Контакт

Македонија

Османи и австрискиот амбасадор го посетија семејството на момчето кое загина во нападот во Виена

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, заедно со австрискиот амбасадор, Георг Вутсас, беа во посета на роднините на 20-годишниот Неџип Вренези од Струга, кој беше еден од цивилите кои настрадаа во терористичкиот напад во Виена од пред неполн месец, што го изврши Австриец со потекло од Тетовско.

„Го изразивме нашето длабоко сочувство за нивната загуба, констатирајќи притоа дека е тоа загуба и за двете држави – Австрија и Северна Македонија, кои загубија чесен, работлив и лојален граѓанин“, истакна Османи, заблагодарувајќи се на срдечниот пречек на семејството Вренези кои ги примија пораките на жалење и сочувство во овие тешки времиња за нив.

Османи рече дека тероризмот е опасна закана, од која никој од нас, никаде не е заштитен.

„Неџип Вренези, иако со потекло од Велешта, тој бил роден во Виена, и бил среќен и успешен граѓанин на Австрија; млад, образован човек кој сакал да студира медицина“, истакна Османи, додавајќи дека тероризмот не само што не бира кого ќе загрози, туку не бира ниту каде.

Исто како и извршителите, и жртвите можат да бидат од било каде, со било какво потекло и на било кое место. Сите ние сме на некој начин жртва на оваа закана, сите сме потенцијална мета, и затоа мора заеднички да се спротивставиме и да со одбраниме од ова зло, нагласи Османи.

Министерот  истакна дека со амбасадорот Вутсас се во постојан контакт уште од денот на овој терористички чин, уверувајќи дека двете земји имаат целосна доверба, блиска и ефикасна соработка на сите можни полиња, од безбедноста, информативна па се до политичка соработка.

Македонија

Предложени парични казни за угостителски објект кој работел спротивно на здравствените прописи

Објавено пред

Скопското обвинителство бара парични казни за едно лице и угостителски објекти, поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Обвинетиот, кој е сопственик на објектот лоциран на улица „Дебарца“, на 3 октомври постапил спротивно на донесените протоколи за работа на угостителските објекти за исхрана во услови на пандемија.

Тој дозволил послужување на гости на стоење, иако тоа согласно протоколите е забрането, и не обезбедил пропишано растојание меѓу масите во објектот, велат од Обвинителството.

Надлежниот јавен обвинител на Основниот кривичен суд Скопје му предложи да изрече парична казна од 100 дневни глоби со поединечна вредност на дневната глоба од 50 евра за обвинетиот граѓанин, како и парична казна од 300.000 денари за обвинетиот правен субјект.​

Прикажи повеќе...

Македонија

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Објавено пред

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот ќе гласа за верифицирање на мандатот на советник, кој доаѓа на испразнетото место.

Усеини беше советник од ДУИ од 2017 година.

За неговата оставка немаше расправа на денешната седница на Советот.

Усеини ѝ е познат на јавноста по дивоизградената база на стариот пат Охрид – Струга и објектот на државно земјиште во стариот дел на градот, кај Чинарот. Тој во април минатата година со закани спречи инспектор да изврши увид на дивоизградената тераса кај Чинарот. Бетонската база е делумно отстранета, а камионите од фирмите на Усеини и натаму стојат паркирани таму. Усеини за време на неговиот мандат како советник предизвика и неколку физички инциденти, односно натепа негов колега од Советот, негов сограѓанин, за што се води и судска постапка, како и професор од Тетово поради пред престојувалиштето во Охрид.

За Усеини се водат предмети и во охридското Обвинителство, а обвинение нема и по речиси две години.

На Нефи Усеини и неговиот брат Ибро им беше изречен и притвор во времетраење од 30 денови. Судот ги ослободи по 16 денови откако тие дадоа гаранција имот во вредност од 850 илјади евра. Двајцата беа приведени поради нападот на нивниот сограѓанин Спиро Топалоски, кој откако  почна постапка од Обвинителството, негираше дека бил нападнат. Сепак, охридската полиција констатирала дека имало употреба на пиштол во нападот од страна на обвинетите.

Усеини е сопственик и на дивоизградената тераса на државно земјиште кај Чинарот. Објектот беше изграден со механизација од фирмата „Нефи-ИК“, која е во негова сопственост, а по повеќе од година таа остана нечепната од институциите. Откако изградбата не ја спречи Општина Охрид, отстранување нема ниту од Државниот градежен инспекторат.

Во предизборието, со булдужери се уриваше бетонската база на Усеини која ја поставил без никакво одобрание од институциите на парцела во сопственот на ИВЗ, која се наоѓа на стариот пат Охрид-Струга. На парцелата и натаму се паркирани возила од фирмите на Усеини, но производство на бетон не се прави.

Прикажи повеќе...

Македонија

43 нови пациенти хоспитализирани во Скопје во изминатите 24 часа

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 43 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Од таму додаваат дека вкупно 443 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

„Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 21 прием, и тоа петмина пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид-центарот на Клниката за неврологија, двајца болни се хоспитализрани на Клиниката за дерматовенерологија, четири пациенти на ОРЛ, исто толку и на Клиниката за нефрологија и тројца на Клиниката за очни болести. Во ковид-центарот во болницата 8 Септември имало 9 нови приеми на пациенти, а 13 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден“, се наведува во соопштението.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 39 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид-центарот се лекува 21 пациент, на Клиниката за неврологија 30 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 43 пациенти со симтоми на коронавирусот, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 25 пациенти, на Клиниката за очни болести 13 пациенти, а на ОРЛ 22 болни.

Во 8 Септември има вкупно 104 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 151 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 34 пациенти, од кои 4 деца и 30 возрасни.

„Голем дел од пациентите во болниците во главниот град се на кислородна поддршка“, нагласуваат од ресорното министерство.

И покрај големиот број приеми во текот на вчерашниот ден, утрово до 8 часот имало 50-тина слободни места, а се очекува во текот на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места и на Клиниката за инфективни болести и во болницата „8 Септември“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ3 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион3 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија4 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ4 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион4 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија5 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија5 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион6 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет6 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа19 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија20 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија21 час

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија21 час

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија1 ден

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Досие