Контакт

Македонија

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Објавено пред

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата на „Актор“ пред тунелите кај Демир Капија. 35 од нив се од Пакистан и тројца од Индија.

Кога полициските службеници го забележале товарното возило со велешки регистарски таблички во близина на месноста Арсови Лаки и дале знак за запирање, возачат не запрел, туку продолжил да се движи кон тунелите кај Демир Капија. Полициската патрола, поради сомневање, се упатила по возилото и по извесно време возилото е пронајдено, оставено и без возач, со мигрантите сместени во товарниот дел од комбето.

„Со проверки е констатирано дека возилото имало лажни регистарски таблички. Со мигрантите, кои биле на возраст од 17 до 41 години, извршен е разговор, при што е констатирано дека тие илегално пешки влегле во Македонија од Грција во текот на претходната ноќ, а со помош на лица, исто така мигранти. Тие влегле во Македонија со намера илегално да транзитираат преку Србија до западноевроските земји, а за цена од 4.000 евра поединечно до крајната дестинација“, соопшти МВР.

Се работи на целосно расчистување на случајот и откривање на инволвираните лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Бачев: Да го спречиме геноцидот што сакаат да го направат врз македонскиот народ

Објавено пред

Во чест на големиот празник, Денот на македонската револуционерна борба 23 октомври, и 125 години од формирањето на ВМРО, делегација на Единствена Македонија положи свежо цвеќе пред споменикот на основачите на ВМРО во Скопје.

„Денешниот датум 23 октомври е силно врежан во меморијата на македонскиот народ. На овој ден пред 125 години шестмина храбри Македонци, Христо Татарчев, Дамјан Груев, Петар Поп Арсов, Христо Батанџиев, Иван Хаџи Николов и Андон Димитров ја формирале најсилната револуционерна организација во македонската историја. Кај овие луѓе се родила идејата дека мора да ја остварат историсктаа оринетација на македонскиот народ за македонска држава, меѓутоа, тие биле свесни дека остварувањето на идејата ќе биде тешка работа. Ја создадоа идејата, за идејата потоа ја создаде организацијата, а организацијата го создаде делото. Делото е самостојна, суверена и слободна Република Македонија.

Меѓутоа, денеска сведоци сме дека Републиката е исправена пред сериозен предизвик, бидејќи, актуелната марионетска власт и нејзините странски газди сакаат да избришат се што е македонско. Затоа, останува сега на оваа генерација Македоцни да го спречиме овој геноцид што сакаат да се направи врз македонскиот народ, да се избрише вековното македонско име, идентитет, историја, традиција, јазик и култура. Ние сме убедени дека ќе победиме во оваа битка. Македонија мора да победи. Впрочем, не им било лесно и нашите претци кои имале јасна кауза. Потребно е сега како Македонци да бидеме единствени и сплотени оти имаме јасна кауза, и таа кауза секогаш се соочувала со проблеми и предизвици и секогаш имала противник, и каузата победувала. Затоа, упатуваме порака дека и ние, оваа генерација Македонци ќе успееме, бидејќи заветот е голем од нашите предци, влогот е голем. Тој влог е врежан во минатото од нашите претци, и ќе биде развиван од нашите деца и внуци во иднината. Тоа е Макеоднија и Македонците. Нека ни е честит празникот 23 октомври, овој голем македонски ден. Да живее Република Македонија“ – рече во честитката лидерот на партијата, Јанко Бачев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Словенечкиот министер за надворешни работи, Миро Церар утре во посета на Македонија

Објавено пред

На покана на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, утре потпретседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Словенија, Миро Церар, ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.
 
„На средбата предвидено е да бидат разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете пријателски држави, како и за можностите за зајакнување на соработката во повеќе области од заемен интерес“ информираат од МНР.
 
Двајцата министри ќе присуствуваат и на свечен настан по повод отворање на новите простории на Амбасадата на Република Словенија во Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Беса: Во елитната единица „Тигри“ нема ниту еден Албанец

Објавено пред

Етничката дискриминација продолжува иако речиси 3 години имаме нова влада, и тоа со политичари кои додека беа во опозиција, повикуваа на правда и еднаквост за сите граѓани, реагираат од Беса. 

„Во елитната единица “Тигри”, од нејзиното основање, ниту еден Албанец немал можност да ја носи униформата на оваа единица, иако истите се дел од некои слични единици, кои исто така, поминуваат низ истите тестови, што е доказ дека и кај Албанците, имаат професионално обучени лица кои можат да бидат дел од оваа единица“ се наведува во реакцијата.

Движењето Беса цени дека иако министерот Спасовски сака да го оправда неучеството на ниту еден Албанец во единицата “Тигри” со фактот дека етничката припадност не е критериум и причина да се биде дел од единицата, минатото владеење, но за жал и сегашното владеење кое дојде со мотото “живот за сите” продолжува со истиот пристап каде што етничката припадност се чини дека е пречка за учество во овие елитни единици.

„За жал, исто така мора да констатираме дека албанските партии кои се дел од владината коалиција, со своите пасивни ставови помогнаа Албанците да продолжуваат да бидат дискриминирани како што е случајот со специјалната единица “Тигри”. Го прашуваме министерот за внатрешни работи Спасовски, дали постои неформална заклетва дека некои од единиците треба да останат етнички чисти без присутни Албанци“ додаваат од Беса.

Движењето Беса, бара од министерот за внатрешни работи и владата, вклучувајќи албанските претставници во коалицијата, со нивниот капацитет да се ангажират во борба против етничка дискриминација во секоја сфера, за да имаме мултиетнички институции кои ќе ја отсликуваат општесвената реалност во земјата. Исто така, бараме од албанските претставници во владината коалиција да го дадат својот придонес во интерес на Албанците, а не само за нивните лични и групни интереси.

По промената на режимот, продолжувањето на статус кво и стариот менталитет е неприфатлив за Движењето Беса и граѓаните на земјата, бидејќи патот кон НАТО и ЕУ, не може да се постигне со ваква дискриминација кои им се прави на Албанците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јанчев: Барам јавно извинување и од Христијан Мицковски и од Александар Николовски или ќе ги тужам за клевета

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија3 часа

СЈО не добило барање од Мијалков за судот да му го врати пасошот

Кривичниот суд во Скопје ги демантира информациите кои се појавија во одредени портали, дека му бил вратен пасошот на ексдиректорот...

Македонија3 часа

МНР ги демантира тврдењата на Русија дека мнозинството во македонскиот парламент е обезбедено со уцени и закани

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла вчерашните наводи и квалификации изнесени во коментарот на Департманот за...

Свет4 часа

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги...

Свет5 часа

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во...

Македонија5 часа

Софија Куновска: И мене ме разреши СДСМ зашто реагирав дека слават во барокниот театар

Немаше да го напишам овој текст ако не почуствував дека сега е моментот да бидеме искрени до крај ако навистина...

Свет6 часа

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет6 часа

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Македонија16 часа

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија19 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија22 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија22 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија23 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија1 ден

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија1 ден

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија1 ден

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија1 ден

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток1 ден

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток1 ден

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет1 ден

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Досие