Контакт

Македонија

Општина Штип со мерки за спречување ширење на коронавирусот

Објавено пред

Во изминатите неколку денови Општина Штип презеде конкретни мерки за спречување на ширењето на вирусот ковид-19. Спроведено е превентивно миење и дезинфицирање на улиците, контејнерите и јавните простори, како и дезинфекција на градинките и некои основни училишта.

„Со мерки во оваа насока и согласно препораките на Министерство за здравство, ќе продолжиме и понатаму, а сè со цел да се заштити населението на територија на општина Штип од новонастанатата пандемија. Утрово остварив средба со директорката на Центар за јавно здравје, директорот на Клиничка болница Штип и директорката на Здравствен дом. На оваа средба разменивме информации во однос на состојбите во општина Штип. До овој момент во Штип нема заразени од вирусот ковид-19. Ние како Општина Штип во соработка со другите релевантни институции преземаме низа мерки за спречување на ширењето на вирусот“, изјави градоначалникот на општината, Благој Бочварски.

Во текот на оваа недела продолжува дезинфекцијата на училиштата. Исто така, беше спроведена дезинфекција на автобусите за градски превоз на текстилните работнички. Од утре ЦЈЗ ќе почне со втора дезинфекција на овие автобуси, како и на сите возила вклучени во такси-превозот. Денеска ТППЕ Штип по трет ат деновиве ќе ги дезинфицира улиците и јавните површини со специјален течен концентрат за дезинфекција.

Во рамки на Општина Штип како институција ќе ги спроведеме следните мерки:

• Целосно се заштитени вработените во приемното одделение и одделението за администрирање даноци при Општина Штип, за прием и услуги на странки. Своите потреби, информации и прашања граѓаните ќе можат да ги реализираат на следните начини:
o Со јавување директно во приемното одделение на броевите 032/226-650, 032/226-655 или 078/472-625 и одделението за администратирање на даноци 032/226-625, секој работен ден од понеделник до петок од 7:30 – 15:30 часот
o Преку официјалната веб-страница на Општина Штип – www.stip.gov.mk
• Службите на Општина Штип се ставени во функција да им излезат во пресрет на сите граѓани, да ги информираат за начинот на достава, начинот на поднесување барања и слични документи преку горенаведените начини за комуникација.
• Се врши дезинфекција на градинките, основните и средните училишта, како и дневните центри согласно препораките од Министерство за здравство и Министерство за образование и наука.
• Се забранува организирање локални настани, јавни собири, културни манифестации, промоции, панаѓури, саеми, спортски настани и слично на локално ниво, сè до моментот на изрекување нови мерки и препораки од страна на Министерство за здравство.

Во работата на Општина Штип важно ни е да ја задржиме транспарентноста на работењето. Во овие моменти, исто така особено важно ни е да го заштитиме здравјето и на новинарите, затоа што преку нивната посветена и професионална работа сите граѓани ги добиваат потребните информации. Затоа, предлагаме мерки за заштита на здравјето на сите новинари. Изјавите на медиуми ќе ги снимаме во мојот кабинет, а ќе им ги испраќаме на новинарите преку соодветни платформи за трансфер на видеозаписи. Преку постојана комуникација преку е-пошта и преку телефон, тие ќе можат да ги поставуваат своите прашања, за на тој начин да се избегне загрозување на нивното здравје.

„Општина Штип и јас како градоначалник им излегуваме во пресрет и на сите стари и изнемоштени лица, лица кои поради различни причини имаат потешкотии во движењето или спаѓаат во категоријата на лица во ризик со цел да им се олесни секојдневното функционирање на овие граѓани и тие да не се изложуваат на дополнителна опасност“, истакна Бочварски.

Општина Штип ќе состави мобилни тимови со следните задолженија:
• Помош за набавка на намирници
• Препишување рецепти и подигање лекови од аптека и нивна достава до живеалиштето.
• Плаќање сметки.

Протоколот за постапување и реализирање на овие активности ќе биде усогласен со протоколот од ЦЈЗ. Координативниот тим за овие и сите други активности поврзани со спречување на ширењето на вирусот ковид-19 е составен од: градоначалник на Општина Штип, претставник на Општина Штип, здравствени работници и претставници од ЦЗЈ, претседател на Здружение на пензионерите, претседател на Здружение на инвалидни пензионери, претседател на Здружение на слепи и наглуви лица, Здружение на граѓани „Порака“, Центар за социјални грижи во Штип и др.

„Во текот на денешниот ден веќе се пријавуваат волонтери, а исто така и граѓани коишто ги бараат овие услуги. Апелираме граѓаните исклучиво да комуницираат со овластените лица од Општина Штип, за да не настане злоупотреба. Во овие активности свој придонес ќе имаат и јавните претпријатија“, рече тој.

Од денеска општата бања ќе биде затворена. Инкасаторите чија обврска е да ја читаат состојбата на водомерите се целосно опремени за спречување на ширењето на вирусот.

„Пред нас се денови во кои мораме да покажеме сериозност и одговорност во однесувањето. Кон сите наши сограѓани кои се вратиле од патување во која било европска земја или земја која според СЗО е со среден или висок ризик упатувам апел веднаш да се пријават кај соодветните служби и задолжително да се стават во самоизолација во времетраење од 14 дена. Ова е одговорен начин на кој сите заеднички учествуваме во заштитата на јавното здравје“, изјави Бочварски.

Тој упати апел кон сите сограѓани да ги следат сите препораки на Министерството за здравство, да држат социјална дистанца, да се избегнуваат физички контакти, а кога мора – да се држи задолжителното растојание од минимум 1 метар од други луѓе.

Доколку забележувате дека некои сограѓани се несовесни и не ги почитуваат препораките од Министерство за здравство, пријавете ги во ЦЈЗ, МВР и ДПИ, додаде градоначалникот на Штип.

Македонија

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-51, Куманово-12, Штип-6, Прилеп-6, Тетово-2, Струга-2, Велес-2, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-2, Гевгелија-5, Струмица-10, Крива Паланка-2, Кочани-5, Пробиштип-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-8 и по двајца во Кичево, Ресен и Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 94 оздравени пациенти од:Скопје-25, Куманово-5, Дебар-1, Штип-6, Прилеп-5, Тетово-8, Струга-3, Велес-5, Битола-7, Гостивар-4, Гевгелија-5, Крива Паланка-1, Радовиш-3, Кочани-5, Берово-1, Виница-1, Делчево-1, Кратово-1, Кичево-6 и еден од Свети Николе.

Во болнички услови е починат пациент од Скопје на 79 годишна возраст.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.483, бројката на оздравени пациенти е 14.516, на починати е 722, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 2.245. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според завршените анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 6.832, активни 650
• Куманово 1.741, активни 183
• Дебар 282, активни 40
• Штип 1.249, активни 57
• Прилеп 658, активни 123
• Тетово 1.413, активни 166
• Струга 664, активни 60
• Велес 317, активни 33
• Битола 290, активни 57
• Охрид 421, активни 49
• Кавадарци 230, активни 44
• Гостивар 926, активни 108
• Гевгелија 124, активни 52 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 226, активни 147
• Крива Паланка 104, активни 28
• Радовиш 75, активни 19
• Крушево 20, активни 3
• Кочани 323, активни 139
• Пробиштип 110, активни 21
• Демир Хисар 61, активни 2
• Македонски Брод 92, активни 13
• Пехчево 43, активни 3
• Берово 91, активни 27
• Валандово 30, активни 21
• Виница 108, активни 29
• Делчево 159, активни 85 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 24, активни 0
• Свети Николе 335, активни 31
• Кичево 319, активни 34
• Ресен 164, активни 16
• Неготино 52, активни 5 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега се направени вкупно 184.097 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 67, од кои на кислородна поддршка се 27 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 3 мајки позитивни на Ковид-19, како и дете и мајка суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 3, а вкупно хоспитализирани се 37 пациенти, од кои петмина се на респиратор.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 166, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката за активни случаи по скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 62
• Гази Баба – 80
• Аеродром – 97
• Карпош – 83
• Центар – 91
• Кисела Вода – 69
• Ѓорче Петров – 47
• Бутел – 29
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 8
• Сарај – 12
• Арачиново – 5
• Илинден – 25
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 7
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-1

Прикажи повеќе...

Македонија

Засилени сообраќајни контроли во Гостивар, за 60 минути напишани 60 казни

Објавено пред

Само за еден час во денешната акциска контрола на сообраќајната полиција во Гостивар изречени се 60 санкции, пред се за нерегистрирани возила и возење без возачка дозвола, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес-конференција во овој град.

Тој истакна дека покрај во Скопје, полицијата почнала со спроведување на засилени акциски сообраќајни контроли и во другите градови.

„Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, како што се управувањето на возило под дејство на алкохол, возење со брзина над дозволената, недавањето првенство на минување на возила и пешаци,а се санкционираат и возачите на мотори кои не ги почитуваат правилата“, рече Ангеловски.

Тој апелираше до граѓаните на Гостивар да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и порача дека акциските контроли ќе продолжат и во наредните денови.

Целосните податоци од денешната акциска контрола во градот ќе бидат презентирани утре.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Објавено пред

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола се одржа протест против полициската бруталност, откако пред два дена битолчани Роми беа претепани од полициски службеници.

Протестот започна попладне, а група граѓани се движеа по Главната улица во Битола, до седиштето на битолската полиција. Тие побараа правда за Ромите, наведувајќи дека е доста со манипулации.

„Денешниот собир е со цел да го изразиме нашето незадоволство спрема одредени полицајци кои на ваков дрзок и кукавички начин претепаа Роми, дел од нив и хендикепирани и немале можност да удрат на едне од службениците. Ги молам сите засегнати институции да преземат поголеми мерки, за во иднина да нема вакви случаи. Многу млади луѓе секојдневно се малтретирани од полиција, но тоа не излегува во јавноста. Бараме помирување со полицијата, не сме против неа, но во иднина да нема вакви инциденти. Ги молиме институциите да се вработуваат повеќе Роми во полицијата“, истакна еден од активистите.

Протестот беше организиран од иницијативата „Аваја“ заедно со здруженијата Ромалитико, Романо Авази, Ромаверзитас, Баирска Светлина, Сумнал, Ромско Јато.

„Аваја го сподели видеото на кое се гледа полициската бруталност на социјалните мрежи, кое предизвика бројни реакции во јавноста. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчера информираше дека полицаецот кој на видеото се гледа како тепа еден од граѓаните добил кривична пријава и суспензија од работното место, додека полицаецот кој го придружувал и не преземал никакви мерки за да го спречи насилството исто така е суспендиран и против него ќе биде покрената дисциплинска постапка.

Невладините и вчера тврдеа дека по обелоденувањето на полициската бруталност врз тројцата Роми во изминатите неколку дена, одредени лица шират и побудуваат говор на омраза кон ромската заедница. На денешниот протест во Битола наводно биле сликаше граѓански активисти кои беа дел од протестот и им биле упатувани закани дека јавно ќе бидат објавени дека учествувале на протестот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 час

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет2 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет3 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ4 часа

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ5 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија6 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет6 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет8 часа

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија8 часа

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа9 часа

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет9 часа

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ18 часа

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија18 часа

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Европа20 часа

СЗО: Во Европа се зголемува заразата со коронавирусот

Брзината на пренесување на Ковид-19 и хоспитализацијата растат во Европа, предупреди директорот на Светската здравствена организација за вонредни ситуации, Мајкл...

Македонија21 час

Пахор со поддршка за членството во ЕУ: „Не смее да има одложување на меѓувладината конференција“

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија,...

Македонија1 ден

Починаа 9 лица, регистрирани 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа1 ден

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Досие