Контакт

Македонија

ООУ „Димитар Миладинов” прослави 65 години

Објавено пред

Со шест и полдецениски времеплов учениците од основното училиште „Димитар Миладинов“ денес ги вратија скопјани во минатото.

Одбележаа 65 години од постоењето на училиштето со потсетување на секоја декада поединечно. Одбележувањето почна со југословенското знаме кое се развеа на бината во Дом на АРМ, а продолжи со ученици кои со титовки на главите и црвени марами околу врат потсетија на заклетвата што ја давале титовите пионери во училиштето. Учениците од останатите одделенија различните периоди од постоењето на училиштето ги претставија низ танц, пеење и цртање.

„Се потсетивме на минатото за да се раскрилиме кон иднината“, рече директорката Маја Ангелова.

Таа повика заеднички да направиме сè што е во наша можност за нашите деца да бидат подобри. Ги повика наставниците да ги сакаат учениците и да ги препознаваат нивните таленти, од родителите побара да бидат рамо до рамо со наставниците, а од учениците побара дисциплина и упорност.

„Сите нè поврзува љубовта. Ако немам љубов, ништо не сум“, рече директорката Ангелова и подели благодарници на дел од соработниците.

Јубилејот на учениците и на наставниците им го честиташе градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ, а салата во Дом на АРМ беше преполна родители, баби и дедовци. Си заминаа со силни емоции за изминатото време, но и коментари дека е време Дом на АРМ да се реновира, тргнувајќи од крцкавите столчиња, преку техничките проблеми со озвучувањето поради кои и говорниците потскокнуваа кога ненадејно ќе се засилеше звукот, па сè до неуредениот двор.

Македонија

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Објавено пред

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како прв чекор кон проверка.

Дескоска рече дека не може за судството да се разговара само кога се во прашање парите.

„Слушавме за примери во кои судски доставувачи возат подобри автомобили од некои судови, слушаме за бизнис-зделки меѓу судии обвинители и адвокати и за тоа очекуваме реакција и од Обвинителството и од Судскиот совет. Но, за жал, гласот од редовите на судството го слушаме само кога станува збор за распределбата на пари. Судската власт има најмала доверба во јавноста и има најмалку легитимитет да говори за покачување на платите“, оцени таа откако денеска судската администрација излезе на протест за додатоците на плата.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Јане Велковски ќе учествува на самитот на УНИЦЕФ за Светскиот ден на детето

Објавено пред

На годинешниот Светски ден на детето, Јане Велковски, единаесетгодишен застапник за деца со попреченост од Северна Македонија, ќе му се придружи на УНИЦЕФ на глобалниот самит во Обединетите нации во Њујорк, каде што деца и млади ќе побараат да се преземе акција за да се заштитат и промовираат правата на децата.

Самитот на УНИЦЕФ е дел од прославата за одбележување на Светскиот ден на детето, кој се совпаѓа со 30-годишнината од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето, најшироко ратификуваната спогодба за човекови права во историјата.

„Навистина сум многу возбуден затоа што ова е огромен настан. Но, истовремено сум многу среќен затоа што ќе можам да му кажам на целиот свет дека сите се еднакви и дека луѓето со попреченост може да ги прават истите работи како и сите други. И дури и да не може да ги прават сите работи, тоа не значи дека не треба да уживаат во животот“, рече Јане Велковски.

Јане ќе учествува во интерактивниот дел во кој ќе бидат претставени деца застапници, ќе има креативни елементи, музички настапи и учество на амбасадори на добра волја. Тој ќе зборува заедно со други четири деца за време на панел-дискусијата со наслов „Да не изостане ниедно дете: за секое дете, сите права“.

„Јане е инспирација за сите нас и пример што може да постигнат децата ако им се даде фер шанса. Многу се гордееме што токму тој ќе ја сподели својата порака со светските лидери. Тој ни покажува дека како и секое дете, и децата со попреченост со себе носат потенцијал за среќен, исполнет живот, витално учество во заедницата и давање свој придонес за да изградиме инклузивни и одржливи општества за сите“, рече Патриција ди Џовани, претставник на УНИЦЕФ.

Заедно со Владата и во партнерство со Делегацијата на Европската Унија, УНИЦЕФ во Северна Македонија организира низа активности за да ја одбележи 30-годишнината од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето. Училиштата од целата земја се вклучени во активностите за најголемата лекција на светот и ја пишуваат иднината на детството. Над 1.300 деца испратија свои креативни дела кои ќе бидат дел од настанот на високо ниво во Владата – „За децата, од децата“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Објавен конкурсот за наградата „Жан Моне 2019“

Објавено пред

Делегацијата на Европската Унија и Македонскиот институт за медиуми го објавуваат 17-тото издание на конкурсот за наградата „Жан Моне“ за најдобри достигнувања во известувањето за прашања поврзани со темата „Да изградиме држава во која сакаме да живееме”.

Наградата „Жан Моне“ ќе им биде доделена во 3 натпреварувачки категории: 1. Најдобра новинарска сторија (за стории објавени во печатени медиуми и/или на интернет); 2. Најдобра репортерска фотографија (за фотографии објавени во печатени медиуми и/или на интернет); 3. Најдобра аматерска фотографија.

Крајниот рок за пријавување е 27 ноември 2019 година до 18 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Естрада25 минути

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија28 минути

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија2 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија2 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија3 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија4 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа4 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет4 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет5 часа

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион5 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет6 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет7 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Македонија19 часа

Заев: Мицотакис ќе се бори да добиеме датум за преговори

Премиерот Зоран Заев во рамките на Самитот во Солун попладнево се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски до наставниците: Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

„Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура21 час

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија21 час

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион22 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија1 ден

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет1 ден

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија1 ден

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Досие