Контакт

Македонија

Одбележани 77 години од Денот на ослободувањето на Прилеп

Објавено пред

Со полагање свежо цвеќе пред спомениците на Методија Андонов-Ченто, Кузман Јосифоски-Питу, Могилата на непобедените и споменикот на Песјобрдце, Општина Прилеп го одбележа 3 Ноември, Денот на ослободувањето на градот под Марковите кули.

Градоначалникот Борче Јовчески, претседателот на Советот на Општина Прилеп, Дејан Проданоски, претставници на АРМ, боречката организација, политички партии и здруженија на граѓани, се поклонија пред загинатите борци и им оддадоа почит на сите учесници во Народноослободителна борба против фашистичкиот окупатор. Честитајќи им го на своите сограѓани Денот на ослободувањето, градоначалникот Борче Јовчески истакна дека оставиме аманет на следните генерации да го чествуваат, почитуваат овој Голем ден, зашто е во чест на сите кои ги положија животите за слободата на Прилеп.

„Тука, на ова свето место, Могилата на непобедените, каде почиваат останките на борците од Втората светска војна, борците, кои ги дадоа своите животи за слободна, самостојна Македонија, кои се изборија за слободен град, на овој ден, кога го славиме Денот на ослободувањето од фашистичкиот окупатор, се поклонивме, им одадовме почит за нивното херојство, нивната жртва, за тоа што го дадоа за својот град. Им благодариме за идеите, за потребата да си свој на своето. Ветуваме, дека, како генерација ќе се грижиме за почитта кон нив, да не бидат заборавени, но и да го вратиме сјајот на Паркот на револуцијата, изграден во нивна чест, како и на сите споменици на културата. Но, и да им оставиме аманет на следните генерации да го чествуваат, почитуваат овој Голем ден, зашто е во чест на сите кои ги положија животите за слободата на Прилеп“, истакна градоначалникот Јовчески.

Јовчески заедно со претседателот на Советот на Општина Прилеп, Дејан Проданоски, присуствуваа на изложбата на дела создадени на годинашната Ликовна колонија Дрен 2021. Изложбата се состои од над 20 дела создадени од сликарите Мирослав Живковиќ и Снежана Малетин од Србија, нашите уметници Мирјана Крстева Масети, Александра Петкова – Џианели, Буба М. Солак, Драган Најденовски, Новица Трајковски, Тони Чатлески,

Стефан Малбашиќ и скулпторите Слободан Милошески и Марјан Стојаноски. Исто така градоначалникот Јовчески ја посети и изложбата Арт хепенинг на Ротари клубот од Прилеп која јубилејно по 10 пат се одржа пред платото на НУЦК „Марко Цепенков“ по повод денешниот 3 Ноември.

Македонија

Сопственикот на „Беса Транс“ : Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Објавено пред

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, за првпат откако се случи страотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за бугарската „БНТ“ зборува за деталите околу патувањето и автобусот кој изгоре, при што загинаа 45 луѓе.

Хаџиу вели дека автобусот поминал нa технички преглед пред да замине од Турција и се било во ред. Ја исклучува можноста некој од патниците да има увезено запаливи материи. Хаџиу потврди дека и тој и неговото семејство биле дел од патувањето, но патувале со други автобуси.

Сопственикот на „Беса Транс“ во интервјуто кажал дека досега не зборувал за медиумите бидејќи бил шокиран од тоа што се случило, но на секој начин соработувал со истражителите за да се утврдат причините за инцидентот.

Хаџиу вели дека автобусот бил произведен во 2007 година, но бил купен од неговата компанија пред околу три години. Според него, досега немало технички проблем со автобусот.

„Си велев зошто не бев во тој автобус, да умрам и тоа си го кажав многу пати“, вели Хаџиу.

На граница, на излез од Бугарија, тој дознал за автобусот.

„Им реков да ме испратат на местото да видам со свои очи што се случило таму“, додава Хаџиу.

Сопственикот на фирмата се качил со такси и се вратил на местото на несреќата.

„Пред да тргнеме за Турција ги сервисираме, контролираме, па дури и кога ќе стигнеме до Истанбул и таму одиме на сервис да ги проверат, превезуваме патници, да видиме каква е состојбата. Се беше во ред и таму ни кажуваат доколку нешто не е во ред веднаш да го поправиме“, објаснува сопственикот на „Беса транс“.

Беким Хаџиу рече дека во автобусот немало туби со нелегално увезено гориво. Поради темелните проверки на бугарските граници се исклучува можноста патник да внесе многу запалива материја, додава тој.

На прашањето дали автобусот ги има сите потребни документи, тој и неговиот адвокат во интервјуто за бугарскиот медиум кажале дека во оваа фаза нема да коментираат бидејќи истрагата е во тек.

Ги опишал возачите на автобусите како добри и искусни професионалци кои многупати ја поминале таа релација. Според него тие строго ги почитувале термините за паузи.

Хаџиу во интервјуто кажал дека автобусот имал фабрички ограничувања и не можел да крене брзина поголема од 100 километри на час.

Тој во разговор за бугарскиот медиум кажал дека од несреќата живее во Бугарија. Изнајмил стан за да им биде достапен на истражителите и да помогне колку што може. Тој вели дека е достапен и за роднините на настраданите.

„Никој не сакаше ова да се случи. Сите го знаат тоа. Не дозволувајте никому да му се случи оваа трагедија, тажна, многу тажна трагедија. Не знам што друго да кажам“, изјави за „БНТ“ сопственикот на „Беса транс“.

Беким Хаџиу вели дека не се чувствува загрозено од никого.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Објавено пред

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба со своите тимови во Клубот на пратениците.

На средбата беше постигната начелна согласност за програмскиот дел од можната идна соработка изразена преку политичко и извршно учество на Алтернативата во Владата, информираа владините служби.

Соговорниците, додаваат од таму, биле согласни дека реформскиот и европскиот курс за кои се определени граѓаните и државата мора да продолжат и дека во овие моменти најважна е стабилноста на институциите на државата кои им служат на граѓаните. На тој начин ќе се обезбедат и најдобри решенија за најголемите актуелни предизвици, како што се пандемијата на Ковид-19 и глобалната енергетска криза.

Почнаа разговорите за преземање и споделување одговорности во интерес на граѓаните и државата, при што се разменија мислења за можните кадровски решенија што треба да ги преземат потенцијалните обврски и одговорности, односно за соодветните позиции, министри, заменик-министри и други раководни лица во рамките на централната власт, потенцираат од Владата.

Во деновите што следуват, како што најавија, ќе продолжат консултации во партиите по што ќе следува и нова работна средба помеѓу премиерот Заев и претседателот на Алтернативата, Гаши, со нивните тимови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средбата беше конструктивна, изјави Заев по состанокот со Гаши

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев не го коментира исходот од средбата со Африм Гаши по четиричасовниот состанок во Клубот на пратениците.

Заев прв излезе по завршување на разговорите, но не кажа дали постигнале договор.

„Имавме конструктивна средба. Прес-службата на Владата ќе ги сподели сите информации“, кусо изјави Заев по средбата.

Претходно, лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, рече дека најважно е да се совпаднат концептите, а потоа ќе се разговара за ресорите.

„Ние сме кажале дека тоа е интерес на сите граѓани, да нема брзи избори. Нормално, за такво нешто нема гаранција бидејќи секогаш може да се соберат 61 пратеник и да одлучат да се распушти Собранието. Сакаме Влада што до 2024 година ќе ги отвори преговорите со ЕУ и ќе направи напредок или да бидеме членка на ЕУ или да бидеме при крај“, рече Гаши.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Сопственикот на „Беса Транс“ : Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, за првпат откако се случи страотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија,...

Македонија50 минути

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија4 часа

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија5 часа

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија5 часа

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа6 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот вид омикрон, изјави...

Македонија8 часа

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа9 часа

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет9 часа

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија1 ден

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет1 ден

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија1 ден

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет1 ден

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија2 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија2 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Македонија2 дена

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија2 дена

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија2 дена

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија2 дена

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Досие