Контакт

Македонија

Останува забраната за свадби, крштевки и други прослави

Објавено пред

Забраната за организирање какви било прослави во угостителски објекти останува на сила, одлучи Владата попладнево на седница.

„На денешната седница Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести да не се прифатат барањата за измени на Протоколот за работата на угостителските објекти, односно да остане забраната за организирање свечености со музика (свадби, матурски, крштевки и слично), со цел спречување на ширење на вирусот“, соопшти Владата.

Угостителите и музичарите побараа надлежните да направат промена на протоколот со кој се забранува организирање музички настани во внатрешните и надворешните делови на објектите.

Македонија

Нов парк за домашни миленичиња во Кисела Вода

Објавено пред

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици.

Паркот се простира на површина од околу 420 м2, и истиот е со висина на ограда од 1,6 метри. Во паркот поставена е урбана опрема, осум клупи за одморање, шест корпи за отпадоци и за собирање на изметот. Поставени се и четири реквизити за милениците.

Неодамна, парк за домашни миленици, Општината направи и во урбаната заедница „11 Октомври – бараки“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Објавено пред

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од една година доколку во следните четири години направи кривично дело. Казни добија и петте лица кои обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ги гонеа како извршители на насилството. Александар Трајковски, Дарко Стојчевски добија условна казна девет месеци ако во рок од три години сторат ново кривично дело, додека Даниел Трипуновски, Трајче Петковски и Игор Бошковски добија шест месеци условна казна доколку следните две години сторат кривично дело. Сите се осудени за кривичното дело насилство.

„Обвинетите се виновни”, рече судијата Душан Јосифов.

Тој образложи зошто предметот се суди со години.

„Како судија бев соочен со пречки, кои беа последица постапката да се води до денес. Бранителите често пати отсуствуваа, обвинетите бараа одложување поради болест, предметот беше и во Судски совет. Но и покрај тоа, испитување на сведоци, докази, судот во законски рок со почитување на правата на странките ја заврши постапката“, рече судијата Јосифов.

Предметот „Насилство во Центар“ го отвори поранешното Специјално јавно обвинителство, а во Кривичниот суд се суди веќе четврта година. Обвинетите се товареа, а судот им досуди казни, поради поттикнување и организирање насилни протести пред просториите на Општина Центар во 2013 година, за време на седница на Советот каде се разгледувале детални урбанистички планови. Според обвинението, на демонстрантите им било кажано дека ќе протестираат поради наводно рушење на црквата св. „Константин и Елена“ која е во фаза на изградба на улица Македонија.

„Откако обвинетиот Никола Груевски дознал дека била закажана седница на која требало да се расправа за поништување на неколку ДУП-ови, меѓу кои и деталниот урбанистички план за „Мал Ринг“, во телефонски разговор со второобвинетиот Миле Јанакиески побарал да организира да се собере група членови на партијата и да се изврши грубо насилство врз градоначалникот Андреј Жерновски. Јанакиески го прифатил барањето и истиот преку осудениот Томислав Лазаров како член на хиерархиски подредените органи на партијата дал насоки во времето кога ќе се одржи седницата, да се организираат пред општината да пристигне поголема група членови на ВМРО-ДПМНЕ и да го спречат одржувањето на седницата со грубо насилство“, пишува во дел од обвинението.

Понатаму, обвинителите Гаврил Бубевски и Фатиме Фетаи додаваат дека осудениот Томислав кој доби условна казна го организирал дел од членството.

„Пред Општина Центар се собрала поголема група, меѓу кои и обвинетите, кои во група со непознати лица влегле во дворот и почнале насилнички да се однесуваат коноштетените“, се додава во обвинението.

Обвинета во случајот беше и екссоветчниката во Центар, но и пратеничка Даниела Рангелова, која беше ослободена од обвинението кога се даваа завршните зборови.

Осудениот Груевски, истовремено е и помилуван за предметот „Насилство во Центар“ од експретседателот на државата, Ѓорѓе Иванов. Неговиот адвокат назначен по службена должност, откако Груевски избега во Унгарија и стана азилант, пред судот рече дека не може да му се суди на неговиот клиент, повикувајќи се на аболицијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби – Томан: Северна Македонија и Чешка имаат потенцијал за економска соработка

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за политички систем односи меѓу заедниците, Артан Груби денес оствари средба со амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан, со кого се согласија дека меѓу Република Северна Македонија и Чешка постојат услови за продлабочување на економската соработка.

Амбасадорот на Чешка, Мирослав Томан, му вети на првиот вицепремиер Груби дека ќе продолжи да придонесува за продлабочување на добрите билатерални односи меѓу двете држави.

Груби му рече на чешкиот амбасадор дека ја цени поддршката и помошта на Чешка за земјата, особено во соработката на двете земји во контролата на границата на Северна Македонија, пограничниот појас со Грција, но и за подадената рака кон евроатланскиот процес.

Двајцата соговорници се согласија дека оваа соработка ќе продолжи и понатаму, со цел истата и да се зајакне.

За време на средбата со чешкиот амбасадор, Груби рече дека патот на неселективната правда и владеењето на правото ќе се постигнат само преку ветингот на носителите на јавни функции, судиите и обвинителите.

Амбасадорот Томан и првиот вицепремиер Груби разговараа и за актулностите во Северна Македонија но и за добрососедските односи на земјата, како и за други настани со кои се соочува регионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Македонија44 минути

Илјадници ученици и денес не можат да се приклучат за онлајн учење, Царовска повикува на трпение

Фијаско и на генералната проба, националната платформа за онлајн учење и денес паѓа Илјадници ученици, наставници и родители и утрово...

Свет1 час

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на Твитер дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. In #Vardenis which is located...

Македонија1 час

Средба Османи – Вархеји: Стартот на преговорите ќе биде јасен сигнал за европскиот курс на целиот регион

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, оствари средба со еврокомесарот за соседство и...

Топ3 часа

Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници...

Македонија3 часа

МОН: За еден ден, на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога почнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет4 часа

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет4 часа

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија4 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија, денеска, со почеток во 12 часот, во свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет4 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа4 часа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт13 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион15 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет17 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет18 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија18 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија20 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија24 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија24 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион24 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Досие