Контакт

Македонија

Османи: Односите со Бугарија се на најниско ниво

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека по неколкуте протестни ноти од Бугарија до земјава и повикувањето на македонскиот в.д. амбасадор во Софија на разговор, ги симнале односите меѓу двете земји на најниско ниво.

На денешната презентација на француската Агенција за развој во МНР, Османи рече дека сепак остава простор за враќање на довербата помеѓу двете држави.

„Можам да констатирам дека се можеби на најниската точка во последниот период, но јас мислам дека постои потенцијал за враќање на довербата помеѓу државите, на враќање на нормалната комуникација, на враќање на меѓусебната соработка, само треба да се рационализира таа дебата и тој пристап. Изборите не помагаат обично во рационализација на таа дебата и не само во Бугарија. Така беше и кога ние имавме избори. Така е секогаш, изборите ги киднапираат нормалните политички дебати, но јас сум убеден дека во нашите односи има потенцијал да се врати дебатата на една нормална комуникација и меѓусебно почитување“, кажа Османи.

Тој изрази надеж и додаде, дека е од интерес и на Бугарија, но и на целата ЕУ е да се фати јунскиот рок за започнување преговори, бидејќи по тоа како што рече процесот станува сè понепредвидлив, а тоа според него не е во интерес на регионот и не е во интерес на ЕУ.

Македонија

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Објавено пред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на Гоце Делчев не беше воопшто дискутирана.

„Откако на претходните средби беа дискутирани учебници во Р. Бугарија по историја за 6 клас, членовите на Комисијата водеа исцрпна дискусија за забелешките на колегите од Република Бугарија за македонските учебници по историја за седмо одделение. Дискусијата во најголем дел се водеше за пристапот и формата на препораките за учебниците. Остануваат големите разлики во пристапот и погледите како да се формулираат препораките за учебниците по историја“, соопшти македонското Министерство за надворешни работи по состаноците на Комисијата, што се одржаа вчера и денеска.

Од македонска страна биле предложени неколку идеи како да се надминат точките во учебниците што имаат потенцијал да ја политизираат историјата и со тоа да поттикнуваат нови или ги одржуваат во живот политичките спорови.

„Македонската страна ќе продолжи да инсистира на почитување на принципите и препораките на УНЕСКО, Советот на Европа и други релевантни меѓународни и академски институции како најсоодветен начин за надминување на историските спорови и деполитизирање на историјата и историското образование и исполнување на договорот за пријателство и добрососедство потпишан помеѓу Република Македонија и Република Бугарија во 2017 година“, се наведува во соопштението.

Од МНР додаваат дека поради долгата и исцрпна дискусија за учебниците, темата за заедничко чествување на Гоце Делчев не била воопшто дискутирана.

Следната редовна средба на Комисијата ќе се одржи на 10 и 11 јуни.

Прикажи повеќе...

Македонија

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 155, Битола – 52, Куманово – 47, Прилеп – 27, Струмица – 25, Охрид – 21, Тетово и Велес по 19, Штип – 18, Кочани – 16, Кичево -15, Радовиш и Виница по 10, Гостивар и Струга по 7, Кавадарци – 6, Крива Паланка и Богданци по 5, Гевгелија, Берово и Демир Хисар по 4, Неготино и Ресен по 3, Валандово – 2 и по еден во Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица.

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од Скопје – 375, Охрид – 92, Битола – 70, Куманово – 66, Велес – 35, Гостивар – 34, Штип – 27, Тетово – 26, Струга – 21, Струмица и Кочани по 20, Прилеп – 19, Гевгелија и Валандово по 16, Кичево – 12, Ресен – 8, Радовиш и Свети Николе по 7, Берово и Делчево по 5, Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4, Кавадарци и Демир Хисар по 2, и по еден во Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г, 68г, 70г, 77г , 78г , 84г, 84г, 84г, 84г, 85г и 91г), петмина од Прилеп (59г, 68г, 75г, 78г и 87г), тројца од Охрид (74г, 76г и 87г ), по двајца од Куманово (56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по еден починат е пријавен од Битола (65), Гостивар (81), Штип (80), Свети Николе (67), Кавадарци (80) и Демир Хисар (52). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.841 тестови преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-98, Судска медицина-8, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–6, МАНУ-126, Жан Митрев (Филип Втори)-129, Авицена-333, Биотек-423, Систина-203, лабораторија Лаор-210, Синлаб – 32, Ремедика-39, Плодност – 35, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 595.

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

Според епидемиолошки анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 66.248, активни 7.968
Куманово 8.293, активни 1.204
Прилеп 8.039, активни 892
Тетово 7.011, активни 646
Битола 5.968, активни 1205
Велес 5.299, активни 635
Гостивар 5.055, активни 425
Кавадарци 5.052, активни 480
Штип 4.825, активни 442
Охрид 4.814, активни 751
Струмица 3.901, активни 558
Струга 2.901, активни 208
Кочани 2.655, активни 298
Кичево 2.406, активни 296
Гевгелија 2.151, активни 308
Неготино 2.128, активни 228
Свети Николе 1.456, активни 147
Крива Паланка 1.197, активни 93
Ресен 1.184, активни 202
Радовиш 1.069, активни 129
Берово 985, активни 62
Делчево 939, активни 100
Дебар 919, активни 62
Пробиштип 761, активни 33
Виница 770, активни 118
Валандово 648, активни 86
Богданци 481, активни 74
Крушево 464, активни 105
Демир Капија 392, активни 31
Демир Хисар 374, активни 63
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 28
Пехчево 259, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 14
Дојран 132, активни 14

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска на средба со Сојузот на просветни работници: Со новиот закон се гарантира сигурноста на работните места

Објавено пред

По денешната средба на министерката за образование и наука Мила Царовска и претставници на Сојузот на просветните работници на која во фокусот беа измените на Законот за наставници и стручни соработници, но и воопшто реформите со кои се соочува националниот образовен систем особено во делот на основното образование , беше потенциран заеднички заклучок.

„Нашите наставници подолго време апелираа дека се неопходни драстични промени во воспитно – образовниот систем коишто ќе ја подобрат наставата, но и ќе ја подигнат мотивацијата за работа и конечно се задоволни затоа што тие промени се случуваат преку еден плански и заеднички пристап на институциите на системот со сите засегнати страни. Согласно тековните активности и најавените новини од септември, нивните очекувања се со стартот на новата учебна година сликата во училиштата да почне значително да се менува“, се вели во писменото соопштение од министерството за образование и наука.

Од таму информираат дека претставниците на Сојузот изразиле задоволство што конечно со нови законски одредби се намалуваат грижите на наставниците поврзани со сигурноста на работното место и што ќе можат да се фокусираат исклучиво на креативна реализација на наставата. Повеќе нема да има вработувања на определено време, туку само на неопределено, а ќе се трансформира и работниот однос на оние кои во моментов на стапување во сила на законските измени се ангажирани со договори на одреден период, доколку истите ги исполнуваат законските услови.

Велат дека е особено важно што се дефинираат компонентите на платата на наставниците и стручните соработници и што училиштата ќе може да исплаќаат додатоци кои во минатото не се исплаќаа, како додаток за одделенско и класно раководство, додаток за работа во ридско – планинско подрачје и слично. Според нив, праведно е и што со порастот на минималната плата, ќе расте и нивната.

Министерката Царовска рече дека наставниците се најважната алка во воспитно – образовниот процес и од нив, од нивната креативност и мотивација за работа, најмногу зависи квалитетот на генерациите кои излегуваат од училишните клупи. Оттука произлегуваат и новите законски решенија со кои се подобрува општествениот статус на наставниците и на стручните соработници.

„Без вас наставниците не би можеле да ја спроведеме ниту најдобро напишаната реформа на хартија. Важни сте и мора така и да се чувствувате. Сите знаеме колку задоволството од работата и желбата за работа влијаат на крајниот исход и на резултатот. Во овој случај, крајниот исход е поврзан со иднината на државата, со создавањето на квалитетен кадровски потенцијал. Затоа, како Влада излегуваме во пресрет и ќе продолжиме со позитивните политики кои ве засегаат и обезбедуваат повеќе и подобри можности за секој вработен во училиште“, рече Царовска.

Измените на Законот за наставници и стручни соработници се веќе во собраниска процедура и се очекува да бидат усвоени следните неколку денови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на...

Македонија2 часа

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија3 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија4 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија4 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион5 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија6 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија6 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа7 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет7 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет7 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион8 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет8 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија8 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија9 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија22 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ1 ден

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија1 ден

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион1 ден

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија1 ден

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Досие