Контакт

Македонија

Општина Бутел формира мобилен тим

Објавено пред

Општина Бутел во однос на мерки за заштита и превенција од ковид-19 формираше мобилен тим кој ќе врши достава на лекови и намирници за возрасните и високоризичните категории на граѓани со хронични болести за жители на територија на Општина Бутел.

Секој граѓанин од наведените категории, кој има потреба од набавка на потребните лекарства, прехрамбени производи и средстава за хигиена, со цел да не се изложи на дополнителна опасност од инфицирање ќе може да се јави на 075/249-314 од 08:30 до 16:30 часот, вклучително и викенди.

„Нашиот мобилен тим, ќе ги почитува сите мерки на претпазливост, и ќе допре до секој дом каде што е неопходна поддршка за обезбедување на основните намирници. Ова е време во кое треба да бидеме одговорни и да останеме дома”, велат од општината.

Македонија

Пратеничката група на ДУИ го поздравува четвртиот економски пакет за помош на граѓаните

Објавено пред

Парламентарната група на Демократската унија за интеграција го поздравува четвртиот пакет мерки во вредност од 470 милиони евра со цел поддршка на малите и средни бизниси и заштитата на работните места на граѓаните одобрен од Владата.

„По изборите, наша главна цел како ДУИ беше да ги почитуваме потребите на граѓаните и земјата и да формираме функционална влада што е можно поскоро. Поради кризата со Корона вирусот, на нашите граѓани и нашата економија им треба искусна и посветена влада не само за управување со
здравствените аспекти предизвикани од Ковид-19, туку и со економските последици што ја погодија нашата земја исто како и секоја друга економија во регионот и во светот.

Со цел да се обезбеди, и за економијата но и за граѓаните брзо и ефикасно управување со кризата, ние како избрани претставници во парламентот имаме доверба во коалицијата меѓу ДУИ и СДСМ. Ние сме задоволни што оваа влада ја сфати итноста на задачата и состави четврта многу ефикасна група на мерки со вкупна вредност од 470 милиони евра за поддршка на особено малите и средни бизниси и за заштита на работните места на граѓаните.Заштитата на работните места на граѓаните е најважната задача во овој предизвик и затоа ние како ДУИ силно го поддржуваме планот за поддршка на компаниите со субвенции за намалените приходи на нивните вработени, како и поддршката на туристичките водичи, обезбедувајќи им минимален приход за следните три месеци“, се вели во соопштението.

Според ДУИ, државните гаранции потрошени на банкарски заеми и дополнителните одложувања во отплатата на кредитите до крајот на годината им овозможуваат на илјадници сопственици на мали бизниси да земат здив, со оваа и малите и средни бизниси многу полесно да ја надминат кризата. Во
комбинација со 100 милиони евра нови заеми што можат да се обезбедат преку Европската инвестициска банка, тоа дури може да овозможи и идни инвестиции.

„Со овој четврти пакет, владата претстави многу ефикасен план и докажа дека е посветена и способна да ја води нашата земја низ кризата и да обезбеди економска безбедност и социо-економски напредок дури и во најтешката економска криза со што се бори целиот свет. Овие мерки се избалансирани и прилагодени за да им помогнат на оние кои имаат најголема потреба – мали и средни бизниси и обични граѓани“, додаваат од ДУИ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров во Берлин на средба со советникот за надворешна политика на претседателот Штајнмаер

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денес во Берлин ја започна дводневната работна посета на Германија со средбата со Томас Багер, советник за надворешна политика на претседателот Франк Штајнмаер.

Димитров информираше за приоритетите на новата Влада чиј фокус е ставен на реформите од европската агенда, нагласувајќи ја посветеноста кон квалитативна трансформација на општеството согласно стандардите и вредностите на ЕУ.

„Нашата примарна цел преку спроведување на реформите е да изградиме модерна европска демократија, која што ќе гарантира силни институции и економски напредок во интерес на македонските граѓани“, рече Димитров.

Соговорниците се согласија дека усвојувањето на Преговарачката рамка и одржувањето на првата меѓувладина конференција токму за време на германското претседателство со ЕУ е заеднички интерес.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска по најавите за бојкот: Онлајн-наставата не е нечиј хир, туку препорака од експерти

Објавено пред

По се погласните најави за бојкот на онлајн – наставата во школите во кои не е дозволено физичко присуство, министерката за образование Мила Царовска вели дека сега е моментот кога сите треба да покажеме грижа не само за нас, за нашите деца туку и за јавното здравје.

„Деновиве гледам родители и родителски совети кои најавуваат бојкот на онлајн – наставата. Бараат настава со физичко присуство. Јас тоа го разбирам. Тие навистина имаат ризици и не може да се спореди наставата со физичко присуство и онлајн – наставата, но сите ние овој пат треба да покажеме дека се грижиме не само за нашето здравје и за здравјето на нашите деца туку дека се грижиме и за јавното здравје. Оние кои се експерти одлучиле дека не треба да се даде физичко присуство заради епидемиолошката состојба во таа општина или за бројот ученици кои треба да влезат и излезат од еден објект. Со тоа се зголемува ризикот од пренос на Ковид – 19“, објасни министерката Царовска.

Таа потсети дека изминатиот период состојбата со Ковид – 19 била контролирана поради почитувањето на насоките од експертите и апелираше на тој начин да се продолжи со одговорно однесување кон она што го кажуваат.

„Ова не е време кога нашите желби може да се земат предвид, ниту, пак, е нечиј хир некаде да се пушти, некаде да не се пушти настава со физичко присуство. Станува збор за препорака од експерти. Важно е сите ние да го почитуваме она што како одлука е донесено од експерти и повторувам, не станува збор за желби, станува збор за состојба со која сите ние заедно треба да се носиме и да излеземе од нејзе посилни“, рече министерката Царовска.

Таа вчера апелираше родителите, директорите на школите и градоначалниците на општините во кои има најави за бојкот на онлајн – наставата да седнат и да најдат решенија на проблемите оти бојкотот не носи ништо добро за децата.

Бојкот, но од следниот месец, најавија и средношколците доколку не се дозволи комбинирана настава. Тие најавија дека учебната година ќе ја почнат со онлајн – настава, но доколку епидемиолошката состојба се смири ќе протестираат во ноември доколку не се дозволи комбинирана настава.

Учебната година со онлајн – настава почнува утре. Националната платформа денес беше успешно тестирана откако претходните два дена постојано паѓаше. Тестирањето кое вчера доживеа фијаско, денес се одвиваше речиси без проблеми.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. „Задната врата“...

Македонија2 часа

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија2 часа

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион3 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ4 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет4 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија4 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија5 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет6 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет6 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет20 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија21 час

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија21 час

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија21 час

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија1 ден

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет1 ден

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие