Контакт

Македонија

Османи се сретна со Јанакакис, вонренден и ополномоштен амбасадор на Република Грција

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, го прими вонредниот и ополномоштен амбасадор на Република Грција во Северна Македонија, Димитрис Јанакакис, во проштална средба.

Министерот Османи го поздрави севкупниот ангажман на амбасадорот Јанакакис за време на неговиот мандат во Северна Македонија, во кој беа реализирани историски моменти во билатералните односи, како што беа подготовките, но и самото потпишување и спроведување на преспанскиот договор. Покрај можноста за создавање нова фаза во билатералните односи и преземање серија активности за нивно продлабочување, беше овозможено нашата држава да ги оствари најзначајните надворешнополитички приоритети, полноправното членство во НАТО и одлуката на Европскиот совет во март за почнување на пристапните преговори со Европската Унија.

„Со нашиот заемен ангажман покажавме дека успешното разрешување на долгогодишното отворено билатерално прашање стана модел за други држави во регионот, придонесе за интензивирање на регионалната соработка и со тоа за европската перспектива на регионот“, истакна министерот Османи и додаде: „Грција продолжува да биде гласен лобист за ЕУ-напредокот на Северна Македонија и другите држави од регионот“.

Министерот Османи му се заблагодари на амбасадорот Јанакакис за помошта во реализацијата на сите активности што во изминатиот период придонесоа за интензивирање на соработката меѓу двете држави во повеќе области од заемен интерес и со заедничка координација и работење.

Македонија

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Објавено пред

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина првиот филтер во Собранието со поддршка од 60 пратеници.

Овојпат, иако присутни во салата, пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за законот. При гласањето немаше против и воздржани. Законот ќе се носи по скратена постапка, при што прво ќе биде разгледан од собраниските комисии за здравство и законодавно-правната, по што се враќа на пленарна седница за дискусија и усвојување.

Предлогот за измена на законот доаѓа од Владата, со образложение дека Собранието треба да го изгласа откако компанијата „Фајзер“ упати специфично барање за обезбедување документација потребна за набавка на конкретниот продукт, вакцината против Ковид-19.

„Република Северна Македонија заради заштита на населението од коронавирусот пристапи кон COVAX механизмот за набавка на вакцини против Ковид-19, преку кој обезбеди 833.000 дози од вакцината. Исто така, во тек се и разговори со Европската комисија за набавка на вакцините против Ковид-19, како и директни разговори со производителите на вакцини. Врз основа на претходнонаведеното, во услови на пандемија на Ковид-19, прогласена од Светска здравствена организација, кога директно се загрозени животот и здравјето на луѓето, се утврди потреба од создавање законски основ за издавање одобрение за ставање во промет на вакцините против Ковид-19, кога подносителот на барањето нема седиште на територијата на Република Северна Македонија, како и за издавање на условно одобрение за ставање во промет во случај кога барателот кон барањето не ја доставил целокупната документација“, стои во образложението на измените на Законот кој пратениците треба да го разгледаат и донесат.

Гласањето на овој закон се случува откако на 18 јануари седницата беше прекината, бидејќи Собранието не можеше да обезбеди кворум од 61 пратеник за работа. На седницата отсутен беше пратеникот Дарко Каевски, кој пријави дека е позитивен на коронавирусот, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ не влезе во салата и не гласаше.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кузеска: Пописот е важен за развојот на државата, не смее да се прекине поради хирови на Мицкоски

Објавено пред

Прашањето на пописот е премногу важно за развојот на државата и не смее да се прекине поради политичките хирови на неспособниот Христијан Мицкоски или негови блиски поединци во ВМРО-ДПМНЕ, изјави портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Таа вели дека ВМРО-ДПМНЕ секогаш наоѓаат причина да блокираат и опструираат.

„Политичарите како Мицкоски не се способни да понудат никаков напредок за граѓаните. Затоа го политизираат пописот, шират невистини и оспоруваат резултати на уште неспроведен попис, во некаков неразумен обид да го саботираат целиот процес. Немањето попис цели две децении е штетно. Пописот е основ планиран економски развој на земјата, за напредок. Кога ќе имаме реална слика за состојбата на терен, ќе може да се креираат мерки и политики кои одговараат на вистинските потреби на народот – економски, здравствени, образовни, социјални, културни. Со тоа ќе се унапредат и нивните права и придобивки“, рече Кузеска.

Таа тврди дека пописот ќе ја регистрира реалноста таква каква што е, а резултатите нема да значат суспендирање нечии права.

„Пописот сега е вратен во рацете на институциите, на професионалците од Државниот завод за статистика. Операцијата ја спроведуваат професиналци по сите европски стандарди. Така е правилно. А не како во минатото, ако политичко тело го спроведува пописот, тој најдиректно се политизира и на крајот нема резултат. ВМРО-ДПМНЕ го прекина последниот обид за попис, и тоа го направи откако потроши милиони евра народни пари“, додаде Кузеска.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 37, Куманово – 4, Тетово – 1, Гостивар – 1, Штип – 2, Битола – 1, Велес – 1, Охрид – 2, Кавадарци – 5, Струга – 1, Свети Николе – 1, Крива Паланка – 1, Берово – 2 и по еден во Делчево, Пробиштип, Кратово и Пехчево.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 573 оздравени пациенти од: Скопје – 350, Куманово – 19, Тетово – 10, Прилеп – 36, Гостивар – 9, Штип – 8, Битола – 7, Велес – 17, Струмица – 15, Кавадарци – 28, Кочани – 9, Кичево – 1, Свети Николе – 4, Гевгелија – 6, Неготино – 12, Дебар-8, Ресен – 5, Крива Паланка – 1, Радовиш – 6, Пробиштип – 3, Валандово – 3, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 2, Богданци – 2, Кратово – 1, Крушево – 9 и еден во Демир Капија.

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје (54 и 79 години), двајца од Прилеп (85 и 93 години), еден од Кавадарци (70) и еден пациент од Струга (83). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 90.717, бројката на оздравени пациенти е 78.727, на починати е 2.791, а бројот на активни случаи изнесува 9.199. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 39.462, активни 5.145
• Куманово 5.113, активни 377
• Тетово 5.032, активни 373
• Прилеп 4.522, активни 212
• Гостивар 3.577, активни 220
• Штип 3.476, активни 143
• Битола 3.188, активни 159
• Велес 3.011, активни 241
• Охрид 2.723, активни 351
• Струмица 2.506, активни 287
• Кавадарци 2.472, активни 313
• Струга 2.175, активни 141
• Кочани 1.714, активни 87
• Кичево 1.694, активни 129
• Свети Николе 1.067, активни 35
• Гевгелија 970, активни 95
• Неготино 953, активни 109
• Дебар 741, активни 108
• Ресен 727, активни 104
• Крива Паланка 713, активни 56
• Радовиш 685, активни 40
• Берово 577, активни 49
• Делчево 559, активни 164
• Пробиштип 500, активни 40
• Виница 482, активни 32
• Валандово 325, активни 12
• Демир Хисар 242, активни 8
• Македонски Брод 240, активни 10
• Богданци 222, активни 30
• Кратово 215, активни 17
• Крушево 200, активни 29
• Македонска Каменица 190, активни 36
• Демир Капија 182, активни 28
• Пехчево 180, активни 13
• Дојран 82, активни 6

Направените 677 тестови се преку: ИЈЗ-94, ЦЈЗ Скопје-26, Биотек-68, МАНУ-43, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Систина со PCR метода-169, Инфективна клиника-2, ЈЗУ (рапид тест)-145. Досега во земјата се направени вкупно 443.277 тестирања на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија49 минути

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Македонија1 час

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија2 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ3 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија4 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ4 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет4 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ5 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион5 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа5 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет6 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет6 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт20 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт22 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија23 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 ден

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион1 ден

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ1 ден

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион1 ден

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Досие