Контакт

Македонија

Партерното уредување на кејовите во општина Могила

Објавено пред

Со партерното уредување во насока на збогатување на туристичката понуда во општина Могила и Пелагонискиот Регион, како и регулирање на коритото на реката Црна, односно нејзината притока Шемница, со финансиска поддршка на Министерството за локална самоуправа ги завршивме проектните активности во општината во насока на подобрување на условите за живеење и за развој на руралниот туризам, рече министерот за локална самоуправа, Горан Милевски.

„Во општина Могила сме сведоци на уредување на кејот со кој се подобруваат условите за живеење на овие жители и добиваат една нова содржина што може да ја користат за пешачење и рекреација, што е многу важно во овие услови на Ковид-19. Се надевам дека Општината и оваа година ќе предложи до нас суштински проекти. Апелирам да им помогаме што повеќе на нашите општини бидејќи и тие се соочуваат со економска криза и секоја помош е добредојдена, независно дали од меѓународните донатори, но се разбира и од средствата од разните институции на државно ниво“, рече министерот за локална самоуправа.

Носител на проектот во рамките на Програмата за рамномерен регионален развој за 2020 година е Центарот за развој на Пелагонискиот Плански Регион, а вкупната вредност на проектот изнесува 3.800.000 денари.

„Овој проект во континуитет се гради од 2015 година, меѓутоа во 2020 година, конечно, почнува да се уредува и кејот на реката Шемница. Средствата се аплицирани преку Пелагонискиот Плански Регион, а добиени преку Бирото за регионален развој и се инвестира во пешачка, бекатон-патека од 1.100 метри со тринаесет канделабри и дванаесет клупи за седење. Конечно, во Могила се доби еден урбан простор за рекреација наменет за сите групи на граѓани“, изјави градоначалничката на општина Могила, Јасмина Гулеска.

Македонија

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Објавено пред

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно од Скопје и потекнуваат од епицентралното подрачје Гостивар – Тетово.

Од оваа серија почувствувани беа пет земјотреси и тоа: во 1:36 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.5 и интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, во 2:29 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.2 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, во 2:48 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.1 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, во 3:39 часот со локална Рихтерова магнитуда 2.6 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала и во 07.44 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.7 и интензитет IV степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Облачно и студено со температура до 6 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со умерен до засилен, а по должина на Повардарието повремено силен ветер претежно од северозападен правец. На места ќе провејува слаб снег. До крајот на денот облачноста во најголем дел од земјава ќе се намали. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 6 степени.

Во  Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 3 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Забрана за камиони на патот Тетово – Попова Шапка

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Прилеп и на планинскиот премин Стража. Од 12:00 часот поради интензивни врнежи од снег се воведува забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка и се препорачува задолжителна употреба на зимска опрема за лесни моторни возила и автобуси на истиот патен правец.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа30 минути

Во Франција повеќе од 22.000 заразени, расте стравот од трето национално затворање

Иако вакцината против Ковид-19 е светло на крајот од тунелот по 2020 година, бројот на заразени со коронавирус во Франција...

Свет55 минути

Избувна најактивниот вулкан во Индонезија

Најактивниот вулкан во Индонезија, Мерапи на островот Јава, повторно почна да испушта облаци со врела пареа и топла лава кои...

Европа2 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет2 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет2 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија2 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет13 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија17 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ18 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа18 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија21 час

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет21 час

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа22 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа22 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија23 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија23 часа

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа24 часа

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија1 ден

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Досие