Контакт

Македонија

Одложено судењето за „Монструм“ поради смртен случај на поротничка

Објавено пред

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“ поради отсуство на поротничка што имала смртен случај. Судијата Огнен Ставрев рече дека му се јавила утрово поротничката и му рекла дека нема да присуствува на судењето поради смртен случај во семејството.

Судијата рече дека е подобро да се почека да дојде на следното рочиште за судењето да не почне од почеток со ангажирање нов поротник.

Случајот „Монструм“ се води за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година и е во доказна постапка.

Денеска требаше како докази да се читаат СМС-пораки и транскрипти.

За петкратното убиство кај Смилковското Езеро на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута. Демири и Исмаиловиќ се недостапни за органите на прогонот.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм“ го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Родителите на убиените момчиња побараа од судијата Ставрев повеќе термини за судења од судијата. „Може ли пет-шест термини месечно?“, праша мајката на едно од убиените момчиња. Судијата рече дека ќе направи сè што може за да обезбеди повеќе термини за судења во декември.

Македонија

Единствена Македонија се залага за поништување на Договорот со Грција и спроведување на попис

Објавено пред

„Единствена Македонија“ и коалицијата „Никогаш северна, само Македонија“ остварија средби избирачите на оптините Карпош и Центар.  Од партијата истакнаа дека нема да отстапат од заветувањето за десетте стратешки определби од платформата кои се нивниот план и визија за Македонија.

„Сега е најбитно да си ја вратиме државата назад, а после лесно се решаваат реалните проблеми на народот“, велат од коалицијата и додаваат дека во Медонија во изминатите 30 години се украдени околу 15 илјади евра.

Во програмата, „Единствена Македонија“, предвидуваат „ревизија и одземање на украденото во приватизацијата на СДСМ и пост приватизацијата на ВМРО ДПМНЕ од позиција на власт во изминатите 30 години“.

„На 15 јули ќе заврпиме со предавствата и бандитизмот на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ кои 30 години се менуваат на власт а на државата не и’ оди добро.
Главата горе македонци, ова е наша држава. Ние одлучуваме. На 15 јули гласајте за “Единствена Македонија” и коалицијата “Никогас северна, само Македонија” и бројот 11 за да си ја вратиме државата назад и да ја направиме Македонија со убав еономски стандард за живеење, истакна во своето обраќање Билјана Џинго.

Од партијата обвинуваат дека е воведена досега невидена цензура со усвојувањето на Уредбата со законска сила со која што предвиди на час емитувана програма , телевизиите да ги емитуваат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по 6 минути, а нив само по 10-тина секунди. Од тука, како што велат, приморани се на терен, очи в очи со народот да ги кажат нивните определби.

Партијата се залага за поништување на, како што велат, анти-македонските договори, бараат да се спроведе попис и да се анулира лажниот попис од 2002 година, со кој, како што тврдат, Албанците биле лажно прикажани дека се 25,27 %.

„Ова што го слушате од Заев од Пендаровски дека договорот со Грција е завршена работа, тоа заборавете го. Тоа е една голема лага, бидејќи договорот е ништовен. Потребно е сега да дојде една храбра, народна влада на власт со желба со волја со храброст да го поништи тој договор. Исто така предвидуваме во нашиот економски пакет 1066 економски мерки со кој ќе ги решиме економските проблеми на народот“, велат од „Единствена Македонија“.

Додаваат дека тие би коалицирале со секој кој ќе ги прифати нивните 10 стратешки определби.

„Во нив јасно е кажано поништување на антимакедонските договори со Бугарија, Грција. Македонија национална држава на македонскиот народ, со службен јазик македонскиот и неговото кирилско писмо. Поништување на пописот од 2002 и спроведување на реален попис. Ние мора да се преброиме, мора да ја кажеме реална бројка, бидејќи 2002 пописот беше фалсификуван. Ние како “Единствена Македонија” уште во 2009 имаме поднесено кривична пријава со докази во ЈО дека тој попис е фалсификуван. Во 2015 или 2016 предметот го префрливме во СЈО , меѓутоа и Катица Јанева молчеше, го стави во фиока така што мора овие стратешки орпеделби ние да ги спроведеме и мора најпосле да се направи ревизија изземање на украденото во криминалната приватизација, бидејќи 90-та год се спроведе една криминална приватизација што се подели целото богатство кое 50 години наназад го создаваа сите работни луѓе во социјализмот. За времето на ВМРО ДПМНЕ од 2006 до 2016 во таа пост приватизација тие ја украдоа другата половина од Македонија. Тоа се две банди кои што мора народот најпосле да им ја испорача пораката да си заминат од политичката сцена“, додаваат од партијата.

Понатаму велат дека најновите аудио бомби ја потврдуваат дволичноста , лицемерието и егоизмот на лидерите на овие политички партии. Според нив, жално е што новиот закон за Јавно обвинителство овие аудио бомби ќе ги третира како индиции а не како докази. Велат, да имавме нормална демократска и правна држава учесниците во овие аудио бомби одамна ќе беа сместени во казнено поправните установи во РМ. Го повикуваат Јавниот обвинител по службена должност, врз основа на индициите да отвори претходна истражна постапка за сторени кривични дела по член 358а и 359 од казнениот Закон од РМ. Тоа е давање и примање награда за против законито влијание.

„Во првите 30 дена ќе направиме конфискација на системите за преслушкување кои се во сопственост на политичките партии и бизнисмени и истите ќе добијат кривична одговорност а секако граѓаните ќе можат да побараат и материјална сатисфакција од сторителите на овие нелегални дејанија. И на крајот сакаме да напоменеме и да го повикаме техничкиот министер Чулев кој што веќе пет дена молчи на прозивките од од сегашниот актуелен директор на Агенцијата за разузнавање за тоа дека во негово време Агенцијата за разузнавање издавала невиситини податоци на Јавното обвинителство. Срамно и жално е да имате министер кој што ќе се крие зад сето ова и кој што нема да и одговори на јавноста. Министер Наќе вие сте на потег да и објасните на јавноста што тоа се криеле за случајот “Диво насеље” во кој загинаа 8-мина македонски полицајци“, истакна Јове Кекеновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од скопските јавни површини собран за 50 отсто повеќе отпад од лани

Објавено пред

Во првите шест месеци од годинава од диви депонии во Скопје биле отстранети 7.081 кубни метри отпад, што претставува зголемување од над 52 проценти во однос на расчистените диви депонии на јавни површини во истиот период минатата година, информираат од ЈП „Комунална хигиена“.

Од таму додаваат и дека во периодот јануари-јуни годинава работниците подигнале и транспортирале вкупно 74.578 тони комунален отпад од скопските домаќинства во урбаниот и во руралниот дел на градот.

Со цел спречување на ширењето на Ковид-19, скопското јавно претпријатие во овој период секојдневно спроведуваше машинско миење со автоцистерни и дезинфекција на сите булевари и поголеми улици во градот.

„И во претстојниот период наш врвен приоритет ќе остане заштитата на јавното здравје и намалувањето на ризикот за проширување на коронавирусот. Во таа насока, неодамна беше отворено и ново одделение за грижа за корисници, при што на граѓаните им ја понудивме можноста за онлајн плаќање на побарувањата за собирање и транспорт на комуналниот отпад, со цел полесен, побрз и побезбеден пристап до услугите од доменот на административното работење“, изјави директорот на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, Абдусамед Шабани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Oбјавени протоколите за одржување спортски натпревари, работа на музеи, вршење меѓуградски превоз

Објавено пред

На веб страницата на Владата (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) се објавени Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница (трета фаза), измени и дополнувања на Протоколот за работа на угостителските објекти за сместување (хотели и други угостителски објекти за сместување).

На интернет страницата на Владата се објавени и Протоколот за работа на музеи, галерии и изложбени простори, Протоколот за спроведување на мерки за заштита од Ковид-19 при организација на настани, промотори, рентал компании, видео и аудио продукции и техничка поддршка на овие настани, Протоколот за упис на ученици во јавните ученички домови во учебната 2020/2021 година, Протоколот за работа на танцовите и балетските клубови, Протоколот за вршење на меѓуградски превоз, како и Препораки и упатства за спречување на ширење на КОВИД-19, при влез на македонски и странски државјани во Република Северна Македонија.

Денеска е објавен и Протоколот за организирање спортски настани со упатства за стриктно почитување на препораките кои се однесуваат на запазување на здравствената безбедност на играчите и останатите вклучени во натпреварите, кои се организираат без присуство на публика.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион27 минути

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа31 минута

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет1 час

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија2 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет2 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија3 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион3 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија14 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет16 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт17 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија17 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија19 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија19 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија19 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија23 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија1 ден

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет1 ден

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет1 ден

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Досие