Контакт

Македонија

Одложен вонредниот конгрес за промени во ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Иницијативниот одбор за свикување вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ja информира јавноста дека донел одлука за одложување на конгресот закажан за 28 март во Скопје.

Како што велат од Оборот, ваквата одлука е донесена поради влошената епидемиолошка состојба и доцнењето со техничките подготовки.

„Навремено ќе ги информираме делегатите и јавноста откако ќе се утврди новиот термин“, се наведува во краткото соопштение во врска со одлагањето.

Иницијативниот одбор претходно побара оставка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски и избор на ново раководство преку вонредниот конгрес.

Во Одборот членуваат дел од поранешните високи функционери и истакнати членови на партијата, а ова тело на 10 февруари донесе одлука да закаже вонреден конгрес за 28 март.

Според членовите на Иницијативниот одбор, тие успеале да обезбедат поддршка од мнозинството делегати кои гласале на конгресот кога Христијан Мицкоски беше избран за претседател.

Од друга страна, пак, од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека Централниот комитет на партијата за ваквата иницијатива заседавал уште пред неколку месеци и едногласно донел одлука таа да биде отфрлена.

Официјалната одлука на ВМРО-ДПМНЕ е за одржување редовен конгрес на партијата на крајот на месец ноември.

Македонија

Мицкоски: Високи функционери од власта се директно инволвирани во “Мафија”

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски потенцираше дека е јасно како ден дека високи функционери од власта се директно инволвирани и директно раководеле со операцијата делење и фалсификување пасоши, бидејќи вработените службеници во МВР кои фотографираат и ги изготвуваат документите сигурно не се запознале со голем дел од криминалците, меѓу кои Седат Пекер, Вукотиќ и останатите. Службениците ја вршеле својата работа како и со сите други имаат потреба да извадат одредена документација, додека пак акцијата ја координирале луѓе од власта.

Тој истакна дека е несериозно за една земја криминалци како Седат Пекер по три месеци да престојуваат во Република Македонија, да се забавува и фотографира со коалиционите партнери на СДСМ, а во меѓувреме да не е приведен или уапсен за она што го правел тука во однос на неговиот пасош.

„ Фактите говорат дека штом тој лесно се движел низ земјата и функционирал нормално, тогаш зад него стоеле високи функционери на власта кои директно му помагале и го штителе во тек на неговиот престој..

Јован Вукотиќ неколку пати полетувал од аеродромот “Петровец”, бил уредно легитимиран и проверен, по што отпатувал од земјата. Тој самиот вели дека неговиот пасош не бил изваден по нелегален пат, туку дека сите податоци се точни, освен неговото име. После ваквите случаи, ниту МВР, ниту пак премиерот излезе со јавна осуда за овој чин, а дополнително на тоа не се повлечени и уништени тие пасоши, што дополнително ја разбиструва сликата за тоа кој е креаторот на целата оваа афера“ истакна претседателот Мицкоски.

Според Мицкоски, фактот што Владата се уште молчи и не се произнесува со информации дали се поништени овие патни исправи и дали некој воопшто одговара за овој случај, говори за тоа дека овие матни зделки и афери се случуваат секојдневно и тие не знаат од каде да започнат.

„ Додека тие молчат, овие луѓе се уште во своја сопственост имаат фалсификуван пасош, кој никој од властите не им го поништува. Тоа е сликата за власта во Република Македонија и за безбедносниот систем, кој е повеќе од разрушен, објасни Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Вакцинацијата да се одвива континуирано до целосна имунизација на населението

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посетa на вакциналниот пункт и на Итната медицинска помош при здравствениот дом во Гостивар. Тој беше запознаен со протоколите според кои се одвива процесот на вакцинација во Гостивар и гостиварскиот регион.

Пендаровски ја нагласи потребата процесот на вакцинација да се одвива континуирано до целосна имунизација на населението. Во тој контекст порача дека и личната одговорност на секој граѓанин е еден од предусловите за побрзо и побезбедно стекнување колективен имунитет.

Директорот на здравствениот дом, Јамин Синани, го информираше претседателот за моментално опфатените таргет групи, во коишто се вакцинираат граѓани над 77 години, со постепено намалување на возрасната граница којашто веќе опфаќа лица над 60 годишна возраст, како и за динамиката согласно која се имунизираат околу 50 граѓани дневно.

Пендаровски разговараше и со медицинските лица задолжени за спроведување на вакцинацијата, кои што истакнаа дека процесот се одвива непречено, според календарот на имунизација. Оние коишто денеска се вакцинираа, упатија апел до сите граѓани, и млади и повозрасни, да се вакцинираат, бидејќи како што велат, со тоа се спасуваат животи.

При посетата во Гостивар претседателот Пендаровски беше и во службата на Итната медицинска помош во рамки на здравствениот дом каде што со вработените разговараше за нивната работа, капацитетите и предизвиците со коишто се соочуваат, особено за време на пандемијата со Ковид-19. Од итната помош го информираа за бројот на интервенции на дневно ниво, поврзани со пандемијата, но и со други случаи. Во однос на имунизацијата истакнаа дека персоналот е веќе вакциниран, со исклучок на вработените коишто се уште закрепнуваат од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Објавено пред

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од контроверзните идентитетски и историски прашања.

„Не сум сигурен дека пренагласувањето на историската дебата, евентуално со лажни аргументи, е добро решение за иднината“, рече австрискиот социјалдемократ Андреас Шидер, претседател на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија на виртуелниот брифинг за Северна Македонија, пренесуваат медиумите во регионот.

Шидер рече дека како дел од неговата функција тој морал да научи повеќе за историјата, дури и повеќе отколку што сакал.

„Политичарите почнуваат да заплеткуваат прашања за идентитетот кога не може да одговорат на основните животни прашања“, рече Шидер.

„Се плашам дека е така кога станува збор и за ова прашање“, додаде тој.

Шидер истакна дека зеленото светло на Бугарија за пристапни разговори е „најдобро за решавање на соседските односи“.

„Оставете ги на страна прашањата за идентитетот и работете на други прашања“, порача тој.

Слична порака, како што пишуваат агенциите од регионот, испратил и бугарскиот европратеник Илхан Кјучјук, исто така известувач за Северна Македонија.

„Историчарите нека дискутираат за историјата, а политичарите да бидат храбри“, рекол Кјучјук.

Билатералните односи не треба да влијаат на пристапот на регионот во Европската Унија, додал тој.

Медиумите анализираат дека во ноември 2020 година Бугарија одби да прифати рамка за преговори за Северна Македонија блокирајќи го почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Данска трајно ја прекинува вакцинацијата со „aстра зенека“

Данска целосно ќе престане да ја користи вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 поради можна причинско-последична поврзаност помеѓу таа вакцина...

Македонија1 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија3 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија4 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион4 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа5 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ5 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија6 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа7 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија18 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија19 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија21 час

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија22 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија1 ден

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија1 ден

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Досие