Контакт

Македонија

Од денеска акција за пролетно расчистување во Кисела Вода

Објавено пред

Акцијата за пролетно расчистување почна денеска во општина Кисела Вода. Педесетина сезонски работници ангажирани од Општината преку Секторот за месна самоуправа распоредени во повеќе тимови во нaрeдните неколку дена ќе работат во урбаните заедници Цветан Димов и населбата Драчево.

dobivaj vesti na viber

„Се чисти рачно и со помош на камиони. Каде што има потреба, се кастрат и исушените гранки од дрвјата. Доколку дозволат временските услови, сметот ќе се чисти од сите месни и урбани заедници и акцијата ќе трае во наредните две-три седмици. Општина Кисела Вода ја користи оваа шанса уште еднаш да апелира за подигнување на свеста на граѓаните во поглед на правилното одложување на сметот и незагрозувањето на животната средина“, соопшти Општината.

Македонија

Во Македонија најден Французин кој бил пријавен за исчезнат

Објавено пред

Полицијата и припадниците на ФРОНТЕКС пронајдоа 21-годишен Французин кој бил пријавен во својата држава за исчезнат.

dobivaj vesti na viber

Според информациите од МВР,  момчето било затекнато при илегален влез на територија на земјава и дало лажен исказ за личните податоци. Сепак, по дополнителни проверки, како што информираат од полицијата, добиена е потврда од француските власти дека станува збор за С.И., француски државјанин, кој во својата земја се води како исчезнат од 11 март.

Лицето, согласно законските регулативи, ќе биде предадено на семејството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски ја посети езерската полиција во Охрид: ова лето спасени 10 лица

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ја посети Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“, односно т.н. езерска полиција при Регионалниот центар за гранични работи „Запад“, каде што оствари средба со раководството на оваа организациона единица при МВР, а на која беше брифиран за преземените мерки и активности во врска со оперативниот план „Безбедно лето 2023“ во периодот од почетокот на јули до средината на септември.

dobivaj vesti na viber

„Раководството на Полициската станица за граничен надзор ‘Охридско Езеро’ ме информираше за преземените мерки во текот на летната сезона од страна на полициските службеници, при што биле извршени прегледи на 51 лице, на 18 пловни објекти, на 22 моторни возила, а исто така преземени се и 9 заеднички патроли со инспектор за внатрешна пловидба. Воедно, изразив особено задоволство од спасувачките акции, што ги реализира оваа организациска единица, постапувајќи по 7 пријави пристигнати во СВР Охрид, при што во три настани биле спасени 10 лица и извлечени од водите на Охридското Езеро, кои поради лоши временски услови имале проблеми со пловните објекти, а на едно лице му била укажана прва помош. Во рамките на овие активности успешно биле пронајдени и еден глисер без екипаж, како потоната педалинка, секако без екипаж“, истакна министерот Спасовски.

Спасовски истакна дека планот „Безбедно лето“ носи високи резултати и ја постигнува својата цел – да се подигне свесноста кај граѓаните, да се превенираат ризиците што ги носи летната сезона во интерес на нивната лична безбедност и безбедноста на границата.

Во делот на преземените превентивни мерки реализирани се десетина тематски активности со фокус на високите температури, заштита од сончаница и топлотен удар, самостојно, но и заедно со волонтери од Црвениот крст во Охрид. Притоа остварена е непосредна комуникација со граѓаните што пловат со пловни објекти по езерото, со цел потсетување за тоа како треба да се однесува при топло време и подолга изложеност на сончевите зраци, на кои им беше поделен и едукативен материјал со практични совети на летни теми.

Спасовски потсети на модернизацијата на пловниот парк и зајакнувањето на капацитетите на езерската полиција, која по цели 20 години беше реализирана во 2020 година, со набавка на нови 5 пловни објекти, два од буџетот на МВР, а три како донација од Чешката Република. Пловните објекти се опремени со професионални уреди за навигација, радар и затворена кабина за екипажот, а патролниот чамец е погоден за брзи интервенции во разни инцидентни ситуации и контроли на водниот сообраќај, особено во летниот период во сите три езера.

„На овој начин постигнавме зголемена ефикасност на припадниците на граничната полиција во секакви временски услови како во делот на граничниот надзор и спречување на секаков вид прекуграничен криминал во езерата така и во услови кога е потребно да се даде помош и спасување во водите на езерата од разни причини“, истакна тој.

На крајот од средбата министерот Спасовски ѝ додели плакета на Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“ и благодарници на полициските службеници Седат Јашар, Ристо Буклиоски, Веџи Асани, Христијан Грозданоски и Ѓорѓи Целески за преземање навремени мерки и активности при успешно реализираните спасувачки операции во рамките на „Безбедно лето 2023“.

Прикажи повеќе...

Македонија

МТСП: Преку услугата помош и нега во домот поквалитетен живот за над 50 стари лица во Струга

Објавено пред

Услугата помош и нега во домот ги дава посакуваните резултати и им го олеснува и подобрува квалитетот на животот на старите лица. Денеска, во посета на Црвениот крст – Струга, кој ја спроведува услугата помош и нега во домот, беше министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, која истакна: „Оваа услуга е дел од разновидните услуги, како што се центрите за дневен престој на стари лица, центрите за дневен престој на лица и деца со попреченост, центарот за рехабилитација и реинтеграција, кои се достапни во 41 општина, а се воспоставени преку проектот за подобрување на социјалните услуги, кој го спроведуваме со поддршка на Светската банка. Се гордеам што успеавме да постигнеме значајни резултати, но и да обезбедиме одржливост на услугите и некои од нив, како што се помош и нега во Струга, се преземени во системот на централно финансирање, со што е обезбеден континуитет и постојаност на социјалните услуги“.

dobivaj vesti na viber

Услугата е воспоставена преку проектот за подобрување на социјалните услуги, кој го спроведува Министерството за труд и социјална политика со поддршка на Светската банка, а се спроведува од Црвениот крст – Струга, кој заедно со Општината аплицира на првиот јавен повик на проектот. Услугата им е достапна на повеќе од 50 стари лица над 65 години за кои во комфорот на својот дом се грижат 20 негуватели.

Министерството за труд и социјална политика обезбеди долгорочна одржливост на социјалните услуги, во кои спаѓа и услугата помош и нега во домот во Струга, обезбедувајќи средства за нивно финансирање од државниот буџет. Со ова се создава можност за нивен натамошен развој, а граѓаните, особено оние од најранливите категории, ќе продолжат да добиваат квалитетни услуги и подобар квалитет на живот.

Задоволство од начинот на кој се одвива услугата, како и од соработката со Министерството искажуваат и од Црвениот крст – Струга. Тие при посетата на Тренчевска истакнаа: „Навистина сме благодарни што Министерството ги препозна потребите на граѓаните на општина Струга и што од самиот почеток го поддржа овој проект за кој соработувавме и со Општината и со Министерството. Денеска, се гордееме и сме мотивирани од успехот и од насмевките на корисниците и негувателите со кои секојдневно го потврдуваат задоволството“.

Тренчевска оствари и посета на домот на корисник на услугата помош и нега, кој заедно со својата негувателка ја информираа за придобивките, активностите, како и значењето за нив од оваа услуга. Министерката истакна дека токму задоволството на корисниците и негувателите е клучна мотивација, но и показател дека реализацијата на социјалната реформа се одвива успешно.

Во рамките на проектот за подобрување на социјалните услуги што го спроведува Министерството за труд и социјална политика со поддршка од Светската банка досега е овозможено воведувањето разновидни социјални услуги преку 34 поединечни проекти, што се спроведуваат во 41 општина. За давање на услугите досега се обучени и ангажирани над 300 лица, а тие се достапни за повеќе од 1.200 корисници.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија4 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ5 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ6 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија6 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија8 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион8 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет9 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија10 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа10 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет11 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...

Македонија1 ден

Европскиот суд пресуди: сексуалните работнички во Македонија биле држени во станица нехумано, без вода, храна и тоалет

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда Д.Х. и други против Северна Македонија бр. 44033/17 со која утврди дека државата...

Македонија1 ден

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте, бре, нормални, ќе сте набавеле „паксловид“ во иднина, ако не сте дораснати да се справите со предизвиците, одете си дома

Познатиот епидемиолог Драган Даниловски на социјалните мрежи со реакција до Комисијата за заразни болести откога во јавноста беше објавено дека...