Контакт

Македонија

Двајца битолчани осомничени за говор на омраза на Мечкин Камен

Објавено пред

Двајца битолчани се осомничени за употреба на говор на омраза на празнувањето на 2 Август на Мечкин Камен во Крушево, а се прибираат докази и за уште неколку засега непознати лица, соопшти Основното јавно обвинителство.

„Со кривичната пријава на двајцата осомничени, жители на Битола, заедно со засега сè уште непознати лица, им се става на товар дека за време на прославата употребувале говор на омраза кој бил забележан на видеозапис и емитуван на една од националните телевизии“, се вели во соопштението на ОЈО.

Основното јавно обвинителство Прилеп презема дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со обвинението.

Македонија

Заев од трибина во Битола: Само Мицкоски не го честиташе успехот во НАТО

Објавено пред

„Само Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не смогнаа сила да го честитаат успехот во Лондон, во НАТО, само тие не се израдуваа“, рече претседателот Зоран Заев на граѓанската трибина „На прав пат“ во Битола.

„Еден за сите – сите за еден е мотото на НАТО, тоа сакавме да го направиме и дома, да се обединиме, да бидеме заедно, да се приклучи и ВМРО-ДПМНЕ, ама тие не сакаа, затоа што нивната цел е само гола власт“, порача Заев.

Претседателот Заев порача дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе се реформира ќе има можност да излезе пред граѓаните и да побара поддршка.

„Тие нека се реформираат, нека бараат нови лидери, а ние ќе тераме по правиот пат, тоа е пат на напредокот, на повисоки плати, на повеќе пари кај граѓаните, тоа е пат кон НАТО и ЕУ“, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Стоилковски : Спасовски да влезе и да го испита долгот на СДСМ кој изнесува 2,5 милиони денари

Објавено пред

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во компании поради долг на ВМРО-ДПМНЕ, кој цитирам: ‘согласно Изборниот законик не смеел да остане и сите обврски требало да се затворат од оваа сметка’.Прво го повикуваме јавно да го цитира членот од законот кој санкционира постоење на долг, бидејќи таков член не постои, и во однос на ВМРО-ДПМНЕ се е кристално јасно и согласно закон.Доколку Спасовски и натаму стои на таквото мислење, тогаш веднаш го повикуваме да влезе во испитување на долгот на СДСМ, бидејќи согласно извештајот од претседателските избори тие должат 2,5 милиони денари“, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Доколку Спасовски смета дека има нешто незаконски го повикуваме партискиот војник Оливер Спасовски да влезе и да го провери долгот на неговите владини коалициони партнери ДУИ, и коалицијата на Љубчо Георгиевски, Стојанче Ангелов и Љубе Бошковски, бидејќи согласно извештаите од изборите 2016-та година ДУИ должела 2 милиони 300 илјади денари, а коалиционите партнери на Заев, Љубчо, Љубе и Стојанче над 3 милиони и 100 илјади денари.

Го повикуваме Спасовски да ги провери фирмите кон кои должи СДСМ и кон кои должат неговите коалициони партнери, и дали тоа не е извор на корупција.Вистината е дека Спасовски води хајка против ВМРО-ДПМНЕ, преку злоупотреба на полицијата, а молчи за долгот на СДСМ од изборите оваа година“, додаде тој.

Во врска со синоќешниот извештај на Венецијанската комисија дека треба да се преиспита Законот за употреба на јазици, Столковски рече:

„Венецијанската комисија и нивните ставови апсолутно се нешто што треба да се дел од законодавството во една држава аспирант за членство во ЕУ и очекува по подолг период да добие можеби датум за почеток на преговорите. Само за една споредба ете Бугарија која е членка на ЕУ ги почитува во однос на нивниот проблем во однос на јавниот обвинител го почитува ставот на Венецијанската комисија.

Што се однесува до Македонија, апсолутно ставот на Венецијанската комисија е важен затоа и се испраќа законскиот текст, претежно се испраќаат како предлог законски текст, а потоа се носат закони, а не како што беше во случајот со овој договор на СДСМ и ДУИ да биде донесен законот, а како велеа понатаму ќе ги имплементираат забелешките од Венецијанската комисија. Овој извештај од Венецијанската комисија го потврди она што ВМРО-ДПМНЕ постојано го кажуваше, а тоа е дека вакво законско решение го оптоварува општеството го оптоварува движењето на документи особено во судскиот дел и да биде уште појасно го потврдува она што ВМРО-ДПМНЕ го зборуваше дека е за употреба на јазиците но тоа да биде согласно законските норми и она што треба да биде олеснување во комуникацијата низ институциите. Така што тоа што треба да се направи е да се испочитува ставот на Венецијанската комисија гледаме дека тоа предизвикува нетрпеливост внатре во владината коалиција“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Андоновска: На повидок нов скандал со уништување на инсулин

Објавено пред

„Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава?Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерот за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, Дирекцијата за стокови резерви се состои од уништување на инсулин чиј што рок на користење е се уште употреблив“, изјави Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ.

Според неа, согласно информациите до кои дошле на 5 декември, пред два дена е извршено уништување на над 1 тон и 200 килограми инсулин, од кој речиси половина тон од инсулинот кој е уништен, а чија што пазарна вредност може да достигне од 1.5 милиони евра е со валиден рок на употреба до месец јуни наредната година.

„Значи нашите непотврдени информации говорат дека е уништен употреблив инсулин чиј рок на траење не е истечен, во висина од 1.5 милиони евра.Оттука се наметнуваат следниве прашања и дилеми:Дали причината зошто се уништува инсулин кој е со не истечен рок на траење е поради фактот што треба да се распише нов тендер кој ќе обезбеди солидна заработка за магнати блиски до власта?

Доколку ова е очно кој ќе ја сноси одговорноста што врз буџетот се прави штета приближно од 1.5 милиони евра?Која е вистинската причина зошто се дава одобрение за уништување на инсулинот кога се знае дека тој има валиден рок на траење уште повеќе од половина година? Дали со овој инсулински скандал некој сака да заработи на грбот на граѓаните?Дали инсулинскиот скандал во кој се уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење, треба да обезбеди нов милионски тендер за власта“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ40 минути

МНР: Во несреќата во Србија се повредени 26 патници кои оделе на екскурзија во Копаоник

Во несреќата која што изутринава се случи во Србија, кога се превртел македонски автобус кој превезувал патници на Копаоник, се...

Македонија1 час

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно забелешките на Венецијанската комисија

Премиерот Зоран Заев најави ревидирање на Законот за јазици во согласност со забелешките на Венецијанската комисија. „Законот за јазици ќе...

Топ2 часа

Македонски автобус се преврте во Србија, 12 лица се повредени

Македонски автобус околу 10 часот изутринава се преврте во Србија на магистралниот пат Прокупље – Блаце. Крајната дестинација на патниците...

Свет3 часа

Белата куќа: Подготовката на обвинение против Трамп е лакрдија

Белата куќа потврди дека нема да учествува во работата на Претставничкиот дом во постапката за подготовка на формално обвинение против...

Економија3 часа

Арсовска: Македонија ја нема на ранг листата на светски препознатливи брендови

Македонските брендови тешко се позиционираат, мала e застапеностa на нашите производи на глобалните пазари, a истото се должи генерално на...

Македонија5 часа

Сараево, Белград и Скопје меѓу најзагадените градови во светот

Сараево, Белград и Скопје изутринава се меѓу најзагадените градови во светот. Главниот град на Босна и Херцеговина, утрово е второрангиран...

Топ5 часа

Момче избодено со нож во Бутел, го нападнале група малолетници

Во Полициската станица Чаир, малолетник од Скопје пријавил дека синоќа околу 19.45 часот, на улицата „Александар Урдаревски“ бил физички нападнат...

Свет5 часа

Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби....

Свет5 часа

Голем пожар му се заканува на Сиднеј, се евакуира населението

Голем пожар што беснее околу 60 километри северно од Сиднеј, зафати 300.000 хектари и е невозможно да се контролира во...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Каде завршила ташната Луј Витон со 1.5 милиони евра?

„Власта и Русковска ја развлекуваат постапката за ‘Рекет’. Шест месеци откако е пријавен случајот се уште немаме одговори каде завршила...

Свет6 часа

Фејсбук казнет со четири милиони долари во Унгарија

Фејсбук ќе треба да плати казна од околу четири милиони долари, на Агенцијата за заштита на конкуренција во Унгарија поради...

Економија6 часа

Започна исплатата на МојДДВ – три милиони евра ќе им бидат исплатени на граѓаните

Од вчера започна поврат на дел од платеното ДДВ за месеците јули, август и септември кон граѓаните. Над сметките на...

Економија21 час

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија22 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија22 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија22 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија23 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија24 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија1 ден

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија1 ден

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Досие