремен простор за рекреација. Паралелно ќе се работи и на уредување на речното корито, со средства од ИПА Програмата за прекугранична соработка на Северна Македонија со Бугарија, во износ од 12,3 милиони денари”, рече Милевски.

Министерот за локална самоуправа, Милевски, истакна дека владата ги има дуплирано буџетските средства за рамномерен регионален развој од 3,5 милиони евра во 2017 на 7 милиони евра во 2019 година, а Министерството за локална самоуправа во наредниот период ќе работи со зголемена динамика на нормативната рамка и на нова стратегија.

„Овој проект е пример дека ако се има идеја и ако си подготвен, средства ќе се обезбедат. Во наредниот период ќе напаравам максимални напори центрите за развој и општините подготвено да можат да аплицираат и максимално да ги искористиме средствата од претпристапните фондови на Европската Унија. Средствата во буџетот се значаен извор за финансирање на проектите за рамномерен регионален развој, но не треба да бидат и единствен. Нашите амбиции за побрза интеграција во Европската Унија ќе ги оправдаме и на овој начин”, рече Милевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Проверката во судството доцни поради недостиг на судии, вели Заев

Објавено пред

Во однос на законот за проверка на кадарот, предлог од ДУИ, премиерот Заев рече дека му бил доставен викендов, но не го разгледал.

Тој вели дека останува на ставот за проверка и во судството и во другите институции, а причините што сè уште не е спроведена е дефицитот на судии и обвинители.

„Распуштање со право на реизбор беше нашиот став за судството. Кога разговаравме со европските партнери, тие побараа лична одговроност, а не колективна. А втората причина е ресурскиот капацитет како да се пополнат испразнетите судски и обвинителски места ако тие заминат по проверката“, рече Заев.

Додаде дека во државата има 750 судиски места според систематизацијата, а во моментот има 520 судии.

Ако се прочистат, уште 300 нема како да се пополнат иако Академијата за судии и обвинители веќе има конкурс, додаде премиерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион59 минути

(Видео) Макрон пристигна во Белград

Францускиот претседател, Емануел Макронм пристигна во дводневна посета на Белград, а го пречека српскиот претседател Александар Вучиќ. Двајцата на аеродромот...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Македонија2 часа

Уапсен Боки 13

Попладнево е уапсен Бојан Јовановски – Боки 13. Неофицијално, апсењето е по барање на Обвинителството за организиран криминал. Тој попладнево...

Македонија2 часа

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка. Таа објави дека нејзината оставка ќе стане активна тогаш кога политичките партии...

Македонија3 часа

(Видео) Заев повика на лидерска средба в петок

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција повика на лидерска средба в петок во 14 часот во Клубот на пратениците. На средбата...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија3 часа

Кривичен го одби барањето на Кочан, в среда треба да се појави во затворот

Кривичниот суд во Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан за одложување на затворската казна од четири години и осум...

Економија4 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат 1,5, односно 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините „евросупер...

Македонија6 часа

Када на дното на Охридското Езеро

Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на...

Забава7 часа

На Гренланд откриени повеќе од 50 нови езера, досега се знаеше само за четири

Под мразот на Гренланд научниците откриле повеќе од 50 нови езера, а досега се знаело за само четири. Антарктикот под...

Свет7 часа

Трамп ги навреди обоените жени демократи во Конгресот

Претседателот на САД, Доналд Трамп, критикува група обоени демократски претставнички во Конгресот нарекувајќи ги предизвикувачи на нереди родени во странство...

Свет8 часа

Нетанјаху им се закани на Либан и Хезболах: Ќе ве уништиме

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, се закани дека ќе ги уништи Либан и Хезболах ако ова либанско движење ги реализира сите...

Регион9 часа

Макрон во посета на Србија

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште...

Спорт18 часа

(Видео) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ ексклузивно за Макфакс: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

По епското финале во Вимблдон, во кое славеше старо-новиот шампион, Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата одговори и на две прашања...

Европа20 часа

(Видео) Приведени повеќе од 150 лица по воената парада во Париз 

Вкупно 152 лица се приведени денеска во Париз, на маргините на воената парада која се одржа по повод националниот празник...

Спорт20 часа

Федерер: Незаборавно финале, ќе се обидам што е можно побргу да го заборавам

Роџер Федерер беше премногу блиску до својата 21. гренд слем титула, но не успеа да го доведе мечот до крај,...

Свет21 час

(Видео) Авион успева да избегне катастрофален пад врз населено место

На видео снимка направена од автомобил овековечен е драматичен момент кога тајландски воен пилот го насочува својот авион далеку од...

Спорт21 час

Трилер на Вимблдон! Ѓоковиќ по пет часа тенис го „собори“ Федерер

Новак Ѓоковиќ по петти пат ја освои титулата од Вимблдон, откако во едно историско финале со 7:6(5)/1:6/7:6(4)/4:6/12:12(3) го совлада освојувачот...

Регион21 час

Ердоган: Испораката на С-400 системите ќе заврши в година

Испораката на руските ракетни системи С-400, Турција би можела да ја заврши до април следната година, изјави денеска турскиот претседател,...

Регион22 часа

Јулски снег во Бугарија

На планината Рила во Бугарија, падна снег, објави Метео Балканс. Лошите временски услови ја зафатија Бугарија, а метеоролозите најавуваат обилни...

Македонија1 ден

Лидерската средба е неизвесна, власта и опозицијата не можат да ги усогласат темите

Неизвесно е дали ќе има лидерска средба помеѓу првите луѓе на најголемите политички партии, а несогласувања постојат во оснос на...

Досие