Контакт

Македонија

„О2 коалиција“ со повик до уставните судии да одлучат по спорните ДУП-ови за Карпош

Објавено пред


Од „О2 коалиција“, која се бори за почист воздух во главниот град, денеска во соопштение нагласуваат дека и по еден месец од нивната јавна реакција, со која како граѓани го повикале претседателот на Уставниот суд да преземе одговорност и да ја утврди причината за одолжувањето и да побара одлучување по поднесените граѓански иницијативи во врска со ДУП З 06, З 04, З 05 и СЗ 19 во општина Карпош, Уставниот суд сè уште ги игнорира изразените основани сомнежи и продолжува да не го штити уставното начело на владеење на правото.

„Овие претставки се израз на повеќегодишни заложби на жителите во оваа скопска општина да стават крај на непланираното уредување и дехуманизација на просторот, уништување и деградирање на животната средина и на природата, сите нарушени и загрозени уставни темелни врдности и права“, се наведува во соопштението.

Како што истакнуваат од „О2 коалиција“ во писмото од 30 март, од претседателот на Уставниот суд, Никола Ивановски побарале да ги утврди причините за непостапување по предметите примени од Уставниот суд на 6 септември и на 18 октомври минатата година и да побара брзо одлучување по нив.

„Поразително за нас како граѓани на оваа држава и жители на урбанистички загрозената општина е што Уставниот суд, кој треба да го штити начелото на владеење на правото како темелна вредност на уставниот поредок на Република Македонија, сè уште не носи решение за поведување постапка по предметите за ДУП З 04, З 05 и СЗ 19. Истовремено, предметот за ДУП З 06 не е вратен за одлучување по неговото тргање од дневен ред од седницата на 31 јануари годинава. Следната седница на Уставен суд е закажана за 18 април и ниту еден од предметите не е на дневен ред“, велат од „О2 коалиција“.

Оттаму додаваат дека исклучително симптоматично е што додека одлучувањето по овие спорни четири предмети се одложува, судот одлучува по предмети што се примени подоцна.

„Свесното непостапување по предметите е срам за судиите, за Уставниот суд, за оваа држава. Бараме од уставните судии што ги имаат овие предмети да престанат со манипулација на своите надлежности, да не работат според нечии други бизнис-интереси и да постапат стриктно онака како налагаат правдата и Уставот. Повикуваме и апелираме за најитно решавање на овие предмети. Јавно ќе ги повикуваме судиите сè додека Уставниот суд не донесе конечни одлуки по четирите предмети“, стои во соопштението.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

Пороен дожд и грмежи во Крива Паланка, Берово и во Кратово

Објавено пред

Од

Попладнево, почнувајќи од источните делови на земјава, имаше развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Од градовите пороен дожд и грмежи имаше во околината на Крива Паланка, Берово и на Кратово. Потоа нестабилноста се прошири и кон Прилепско, Крушевско, во околината на Тиквешкото Езеро и Јакупица.

Во вечерните часови ќе биде малку до умерено облачно, а на места сè уште ќе има услови за краткотраен дожд и грмежи. Во текот на ноќта облачноста ќе се намали.

 

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба Џафери-Грабар-Китаровиќ: Македонија има искрен и силен пријател во Хрватска

Објавено пред

Од

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со хрватската преседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која престојува во официјална посета на земјава. На средбата присуствуваа и Даниела Рангелова, претседател на пратеничката група на Собранието за соработка со хрватскиот парламент, и членовите на групата, пратеничките Бети Рабаџиевска-Наумовска, Шпреса Хадри и Теута Биљали.

Џафери изрази задоволство од извонредните и пријателски односи меѓу Македонија и Хрватска. Истакна дека особено се цени фактот што Хрватска силно ја поддржува нашата земја во евро-атлантските интеграции, кои очекуваме да ги финализираме со полноправно членство во НАТО на претстојниот самит на алијансата.

Тој ја запозна својата соговорничка дека, покрај реформските процеси во евро-атлантските интеграции, особено по позитивниот извештај од Европската комисија, кој ја содржи безусловната препорака за почеток на преговорите, Собранието посветено работи и на планот на балансиран дијалог меѓу власта и опозицијата во донесувањето на стратешки важните закони.

Џафери ја потенцира важноста од натамошна заемна поддршка во мултулатералните и регионалните организации бидејќи потребна е континуирана посветеност во негувањето на добрите билатерални односи со конкретни дејства. Во однос на економската соработка, Џафери истакна дека таа треба и натаму да се унапредува, особено во делот на туристичката соработка, која е традиционална меѓу населението во двете држави.

Грабар-Китаровиќ се заблагодари на средбата и изрази задоволство што изминатава година е постигнат огромен напредок во демократскиот развој на земјата. Во однос на севкупната евроинтеграција на земјата ги сподели хрватските искуства на тој план и особено го истакна значењето на парламентот во процесот на претпристапните преговори, како и важноста на конструктивен пристап кон процесот и од страна на опозицијата. Ја истакна улогата на НАТО и ЕУ во градењето стабилна држава, во која странските инвеститори секогаш ќе имаат интерес да вложуваат, што натаму ќе доведе до развој на целата држава во целина. Особено го изрази задоволството од високиот процент на жени пратеници, што во споредба со Хрватска е речиси двојно поголем.

Грабар-Китаровиќ истакна дека Македонија има искрен и силен пријател во Хрватска, која и понатаму ќе ја поддржува во нејзините напори што побргу да стане полноправна членка на ЕУ и НАТО.

Претседателот и членовите на групата за соработка ја запознаа хрватската претседателка со своите активности на планот на промовирањето на што поголемо учество на жените во политиката, со акцент за натамошно зголемување на бројот на жените во извршната и локалната власт. Истакнаа дека, без разлика на политичката идеологија, заедно и посветено работат на реформската агенда на евроинтеграција на земјата и ја изразија подготвеноста за натамошна поинтензивна соработка со своите колеги во хрватскиот Сабор.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Иванов домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Објавено пред

Од

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната цел на Процесот Брдо-Бриони е целосна интеграција на земјите од регионот во Европската Унија, стабилизирање на состојбите во Западен Балкан преку јакнење на регионалната соработка и решавање на отворените прашања.

Земји учеснички во Процесот Брдо-Бриони се Република Албанија, Босна и Херцеговина, Република Косово, Република Македонија, Република Словенија, Република Србија, Република Хрватска и Црна Гора, претставени на ниво на претседатели на држави. На состанокот на лидерите на земјите учеснички на Процесот Брдо-Бриони ќе учествуваат албанскиот претседател Илир Мета, претседавачот со Претседателството на БиХ, Бакир Изетбеговиќ, косовскиот претседател Хашим Тачи, словенечкиот претседател Борут Пахор, претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, хрватскиот претседател Колинда Грабар-Китаровиќ и претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ.

Во согласност со досегашната практика, покрај лидерите на земјите учеснички, на состаноците на Процесот Брдо-Бриони учествуваат високи гости од Европската Унија, како и лидери на земји членки на ЕУ. Почесни гости на состанокот во Скопје се претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и бугарскиот претседател, Бојко Борисов.

Во фокусот на годинешниот состанок на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони во Скопје е потребата за подобрување на меѓусебната поврзаност во политичка, економска, инфраструктурна и безбедносна смисла, а во контекст на новата стратегија на ЕУ за Западен Балкан.

Во рамките на Процесот Брдо-Бриони, првпат по иницијатива на Република Македонија, минатата недела се одржа состанок на директорите на агенциите за разузнавање на земјите учеснички во Процесот, на кој се дискутира за безбедносната поврзаност како сегмент на регионалната соработка. Процесот Брдо-Бриони првпат се одржа во 2013 година на заедничка иницијатива на претседателите на Република Словенија и Република Хрватска, во Брдо кај Крањ. Лидерите на земјите од Процесот Брдо-Бриони се состануваат најмалку еднаш годишно.

Во рамките на оваа регионална иницијатива досега се одржани шест состаноци, од кои пет редовни и еден вонреден: во Брдо кај Крањ, Република Словенија, во 2013 година, во Дубровник, Република Хрватска, во 2014 година, во Будва, Црна Гора, во 2015 година, вонреден самит во Загреб, Република Хрватска, во 2015 година, во Сараево, Босна и Херцеговина, во 2016 година и во Брдо кај Крањ, Република Словенија, во 2017 година, а на кои редовно учествува претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов.

На состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони, кој ќе се одржи во хотелот „Александар палас“ во Скопје, се акредитирани 156 претставници на медиумите, 116 од Република Македонија и 40 од странство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Иванов домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони

Претседателот Ѓорге Иванов утре во Скопје ќе биде домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички од Процесот Брдо-Бриони. Главната...

Македонија56 минути

Протест за одбрана на името: „Да направиме жив штит преку кој нема да помине никакво преименување на државата“

„Дојдовме заедно за да бидеме дел од живиот штит преку кој не ќе смее да помине и нема да помине...

Економија5 часа

Обвинувањата од „Транспаренси“ се неосновани, тврди стечајниот управник на „Фени“

Нема незаконски постапки во водењето на стечајната постапка за „Фени“, тврди стечајниот управник Мирослав Анастасиевски против кого вчера „Транспаренси интернешнл...

Македонија5 часа

(Видео) Костовски: Надвор од умот е да се собираат политички поени за случајот „Монструм“

Правда за жртвите кај Смилковското Езеро побараа и дел од членовите на ВМРО-ДПМНЕ присутни на протестот пред кривичниот суд, од...

Македонија6 часа

(Видео) Грабар Китаровиќ: Македонија да го изоди патот до ЕУ побрзо од соседите кои пред неа ги почнаа преговорите

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, која е во официјална посета на земјава, по средбата со Ѓорге Иванов, претседателот на Македонија,...

Македонија6 часа

Бартол: По решавањето на спорот за името, Македонија ќе стане 30. земја членка на НАТО

Горазд Бартол, шефот на канцеларијата на НАТО во Скопје, на денешната конференција во МНР, која се однесуваше на евро-атлантските интеграции...

Економија7 часа

Да се истражува подлабоко, до причините за стечајот на „Фени“, Анѓушев ги охрабри антикорупционерите

По вчерашните обвинувања од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ дека вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, го оркестрирал случајот со стечајот...

Македонија7 часа

(Видео) Правда за жртвите кај Смилковско Езеро побараа граѓани пред кривичниот суд

Стотина граѓани  пред кривичниот суд побараа правда за жртвите кај Смилковско Езеро со транспаренти „Спиеш ли мирно Заев“, „Ги сонуваш...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ со чочек на пратеничките прашања, Џафери ги опомена

Денешната седница за поставување пратенички прашања до владата ВМРО-ДПМНЕ ја почна со пуштање музика за чочек од нивните телефони. Координаторот...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Со негативна пропаганда го спречуваат влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Се гледа светлото на крајот од тунелот, тоа го потврдува извештајот од Европската комисија. Но, позитивен извештај не се случува...

Македонија11 час

Јанкулоска е на боледување, „Титаник“ одложен за 2 мај

Судот го одложи рочиштето за случајот „Титаник“ во кој се обвинети 21 лице за изборни измами, поради фактот што сè...

Економија11 час

Тевдовски: Инструментите како 30-годишната обврзница го раздвижуваат пазарот на капитал

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, ја сподели визијата за интегриран пазар на капитал во регонот во своето обраќање како панелист...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не сака да се дознае вистината за убиствата кај Смилковско езеро

Само човек без грам сочувство може да си поигрува со трагедиите на семејствата кои ги загубија своите најблиски кај Смилковското...

Македонија12 часа

(Видео) Колинда Грабар Китаровиќ во официјална посета на Македонија

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ денеска е во официјална посета на земјава. Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како нејзин...

Македонија12 часа

Пратенички прашања во Собрание, со присуство на опозицијата

Во Собранието, денес ќе се одржи седницата за поставување на пратенички прашања, каде пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат за...

Македонија12 часа

Граѓански протест „Правда за жртвите од Смилковско Eзеро“

Денесka пред Основниот суд во Скопје со почеток во 13 часот ќе се одржи протест „Правда за жртвите од Смилковско...

Македонија1 ден

(Видео) Нимиц: Двете страни се посветени на решавање на спорот за името

По средбата со македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас, попладнево во Виена, медијаторот Метју...

Македонија1 ден

(Видео) Тезата на СЈО падна како круша во вода, рече Груевски

По денешното речиси шестчасовно судско рочиште за набавката на екстра луксузниот „мерцедес“, на кое сведочеа четворица сведоци, експремиерот Никола Груевски...

Економија1 ден

(Видео) Кривични пријави за стечајниот управник и за стечјаната судијка на „Фени“ поради договорот со швајцарски ГСОЛ

„Транспаренси интернешнл – Македонија“ поднесе кривични пријави за злоупотреба на службена должност против стечајниот управник Мирослав Анастасиевски и стечајната судијка...

Економија1 ден

(Видео) Антикорупционери од Брисел, Берлин и Скопје ќе го испитуваат влијанието на Анѓушев врз стечајот за „Фени“

Канцелариите на „Транспаренси интернешнл“ во Скопје, Берлин и Брисел ќе го испитуваат влијанието на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев,...

Досие