Контакт

Македонија

ОМД ја поздрави ратификацијата на протоколот за членство во НАТО во американскиот Сенат

Објавено пред

Обединетата македонска диајспора (ОМД) ја поздравува ратификацијата на НАТО-протоколите за македонско членство од страна на американскиот Сенат.

„Македонија требаше да стане полноправна членка на НАТО уште на самитот во Букурешт во 2008, но грчкото вето и грчките барања за промена на македонскиот идентитет и име се покажаа како непремостлива пречка. Иако Меѓународниот суд на правдата во 2011 донесе одлука дека Грција незаконски ја попречува интеграцијата на Македонија, грчката влада продолжи со барањата за промена на македонското име како предуслов за членство. Македонското раководство предводено од Зоран Заев , како замена за членство во НАТО, го потпиша неуставниот преспански договор, со што темелно ги загрози македонските национални интереси. ОМД го критикуваше целиот процес на потпишување на преспанскиот договор и останува силно спротивставена на овој незаконски акт“, се наведува во соопштението.

ОМД ги повикува Франција, Холандија и Шпанија да го следат примерот на САД и да го ратификуваат протоколот за членство на Македонија во НАТО. По ратификацијата во сите парламенти, велат од таму, Македонија конечно ќе го заврши овој историски процес и ќе може да стане 30-та полноправна членка и НАТО-сојузник.

Американскиот Сенат во вторникот гласаше во корист на ратификување на протоколот за пристап на Македонија во НАТО. Сенатот со убедливо мнозинство од 92 гласа „за“, 2 „против“ и 7 „воздржани“ даде поддршка за македонското членство во НАТО.

Македонија

Во првата недела од мај за 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Објавено пред

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај), тестирани се вкупно 15.781 материјали во лабораториите за тестирање за присуство на коронавирусот, што зголемување од 5,4% во однос на претходната недела.

Регистрирани сe 1.304 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со намалување од 37,2% во однос на неделата претходно.

Пријавени се 105 смртни случаи од 21 град, 37,1% помалку во однос на минатата недела.

Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (n=482; 37,0%), со неделна инциденца – 78,0/100.000. Највисока неделна инциденца од 169,9/100.000 е регистрирана во Виница.

Процентот на позитивност се движи од 2,5% до 12,2%, односно во просек 7,5%.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи.

„Најзастапена е возрасната група на лица над 60 години (n=508, 39,0%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 40-49 (n=227; 17,4%), 50-59 (n=208; 16,0%), 30-39 (n=176; 13,5%) и 20-29 (n=106; 8,1%). Најмал број е регистрирани има кај децата до 9 години (n=26; 2,0%) и 10-19 години (n=53; 4,1%). Се забележува намалување на бројот на заболени кај сите возрасни групи, со најголемо процентуално намалување кај лицата до 39 години (41,1%)“, информираат од ИЈЗ.

Кај починатите лица, во однос на возраста, 91 лице биле над 60 години, 6 лица на возраст од 50-59 години, 5 лица на возраст од 40-49 години, 2 лица на возраст од 30-39 години и едно лице на возраст од 20-29 години.

По добиени два негативни теста, со статус „оздравени“ се стекнале 4.502 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, со зголемување од 12,2% во споредба со претходната недела.

Деталниот извештај на Институтот за јавно здравје за состојбата со Ковид-19 за периодот од 3 до 9 мај, како и кумулативната состојба со Ковид-19 во државата се објавува на веб-страницата на Институтот за јавно здравје.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: 280.000 евра за кампања за спречување корупција, нов скандалозен тендер

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска регираше на владините постапки околу кампањата за спречување на корупција.

„Денес ќе објавиме нов тендер кој го пушти Владата на Заев, тоа е набавка за услуги за осмислување и реализација на кампања од јавен интерес за спречување корупција. Љупчо Николовски откако почна да брои чаши вода на министрите, сега веќе ќе прави заедно со Заев кампања во вредност од 14.436.865 денари или 240.000 евра без ддв, односно над 280.000 евра со ДДВ. Замислете тендер за маркетинг услуги за кампања за спречување на корупција во вредност од над 280.000 евра. Па самиот тендер е сомнеж за сериозна корупција“, истакна Арсовски.

„Предвиделе ставка од Владата во овој тендер во вредност од 1.407.200 денари без ДДВ, подготовка и реализација на медија план, закуп на медиумски простор на сите канали освен приватните радиодифузери на територијата на Македонија. Каков грабеж луѓе“, вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него Владата не смее да се рекламира во медиумите.

„Тоа е прво и основно и е нивна владина одлука од 2017 година . Потоа, закуп на медиумски простор на сите канали – кои канали? На каналите под македонската радио телевизија владата секако се огласува и емитува бесплатно доколку е кампања од јавен интерес како што ги водат и овие двете камапњи кои што тежат над 600.000 евра. Ова не е ништо повеќе, од класичен грабеж на државните и народните пари и плаќање кампања на СДСМ за локалните избори од државни пари. Вчера споменав, денес повторно ќе споменам, веќе се зборува кои агенции блиски до СДСМ ќе ги земат овие тендери. Практично истите тие ќе им работат и во кампања“, потенцира Арсовски.

Апелира Владата да прекине со овие тендери за кои како што вели се грабеж на македонскиот народ и македонската држава.

Прикажи повеќе...

Македонија

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ кој со корона се заразил во Африка

Објавено пред

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен со коронавирус во Централноафриканската Република.

Потполковник на македонската армија кој учествувал во Европската мисија во Централноафриканската Република доцна вечерва ќе биде донесен на лекување на инфективната клиника во Скопје, истакна Шекеринска.

Според неа, станува збор за воено лице кое минатата недела било тетсирано на Ковид-19 и по препораки на медицинските експерти од мисијата, тој со медицинска евакуација во соработка со европските служби за надворешни односи, ќе биде префрлен на лекување во Скопје.

И министерот за здравство, Венко Филипче потврди дека со посебен транспорт ќе биде пренесено воено лице на АРМ, заразено со коронавирус во таа земја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Во првата недела од мај за 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај), тестирани...

Топ33 минути

Пронајдени 120 насади канабис во Демирхисарско

Полицајци од полициската станица во Демир Хисар, вчера (10 мај) во демирхисарското село Боиште, во дворни места од напуштени и...

Македонија41 минута

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен со коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет3 часа

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија4 часа

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион4 часа

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија4 часа

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет5 часа

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет6 часа

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион16 часа

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Македонија23 часа

Филипче: Значајно се испразнети болниците, хируршките одделенија се вратени во функција

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, изјави министерот за...

Македонија23 часа

Инспекторатот за животна средина: Рудникот „Казандол“ не претставува опасност

Рудникот „Казандол“ во моментот не претставува опасност за животната средина и локалното население, соопшти Државниот инспекторат за животна средина, кој...

Македонија1 ден

Средба Заев – Фон дер Лаен: Идентитетски прашања не смее да бидат на масата за разговори

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во рамките на посетата на Брисел, оствари средба и со претседателката...

Македонија1 ден

Заев од Брисел: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

Премиерот Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања, Никола Димитров, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и...

Македонија1 ден

Од 12 до 18 мај полициски час од 24 часот, дозволено да биде и организирање настани на затворено

Кризниот штаб предложи олеснување на рестриктивните мерки – полицискиот час да почнува од 24 часот, угостителските објекти да работат до...

Свет1 ден

(Видео) Застрашувачки снимки од Индија, пациенти оставени да умираат, лекарите се кријат

Во Индија се појавија застрашувачки снимки од пациенти заразени од коронавирус, кои, според тврдењата на нивните семејства, лекарите ги оставиле...

Свет1 ден

(Видео) Пет лица повредени при напад со нож на Нов Зеланд

Пет лица се повредени, а три се во критична состојба кога биле прободени со нож во супермаркет на Нов Зеланд,...

Свет1 ден

Состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, фокусот е Западен Балкан

Шефовите на дипломатиите на Европската Унија денеска во Брисел ќе одржат дискусија за посилен политички ангажман на ЕУ со партнерите...

Свет1 ден

(Видео) Седум лица убиени на роденденска забава во Колорадо

Седум лица, вклучително и напаѓачот, беа убиени синоќа во пукање на роденденска забава во Колорадо Спрингс во американската држава Колорадо,...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Досие