Контакт

Македонија

Од понеделник почнува вакцинирање во домашни услови

Објавено пред

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина за Ковид 19, може да закажат вакцинирање во домашни услови.

Закажувањето е преку директно јавување во здравствените домови, а истото може да го направат и директно со пријавување на пунктовите за вакцинација.

Во продолжение ви ги испраќаме контактите каде може да се закаже вакцинација со домашна посета:

Здравствен дом Берово – 077 865 827 закажување од 12 до 14 часот;

Здравствен Дом Битола – 075 263 886 закажување од 17 до 18 часот;

Здравствен Дом Валандово – 078 453 381 закажување од 11 до 13 часот;

Здравствен Дом Вевчани – 078 436 932 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен Дом Велес – 078 222 257 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен Дом Виница – 078 217 007 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен Дом Гостивар – 071 769 009 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен Дом Делчево – 076 487 611 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен Дом Демир Хисар – 075 662 469 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен дом Кичево – 075 613 451 закажување од 08 до 10 часот;

Здравствен дом Кратово – 078 321 038 закажување од 08 до 14 часот;

Здравствен дом Крива Паланка – 076 311 120 закажување од 09 до 11 часот;

Здравствен дом Крушево – 078 315 487 закажување од 12 до 13 часот;

Здравствен дом Куманово – 075 239 148 закажување од 08 до 13 часот;

Здравствен дом Македонски Брод – 045 274 151 закажување од 10 до 15 часот;

Здравствен дом Неготино – 072 270 402 закажување од 09 до 10 часот;

Здравствен дом Охрид- 071 366 564 закажување од 12 до 14 часот:

Здравствен дом Пехчево – 071 229 354 закажување од 12 до 13 часот;

Здравствен дом Прилеп – 078 313 625 закажување од 08 до 12 часот;

Здравствен дом Пробиштип – 071 581 719 и 071 366 186 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен дом Радовиш – 070 357 770,078 319 452 закажување од 13 до 14:30 часот;

Здравствен дом Ресен – 070 290 017 закажување од 12 до 14 часот;

Здравствен дом Ростуше – 078 241 071 закажување од 09 до 13 часот;

Здравствен дом Скопје – 02 3134 629 закажување од 12 до 14 часот;

Здравствен дом Свети Николе – 075 402 365 закажување од 13 до 14:30 часот;

Здравствен дом Струга – 077 665 590 , 076 243 403 закажување од 08 до 12 часот;

Здравствен дом Струмица – 034 321-380 закажување од 09 до 13 часот;

Здравствен дом Тетово – 078 330 185 закажување од 08 до 15 часот;

Здравствен дом Штип – 078 345 273 закажување од 08 до 15 часот;

Здравствен дом Македонска Каменица – 075 228 526 закажување од 13 до 14 часот;

Здравствен дом Гевгелија – 075 276 974 закажување од 10 до 12 часот;

Здравствен дом Дебар – 077 978 903 закажување од 09 до 12 часот;

Здравствен дом Кавадарци – 072 250 330, 076 218 169 закажување од 08 до 10 часот:

Здравствен дом Кочани – 078 811 604 закажување од 13 до 14 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

СДСМ: Сончева електрична централа и ветерен парк – две нови стратешки инвестиции

Објавено пред

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев донесе одлука за реализација на две нови стратешки инвестиции во енергетиката, кажа на денешната прес-конференција, Дарио Николовски, член на Централен одбор на СДСМ.

Тој објасни дека на последната седница Владата како стратешки проекти ги усвоила инвестициските проекти на Друштво за производство на енергија ЕФТ „Солар“ дооел Скопје и на Друштвото за производство, трговија и услуги „Ветерен Парк Вирови“ дооел Скопје, со што, како што рече, енергетскиот сектор ќе добие дополнителни два нови извори на обновлива енергија.

„Ова е еден од низата чекори што Владата ги презема во насока на зголемување на производството на електрична енергија од обновливи извори и замена на старите нееколошки енергенси со нови зелени извори на енергија. За потсетување, пред неколку месеци, државата се вклучи во гасната централа ‘Александропули’ во Грција која треба да обезбеди сигурно и стабилно снабдување со природен гас. Истовремено, во фаза на подготовка или во фаза на реализација се неколку фотонапонски електрани како и ветерни паркови, распоредени во неколку општини ширум државата“, нагласи Николовски кој додаде дека од земја зависна од скап увоз на енергија, стануваме шампион во енергетски реформи, држава која го трансформира и модернизира својот енергетски систем.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: Во наредните денови ќе стане јасно како Шилегов се стекнал со луксуз и богатство

Објавено пред

Ја повикувам јавноста внимателно да ги следи информациите во следните денови, бидејќи ќе стане јасно како Петре Шилегов, иако нема покритие со своите официјални приходи, се стекнува со толку големо богатство и со луксузен недвижен имот, објави на денешната прес-конференција, Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Петре Шилегов е завршена приказна. Обвинителството мора да почне да работи по допрен глас. Сè поинаку е соучевство и злоупотреба“, предупреди партискиот портпарол.

Како што кажа Стоилковски, 20 дена, секој ден, јавно се посочува дека скопскиот градоначалник станал побогат за речиси половина милион евра во текот на мандатот.

„20 дена секој ден јавно го прозивам Шилегов дали фирмите кои што му градеа на Маврово и кои што му градат во Карпош имаат или не врска и добивани тендери од Град Скопје и исто толку денови јавно се повикуваат општината и државата да ги проверат наводите“, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, кој обвини дека сите институции се во погон на изборната кампања на Петре Шилегов.

Стоилковски на крајот апелираше до обвинителството внимателно да ги следи информациите, кои, како што кажа, ќе бидат објавени во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Клиниката за хематологија го одбележува Светскиот ден на дарители на коскена срцевина

Објавено пред

Во чест на сите оние кои спасиле живот дарувајќи коскена срцевина, денес на 18 септември, Светскиот ден на дарителите на коскена срцевина, со низа настани, светот, јавно им се заблагодарува на дарителите.

18 септември е ден кога се зборува за подигнување на свеста на јавноста за важноста на дарување коскена срцевина и влијанието на трансплантацијата на матични клетки врз животот на пациентите.

Светскиот ден на дарителите на матични клетки, 18 Септември, е иницијатива на Светската асоцијација на дарители на срцевина, најголемата организација посветена на грижата за дарителите. Македонскиот регистар на доброволни дарители при Институтот за имунологија е признат член на оваа меѓународна организација.

Годинава, слоганот со кој се одбележува Светскиот ден на дарување на коскена срцевина е „Дарителу, ти благодариме!”.

И Клиниката за хематологија се вклучува во одбележување на овој ден.

Ја користат приликата да искажат јавно благодарност на сите дарители кои помогнале или покажале иницијатива да помогнат некому, како и да ја подигнат свеста и да мотивираат поголем број дарители на коскена срцевина да се пријават во националниот регистар.

„Сите пациенти заслужуваат шанса да бидат излекувани со трансплантација на матични клетки. Само неколку чекори се доволни за да спасите нечиј живот. Запишете се во националиот регистарот на дарители при Институтот за имунологија, оставете само една епрувета крв и станете потенцијален дарител на коскена срцевина. Трансплантацијата за многу хематолошки болести е единствен лек. Дарувањето коскена срцевина е комплетно безбедна процедура која спасува човечки живот“, вели д-р Ирина Пановска-Ставридис, директорка на Клиниката за хематологија.

На Универзитетската Клиниката за хематологија во Скопје во период од 3 години се реализирани 190 трансплантации, од кои 7 хаплоидентични трансплантации и 22 трансплантации од несроден донор, што претставува најсложена интервенција, за која во минатото пациентите беа праќани на третман во странски центри. Резултатите од третманот со овие интервенции се идентични со оние од европските центри за трансплантација и се пријавуваат во базата на Европската група за трансплантација на матични клетки (ЕБМТ) во која членува и тимот за трансплантација на клиниката од 2003 година.

Дарител во националниот регистар на дарители на коскена срцевина може да биде секој здрав човек на возраст од 18 до 50 години, само со доброволно дарување на 5 мл периферна крв.

Со зголемување на бројот на доброволни дарители се зголемуваат шансите за пронаоѓање на соодветен дарител за пациентите чии единствен спас е трансплантација на матични клетки.

Стани и ти дел од големото семејство на доброволни дарители и СПАСИ ЖИВОТ!

Прикажи повеќе...

Најново

Топ21 минута

Приведени пет лица поради напад врз полицајци на вчерашниот протест во Тетово

Тетовската полиција вчера уапсила три лица – Б.А.(31) од кичевското село Туин, Н.Б.(52) од тетовска Мала Речица и Џ.С.(33) од...

Топ2 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет4 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија16 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија20 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија21 час

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија23 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Досие