Контакт

Македонија

Олаф Шолц во Софија: Северна Македонија мора да ги исполни сите услови

Објавено пред

Силно го поддржувам започнувањето на преговорите со Република Северна Македонија и Албанија. Северна Македонија мора да ги исполни сите услови. Потребни се сите напори за да се постигне резултат. Ова го изјавил германскиот канцелар Олаф Шолц, кој е во официјална посета на Софија, каде одржа заедничка прес-конференција со премиерот Кирил Петков, јави известувачот на Бгнес.

dobivaj vesti na viber

Да гарантираме вклучување на Бугарите во уставот на Република Северна Македонија и да го почитуваме договорот. Мора да има европски гаранции дека тоа ќе се случи, изјавил премиерот Петков.

„Во последните месеци изградивме партнерства, Бугарија и Германија се стратешки партнери. Ова е нашиот најголем партнер во ЕУ и на денешната дискусија ја продолживме темата дека ова стратешко партнерство може само да се прошири, рекол на почетокот Петков и кажал дека тој и неговиот гостин разговарале за енергетската независност од испораките на руски гас.

Според тамошните медиуми тој изјавил дека заедно со Шолц разговарале и за проширувањето на ЕУ и пристапувањето на Република Северна Македонија.

„Се разговараше и на темата РСМ. Се договоривме двете влади да продолжат да работат, а бугарската влада јасно го кажа ставот на Бугарија за условите кои мора да се исполнат за да напредуваме“, рекол Петков.

Олаф Шолц истакнал дека Германија разбира дека не е лесно да се надминат историските проблеми.

„Силно поддржете го постигнатиот договор за пристапување на РСМ и Албанија во ЕУ. Ќе ја продолжиме дискусијата и размената до крајот на француското претседателство. Заедно, Европејците се одговорни за стабилноста на Балканот“, изјавил канцеларот.

„Наша задача е да не ги разочараме надежите. Припадноста кон Европа мобилизира многу демократски сили“, додал Шолц.

Според Шолц, Северна Македонија, мора да има сигурна европска перспектива. „Северна Македонија мора да ги исполни сите услови“, дополнил тој и продолжил: „Северна Македонија и Бугарија се подготвени да тргнат по овој пат. Постои големо заедничко разбирање за тоа како работите треба да функционираат. Проблемот е како да стигнете таму. Важно е да разговараме за овие прашања и да вложиме енергија за да се справиме со овие прашања. Никогаш не се знае каков ќе биде исходот. Но, бидејќи сите парламенти и шефови на влади знаат дека се одговорни, мислам дека ќе направиме напредок. Вреди да се вложи труд“, изјавил Шолц, пренесува Бгнес.

Македонија

Азири за настаните во Собранието: Ова не е прв пат да прават насилни сценарија за да го сокријат криминалот

Објавено пред

Денес се потврди на дело дека слабата точка на криминализираната власт беше и се уште е судската власт!, напиша на фејсбук Елми Азири од Алијанса за Албанците.
Криминалот, корупцијата, уличарството и нивните сценарија се манифестираа со вандалски и насилнички акти каде со или без намера беше погоден и пратеникот на Алијанса за Албанците, Елми Азири.

dobivaj vesti na viber

„Цело ова срамно сценарио започна со обидот за продолжување на мандатот на партиските судии и обвинителите од власта, преку шверцување на законот. Откако се спротивставивме, претседавачот Арбр Адеми лично го навреди Пратеникот Халил Снопче кој јавно го повика да се извини, но, такво нешто не се случи. Пратеникот Снопче потоа повторно побара процедурална интервенција што беше одбиено и се обиде да го изгласа дневниот ред. Во знак на револт, ние пратениците на Алијанса за Албанците дојдовме на говорницата да го одбраниме нашето право на дискусија и да го спречиме шверцувањето на законот. Потоа следеше срамот кој го виде целата јавност, насилство и вандализам на координаторот на ДУИ“, појаснува на социјалните мрежи Азири.

Ова не е прв пат, како што проценува, да прават вакви насилни сценарија за да го сокријат криминалот, корупцијата и заробеноста на државата.

„Имаше многу случаи во Собранието и на политичката сцена кога пратениците на ДУИ можеа да се покажат, но сите ги видовме како бегаат од комисиите каде треба да се заштитат граѓаните или како се прегрнуваат со криминалци“, вели Азири.

Прикажи повеќе...

Македонија

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Објавено пред

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и претставници на политичките партии во Собранието. На поканата се одзваа координаторот на Пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски, потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски и пратеничката од Алтернатива, Сафије Садики Шаини. Иако поканети, не присуствуваа претставниците од опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и од Алијансата на Албанците, информираа од собраниските служби.

dobivaj vesti na viber

„Претседателот на Собранието ја свика координацијата откако членовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, по цели два часа со процедурални забелешки се спротивставија да се изгласа дневниот ред на Комисијата за европски прашања, кој сепак беше изгласан“, е потенцирано во соопштението.

На координацијата, како што е нагласено во напишаната информација, бил донесен заклучок дека собранискиот Деловник ги дава сите можности за работа на Собранието и не дозволува насилство во која било форма.

„На координацијата исто така се заклучи и тоа дека граѓаните самите ќе проценат од снимките кои се вртат по социјалните мрежи кој го предизвика инцидентот на Комисијата за европски прашања. Ниту во земјите членки на Европската Унија не се дозволува насилство врз претседавачот со седница на работно тело на Собранието“, се нагласува во информацијата од Собранието.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бектеши до Милошоски: „Антонио твоето време одамна помина“

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши со реакција по случувањата во Собранието.

dobivaj vesti na viber

“Политичар” каков што е Антонио Милошoвски кој ништо ама баш ништо нема допринесено за оваа држава, освен поделба, национализам и омраза, ниту пак и дал на Македонија нешто вредно што треба да се памети, единствено по што ќе остане запаметен во времето е кога за него Албанците не требаше да имаат образование уште помалку високо образование“, пишува на својот фејсбук Бектеши.

„Антонио твоето време одамна помина, за личност каква што си ти во држава која е членка на НАТО воопшто не би требало да има место на политичката сцена“, прецизира во напишаното Бектеши.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Политика11 час

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ физички се пресметува со пратеници

Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ необразовано физички се пресметува со колеги пратеници, демонстрира насилие, реагираат од опозицискиот...

Македонија12 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа12 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија12 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа13 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа13 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија16 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија17 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија17 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија17 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ17 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија18 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион19 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ20 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет21 час

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет21 час

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет21 час

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...