Контакт

Македонија

Османи: Имплементацијата на Законот за јазиците претставува приоритет на земјата

Објавено пред

Првиот координативен донаторски состанок организиран од страна на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на национален координатор на странска помош и директорот на Агенцијата за спроведување на Законот за употреба на јазиците, Илбер Села, се одржа денеска во Владата.

„Имплементацијата на новиот Закон за употреба на јазиците претставува приоритет на земјата за натамошно унапредување на демократијата и почитување на основните права, а истовремено самиот закон значително го подобрува и го проширува користењето на албанскиот јазик, со што се реши и едно од последните отворени прашања што создаваа меѓуетнички тензии по уставните измени од 2001 година“, истакна Османи.

Доколку сакаме правилно да го спроведуваме законот, додаде тој, треба да се соочиме со предизвиците за негова целосна имплементација.

На состанокот беа присутни голем број претставници на донаторската заедница во земјата, претставници на амбасадите, на финансиските институции, ОБСЕ итн.. На состанокот беше презентиран планот на Владата за имплементација на Законот за употреба на јазиците, со цел утврдување на можностите да се обезбеди поддршка за негово спроведување со донаторска помош, како и можната размена на искуства и трансфер на знаења од земјите што имаат вградени и функционални двојазични системи.

Законот за употреба на јазиците беше донесен уште во март 2018 година по што беше основана Агенцијата за надзор и координација на спроведувањето на Законот за употреба на јазиците во јануари оваа година, чиј директор е универзитетскиот професор Илбер Села, а во февруари годинава година беше формирана и меѓуминистерска работна група за спроведување на законот.

Македонија

Посета на граѓани на Вила Водно во рамки на Отворен Кабинет

Објавено пред

Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски, Вила Водно, денеска го посетија граѓани во рамки на активноста „Отворен Кабинет“.

Посетителите имаа можност да се сретнат, лично да поразговараат со претседателот Пендаровски и директно од него да се информираат за неговите надлежности, да ги посетат просториите во коишто се реализираат официјалните и работните средби, како и салите за свечености, состаноци, настани и прес-конференции.

Гостите се запознаа и со дел од вработените во Кабинетот и беа информирани за историјатот на Вила Водно, за дел од активностите коишто се одвиваат, како и за начинот на функционирање на оваа институција.

„Отворен Кабинет“ е активност којашто овозможува директни средби на граѓаните со претседателот Стево Пендаровски. Сите заинтересирани граѓани, институции и организации, со претходно пријавување на официјалната интернет страница на Претседателот имаат можност да остварат директна комуникација со претседателот Пендаровски, да споделат свои идеи, предлози и сугестии, како и да присуствуваат на настани од јавен карактер, коишто ќе бидат реализирани во Кабинетот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Покрај Кацарска, сериозни сомнежи за изпитување на криминал има и за Русковска

Објавено пред

Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски вели дека фекалиите од Луј Витон правосудството со секое ново рочиште за „Рекет“ почнале да излегуваат на виделина. Вели дека биле разобличени сите маски на независно расцветано судство на Зоран Заев, кое всушност, според него, е судство зависно од власта на Заев и СДСМ.

„Кацарска судството и Русковска обвинителството нема кредибилитет и е пример за криминално-насилно обвинителство и судство што работи под палката на актуелната Влада на СДСМ и Заев. Покрај Кацарска судството, денеска сериозни сомнежи за испитување на криминал има и за омилената обвинителка на Зоран Заев, Вилма Русковска, каде што обвинет во случајот „Рекет“ јавно изјави дека поседува докази за криминал од 4 милиони евра.

Маските се паднати. Ова е сериозна индиција за криминал вреден 4 милиони евра во кој е вмешан главниот обвинител во обвинителството за организиран криминал и корупција и мора уште веднаш да се истражи. Не смее да се замижи пред ова јавно излагање на обвинетиот од случајот „Рекет“. Според тврдењата на обвинителката Лиле Стефанова доколку се точни, Добрила Кацарска директно влијаела врз судски одлуки за што треба да одговара по најмалку 3 члена од Кривичен Законик на Република Македонија и еден член од Законот за судови.

Член 353 став (1) – Злоупотреба на службената положба и овластување кое што фаќа рамка од 6 месеци до 3 години затвор
Член 358-а став (2) – Давање награда за противзаконито влијание кое што опфаќа рамка доколку се прекшри членот Законот од 1 година до 5 години затвор
Член 375 став (1) – Присилба спрема правосуден работник кое што опфаќа рамка за парична казна или до 3 години затвор

Дополнително,  Членот 75 од Законот за судови експлицитно наведува дека потешка дисциплинска повреда за која се поведува постапка за утврдување на одговорност на судија е „грубото влијание и мешање во вршењето на функцијата на друг судија“.

Според сите овие членови од Кривичен Закони на Република Македонија на Добрила Кацарска и се заканува до 11 години казна затвор и веднаш да биде суспендирана од член 75 од законот за судови од страна на Иван Џолев, бидејќи му тече законскиот рок од 8 дена. Доколку не ја суспендира во рокот од 8 дена тој самиот е соучесник во она што го направила Добрила Кацарска.

Доста е од Катици, Вилми и Добрили во судството. Со секој изминат ден станува јасна спрегата и меѓусебната поддршка преку која наместо закон се реализираат партиски нарачки. Добрила Кацарска ургира кај Катица Јанева, Катица Јанева ја фали Добрила Кацарска дека и била ментор и учела од нејзе, а Вилма Русковска со индиции за вмешаност во криминал од 4 милиони евра.

Институциите не смеат да замижат пред сите овие случаеви. Одговорност мора да има. Сите овие луѓе под палката на Заев го урнисаа правосудниот систем и затоа е потребен закон кој нема да амнестира криминалци“ порача Арсовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

МЖСПП: Првата тура на опасен отпад од „ОХИС“ е пристигната во Базел

Објавено пред

Според податоците добиени од „Екоцентар 97“ ДООЕЛ Скопје, на 14.01.2020 се направи првиот извоз на отпадни хемикалии согласно проектот „Отстранување, дислоцирање, уништување или неутрализирање на хемиски материи” од АД „ОХИС“ Скопје во стечај, при што вкупно се извезени 88 буриња, од кои 84 буриња беа полни со отпаден метанол, додека, пак, 4 буриња беа полни со акрилонитрил. Вкупната нето-количина на хемикалијата во бурињата изнесуваше 15.800 килограми од кои 15.120 килограми се отпаден метанол, а 680 килограми отпаден акрилонитрил.

Нотификацијата од овој извоз е заверена на вкупна бруто-количина вклучувајќи ги и палетите и пакувањето/бурињата со вкупен износ од 16.700 килограми. Истата е заверена од компанијата „Валорец сервисес АГ“ од Базел/VALOREC Services AG Basel на ден 21.01.2020 година кога камионот е пристигнат и истоварен.

Од страна на Државниот инспекторат за животна средина во саботата, на 25 јануари, е извршен вонреден инспекциски надзор во кругот на „ОХИС“, при што е констатирано дека од страна на фирмата „Екоцентар“ од Скопје е направена припрема и утовар и на втора тура историски отпадни хемикалии кои се извезуваат надвор од границите на државата. Истата на 27 јануари е излезена од државата и патува за Базел. Со втората пратка се извезени 88 буриња со нето-тежина 15.441 килограми метанол, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија2 часа

(Видео) Евакуиран цел „Сити мол“ по дојава за бомба

Поради дојава за бомба, вработените и посетителите во трговскиот центар „Сити мол“ во моментов се евакуирани. Им било соопштено да...

Македонија3 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија3 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија4 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија4 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија5 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет5 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион5 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет6 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион6 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион7 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија7 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија17 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија19 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија19 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија21 час

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт21 час

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија22 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија23 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Досие