Контакт

Македонија

(Видео) Ова е брука од суд, рече Груевски пред судиите

Објавено пред

„Ова е брука од суд. Против мене се води политички процес“, рече поранешниот премиер Никола Груевски на крајот од денешното рочиште за предметот „Тенк“ за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра.

„Ова е политички процес против мене, како и сите обвиненија на СЈО. Не сум изненаден што не ни ги прифативте приговорите“, рече Груевски. На ова судијката Добрила Кацарска го опомена Груевски да не зборува за политика во судницата. „Јас не би ја мешал политиката да не е ова политички процес. Може и новинарите да станат вештаци. Ова е брука од суд“, рече Груевски. Тој побара одговори од судијката зошто се одбиени приговорите за бомбите како доказ и за вештачењата на СЈО.

Претходно неговиот адвокат Димитар Дангов побара од судијката утре да не се одржи рочиште. Според адвокатот, било нечовечки Груевски во шест дена секој ден да се појавува на судењата што се водат против него. Судијката го прифати барањето и следното рочиште за „Тенк“ го закажа в петок. Исто така, судот на денешното рочиште ги одби сите 5 приговори на одбраната. 

В. М.

Македонија

Седми мултимедијален хепенинг за децата од Кисела Вода

Објавено пред

Од

Мултимедијален хепенинг на отворен простор се одвиваше денеска во паркот Македонија.

Општина Кисела Вода, преку Секторот за образование, предучилишно воспитување, спорт и култура, и годинава ја организира оваа манифестација која има цел да овозможи креативно и забавно дружење меѓу децата.

Како и секоја година, учествуваа учениците од сите основни училишта од овој дел на Скопје, заедно со учениците од ДУРДМОВ ,, Димитар Влахов “ и од ПОУ ,, Златан Сремец “. Тие на слободна тема сликаа, твореа, се забавуваа и се дружеа. Дел од талентираните ученици настапија со музички и музичко-ритмички точки.

Мултимедијалниот хепенинг на отворен простор е дел од Програмата за култура, културни манифестации и творештво за 2018 година. Истиот годинава се одржа по седми пат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов се приклучи кон кампања за безбедност во сообраќајот

Објавено пред

Од

Безбедноста на учесниците во сообраќајот за мене нема цена, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, кој денеска присуствуваше на промоцијата на новата кампања за безбедност во сообраќајот „Ги возиме одговорните“.

„Град Скопје реши да го поддржи овој настан заедно со АМСМ и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата од причина што безбедноста на учесниците во сообраќајот во Скопје е во редот на нашите врвни приоритети. Многу ме загрижуваат бројките на пијани возачи во Скопје. Пред некој викенд дури 500 возачи беа фатени како возат под дејство на алкохол. Со вакви бројки не е воопшто чудно што сме на дното на листите за безбедност на улиците во европски рамки“, изјави Шилегов.

Тој додаде дека можноста на нашите сограѓани кои имаат резервација преку ресторани.мк да користат бесплатен такси-превоз за враќање дома по добрата забава во некој од скопските ресторани е одлична можност да се соочиме со реалноста.

„Целта на оваа кампања е да ја зголемиме свеста кај граѓаните да возат одговорно, да избегнуваат да возат под дејство на алкохол за да не го загрозиле ниту својот ниту животот на другите учесници во сообраќајот. Граѓаните на Скопје мора да заборават на своите автомобили кога консумираат алкохол. Јавниот превоз работи до доцна во ноќта, такси-цените се релативно евтини во споредба со други градови, а сега нудиме и можност за бесплатно такси. Во вакви услови сметам дека овде веќе не може да се има никаква толеранција за возење под дејство на алкохол“, истакна Шилегов.

На прес-конференцијата присуствуваа и Ристо Манчевски, секретар на Републички совет за безбедност во сообраќајот, Росана Јанков, портпарол во АМСМ, и Ивица Пигуловски, претставник од проектот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Единствена Македонија: Марионетската власт и нивните странски газди се спречени во очајничкиот обид за промена на името

Објавено пред

Од

Централниот комитет на Единствена Македонија како највисоко одлучувачки орган на партијата помеѓу два конгреса на синоќешната седница расправаше за новонастаната состојба во врска со обидот за промена на името и идентитетот на македонскиот народ.

Општ став изнесен на седницата беше дека македонскиот народ и сите граѓани на Република Македонија да бидат спокојни бидејќи, како што велат од Единствена Македонија:

„Република Македонија ниту ќе стане членка на НАТО во јули, ниту ќе се смени името со што оваа стратешка цел на Единствена Македонија, која ја дефиниравме во јануари годинава и на која ги фокусиравме досегашните наши видливи и помалку видливи активности, е целосно остварена. На секој нормален човек во земјата веќе му е јасно дека иднината на Македонија е во стратешки сојуз со Русија и членство во Евроазиската економска унија, додека за НАТО и ЕУ се само купените и корумпирани македонски политичари кои добро знаат дека им се ближи крајот, ќе одговараат, а украденото ќе им биде одземено и конфискувано.
Централниот комитет на Единствена Македонија го поздрави прифаќањето на сугестиите од страна на Алексис Ципрас наведени во писмото на претседателот Бачев кое го упати до грчкиот премиер пред 7 дена“, се наведува во соопштението.

Новата легална власт на Единствена Македонија, како што велат, веднаш ќе го префрли спорот за името од политичкиот на правниот терен бидејќи на Македонија ѝ стојат на располагање четири меѓународно правно-признати механизми за употреба на името – Република Македонија во Обединетите нации.

На седницата на Централниот комитет на Единствена Македонија беше разгледана и можноста за проширување на Извршниот комитет на партијата и прашања во врска со новиот избор на 53 општински комитети на партијата, а во оваа насока беа утврдени конкретни насоки до крајот на летото да биде проширена партиската инфраструктура во сите 80 општини во Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

(Видео) Поповски: Немам алтернативна држава, не размислувам за бегство

Немам алтернативна држава, не размислувам да бегам, рече Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во МВР, откако судот го осуди на 9...

Македонија1 час

(Видео) Ѓоко Поповски осуден на 9 години затвор за незаконска набавка на возила во МВР

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, е осуден на 9 години затворска казна за случајот „Триста“ за незаконска набавка на...

Македонија2 часа

Штетата е 75% од месечната плата на обвинителката Фетаи, рече Бедредин Ибраими

Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, во воведните зборови за предметот „Титаник 2″, рече дека наводната штета во предметот е...

Daily news3 часа

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува...

Забава4 часа

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Меган

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Маган Маркл по нивната свадба што се одржа во саботата,...

Вести4 часа

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа на Куба

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа што се случи минатата недела на Куба. Со ова, бројот на...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Вчерашната судска пресуда е неправда

Пресудата за ослободување на Зоран Заев од секаква вина за случајот „Поткуп“ е црн ден за македонското судство. Таа покажа...

Македонија6 часа

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е амнестиран вторпат, пресудата за „Поткуп“ не нè изненади

Зоран Заев пред малку вторпат е амнестиран политичар за очигледен криминал. Зоран Заев повторно избега од соочување со правдата и...

Економија23 часа

Анита Ангеловска-Бежоска е нов гувернер на Народната банка

Собранието денеска ја избра Анита Ангеловска- Бежоска за нов гувернер на Народната банка, на местото на Димитар Богов, кому му...

Македонија1 ден

(Видео) Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија1 ден

(Видео) Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија1 ден

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, која јавно ја прочита судијата Дарко...

Македонија1 ден

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија1 ден

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет1 ден

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија2 дена

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија2 дена

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија2 дена

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија2 дена

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Досие