Контакт

Македонија

Одбраната со соопштенија објавени на „Фејсбук“ ги брани обвинетите за „Шлаканиците во Центар“

Објавено пред

Куси видеозаписи и фото-фајлови од новинарски текстови и соопштенија како докази на одбраната беа презентирани на денешното рочиште за случајот „Насилство во Општина Центар“. Одбраната на голем дел од текстовите не го наведе изворот на веста, односно на кој медиум е објавен текстот, а за дел од текстовите појасни дека станува збор за соопштенија објавени и пренесени на „Фејсбук“.

Презентираните текстови, соопштенија и изјавите од видеозаписите според содржината личеа едни на други. Во нив се наведува дека поранешниот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, оди против христијанството, против волјата на граѓаните, врши атака врз МПЦ и дека со промената на ДУП-от или, како што се наведува, наводното рушење на црвката „Св. Константин и Елена“ има цел да ја сквернави православната вера.

Обвинителите од специјалното јавно обивнителство, Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи, реагираа на текстовите и соопштенијата предложени од страна на одбаната токму поради веродостојноста на изнесените докази.

„Од овие текстови одбраната не може да вади заклучоци, такво нешто не ни дозволивте ни нам додека презентиравме докази. Не може да се верува на сè што е напишано, но вие ќе оцените за нивната веродостојност“, му се обрати обвинителот Бубевски на претседателот на судечкиот совет, кој го води случајот.

На видеозаписите што беа репродуцирани говореа експратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Валентина Божиновска, владиката Агатангел и членови на граѓанското здружение „Веритас“, кои на протестите додека траеше седницата на Советот на Општина Центар за промена на ДУП-от влегоа во дворот на Општината, искршија дел од инвентарот и извикуваа погрдни зборови за тогашниот градоначалник Жерновски и советниците од СДСМ.

Обвинети во случајот се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, и уште девет лица, кои пред судот се изјаснија за невини.

На претходните судења вина признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петтообвинетиот Јордан Ристевски по што добија условни казни.

Обвинетите се товарат за поттикнување насилство, кое се случи на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Следното рочиште за случајот, на кое ќе бидат презентирани писмени докази, е закажано за 19 април.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода

Објавено пред

Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода, соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје. Со цел подобра информираност на граѓаните на Скопје, јавното претпријатие го објави неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, кој е всушност прва лабораторија во државата што го акредитира своето работење според стандардот ИСО17025:2018.

„Секторот за санитарна контрола во периодот од 20.01.2020 до 24.01.2020 зема 189 примероци за физичко-хемиска и 189 примероци за микробиолошка анализа на вода за пиење од 45 мерни места во Град Скопје. Согласно добиените резултати од испитувањата, сите примероци ОДГОВАРААТ на Правилникот за барања за безбедност и квалитет на водата за пиење (‘Службен весник’ на РМ, бр.183/18)“ се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Претпладне магловито, попладне облачно со сончеви периоди

Објавено пред

Претпладне ќе има магла по котлините, а преку денот ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, особено на истокот. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер кој во западните делови краткотрајно ќе се засилува. Кон крајот на денот во западните делови ќе има појава на краткотраен дожд, а на повисоките планини од снег.

Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 15 степени.

Во Скопје претпладне со магла, а преку денот променливо облачно со сончеви периоди и слаб променлив ветер. Максималната температура ќе достигне 9 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи и Бесими во Брисел ќе ја презентираат студијата за одржлив развој

Објавено пред

Денеска, со почеток во 11 часот, во претставништвото на УНДП во Брисел ќе се одржи панел-презентација на студија со наслов „Европскиот пат на Република Северна Македонија: Постигнување побрз, поинклузивен и одржлив раст“, која претставува заеднички проект на Секретаријатот за европски прашања и канцеларијата на УНДП во земјата.

Во рамките на панелот свое обраќање ќе има вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, како и постојаниот претставник на УНДП во земјата, Нарине Сахакјан. Покрај домаќините, на панелот се очекува да има обраќање и Дејвид Кулен, раководител на одделението за Република Северна Македонија и Косово при Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија (ДГ НЕАР), како и претставникот на канцеларијата на УНДП од Брисел, Томас Дедерувардер.

Наодите од студијата ќе ги презентира Фатмир Бесими, советник за економски прашања при Владата и поранешен вицепремиер за европски прашања.

На презентацијата се очекува да присуствуваат голем број ЕУ-амбасадори, претставници од земјите членки во Брисел, делегатите од работната група на Советот на ЕУ за Западен Балкан (КОВЕБ), европарламентарци, претставници на генералните директорати, кои се задолжени да ги следат состојбите во Северна Македонија и Западен Балкан, претставници од кабинетите на новите комесари, ЕУ-претставници што претходно работеле во Северна Македонија, како и други претставници на меѓународни и регионални организации и новинари со седиште во Брисел.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

Се судрија автобус и автомобил, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура12 минути

Тимот на „Медена земја“ на вечера пред Оскарите во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот Долби во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет1 час

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет2 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет3 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет3 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија16 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ18 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија18 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија20 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија21 час

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија22 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија22 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија22 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија22 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет22 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија23 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет1 ден

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Досие