Контакт

Македонија

Tоксична и опасна материја се излеа од цистерна во ОХИС

Објавено пред

Од цистерна во фабриката ОХИС се излеала високотоксична и опасна материја.

Во моментот во фабриката има големо присуство на полиција и противпожарно возило, а сè уште нема официјални податоци за тоа за каква материја станува збор и колку е таа опасна за здравјето за граѓаните.

Забранет е влезот за новинарските екипи во фабриката, каде што се шири непријатна миризба, но никој од присутните засега не дава подетаљни информации за тоа што се случило.

Македонија

(Видео) Ѓорѓиевски: Компанијата шверцер на кокаин добивала државни тендери

Објавено пред

„Власта на Заев и криминалот се во коалиција. Последна потврда за тоа е информацијата дека лицата кои шверцувале кокаин од Мексико добивале и државни тендери.А денес видовме од медиумите дека има сомнеж за дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска дека директно брифирала по медиуми за текот на акцијата на МВР со што ги довела животите на полицајците под ризик.Значи имаме компанија шверцер на кокаин која добивала државни тендери, и Славјанка, заменик министер за МВР која брифира информации со кој што ја загрозува акцијата“, изјави Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, фирмата БАНЕКС Компании од Крушопек, чија дејност била увоз на овошје, завчера беше откриена дека заедно со пратките банани пренесувала и кокаин. Но, истата таа фирма на 31 декември 2018 година на јавен тендер продала возило на Јавното комунално претпријатие Тетово во износ од милион и пол денари. Тоа е време кога Зоран Заев е премиер, Оливер Спасовски министер за внатрешни работи, а Теута Арифи градоначалник на Тетово како кандидат поддржан од СДСМ.

„Скандал до скандал.Кој ќе сноси одговорност сега?Замислете од илјадници фирми јавна набавка добила токму оваа фирма Банекс од Крушопек добила и државни пари. Долго време наназад посочувавме дека во Македонија цвета трговијата со дрога, а Заев и Спасовски ништо не презедоа во нејзино сузбивање. Напротив гледаме дека наркокартелите дури и биле поддржувани со народни пари. Но дали е само оваа помош, помошта која ја добиле од власта на Зоран Заев и Оливер Спасовски?Доволен повод за сомнеж за нелегални активности на фирмата Банекс требало да им биде фактот што таа фирма во 2018 година пријавила обрт од околу 3 милиони евра.

Ќе признаете дека оваа сума е незамислива за многу други сериозни компании, а не за една фирма која увезува овошје. Колку ли пратки со кокаин Бенекс направиле во време на Зоран Заев и Оливер Спасовски? Колку од кокаинот поминал низ Македонија, а колку останал да се продава тука? Колку милиони евра била заработката на наркокартелот од Крушопек и дали од тие милиони завршиле кај претставници од власта?Дополнително, постојат основани сомненија дека високи полициски функционери, предводени директно од заменик министерот Славјанка Петровска ја загрозиле акцијата на специјалните полициски сили во Крушопек.

Во текот на акцијата прво по социјални мрежи, а потоа и во медиуми биле лиферувана веста за акцијата за сузбивање на трговија со дрога, па биле пуштани полувистини. Дали на тој начин биле информирани наркокартелите и се попречувало во спроведувањето на полициската операција? Зарем до таму дојдовме, структурите во полицијата поврзани со подземјето, да минираат акции на своите колеги и со тоа да ги доведуваат во опасност.Криминалот расцвета со Зоран Заев и Оливер Спасовски. Наркокартелите владеат, не само со подземјето и улиците, туку и со цела држава. На нарко-власта мора да и се застане на пат. На 12 април народот ќе ги казни Заев и Спасовски за нивното шурување со подземјето и криминалот. После 12 април во Македонија ќе владее правото и правната држава“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски: Русковска и Јовевски да се престрашат и да ги повикаат браќата Заеви на распит

Објавено пред

„Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. Цела недела Заеви бегаат од најголемата тема во државата – инволвираноста во случајот ‘Рекет’. Зоран Заев јавно ја потврди автентичноста на снимката во која признава дека ги помагал со финансирање Боки 13 и телевизијата што сам ја оцени како провладина“, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, вчера Бојан Маричиќ, неговиот советник, јавно призна дека Заев го известил Боки 13 за тоа дека во Владата го пријавиле дека рекетира. Дури потоа за тоа дознава Вилма Русковска. Сега го охрабруваме Вице Заев да признае дека се гледал со Зоран Милески-Кичеец.

„Прашуваме уште еднаш, што разговарале Зоран Заев и Катица Јанева? Што разговарале Вице Заев и Зоран Милески-Кичеец во присуство на адвокат на фамилијата Заеви? Што е договарано меѓу Вице Заев и Зоран Милески-Кичеец? Дали Вице Заев знае каде се наоѓа торбата ‘луј витон“ полна со пари, онаа торба што Милески ја изнесува од домот на бизнисмен заедно со Боки 13? Очигледно е дека Вице Заев има многу што да им каже во судницата и на јавноста. Видливи се пипалата на семејството во овој најголем криминален скандал во државата. Повторно ги охрабруваме Обвинителството и судот, ги повикуваме Русковска и Јовевски да се престрашат и да ги повикаат браќата Заеви на распит. Почитувани, Заев е виновен за сите измами, порази и криминали, правдата ќе дојде по 12 април и сите што згрешиле пред законот, ќе одговараат“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

Објавено пред

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата Кривичниот суд донесе пресуди, но Апелациониот суд ги укинуваше по што судењето третпат почна од почеток.

Уапсените се товареа за злосторничко здружување, кое не издавало фискални сметки за платени патарини, а парите ги ставале во џебот по што повторно организирано си ги делеле. Со денешната пресуда четворица се ослободуваат од обвинение, а на другите им се изречени условни казни.

„Обвинението за кривичното дело злосторничко здружување по чл. 394 ст. 2 од КЗ се одбива поради настапување апсолутна застареност. Обвинетите В. М. С. А., В. Ј. и З. Б. се ослободуваат од обвинение за кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластувањето по чл. 353 ст. 5 вв ст. 1 од КЗ. Другите обвинети се огласуваат за виновни за кривичното дело по чл. 353 ст. 5 вв ст. 1 од КЗ, па имајќи ја предвид нивната позиција, својство и овластување, им се изрекува:

За одговорното лице – алтернативна мерка условна осуда со казна затвор од 2 години, која нема да се реализира доколку во следните 5 години не стори ново кривично дело. Обвинетите што имале својство на контролори на наплатни станици им се изрекува алтернативна мерка условна осуда со казна затвор од 1 година и 6 месеци доколку во следните 3 години не сторат ново кривично дело, обвинетите со својство на сменоводители и инкасанти им се изрекува алтернативна мерка условна осуда со казна од 1 година доколку во следните 2 години не сторат ново кривично дело“, стои во пресудата.

При објавата на пресудата еден од обвинетите, чиј идентитет е познат за судот, искажал навреди и пцости упатени кон судечкиот совет за што судот изготвил службена белешка и ќе поведе соодветна постапка.

„Не сме задоволни од одлуката и ќе се жалиме до Апелација. Да му е чест на судот кој е врзан во алка со Обвинителството. Ќе се бориме до крај, ако останеме живи, зашто знае и судот дека веќе четворица колеги ни починаа, а најверојатно и ние нема да го дочекаме крајот, но да ни се живи и здрави децата, да доживеат барем тие нешто поради нас“, рече по изрекувањето на пресудата, Митре Петров, еден од обвинетите, кој вели дека е осуден и покрај тоа што вели дека не бил на работното место.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија2 часа

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија3 часа

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија3 часа

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава4 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет4 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион5 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет5 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет5 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет6 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија16 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ22 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија1 ден

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија1 ден

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија1 ден

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија1 ден

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион1 ден

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа1 ден

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет1 ден

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Досие