Контакт

Македонија

Партијата на Солза Грчева: Темел на Северна Македонија се криминалот и уцените

Објавено пред

Камен темелникот на Северна Македонија се криминалот и уцените, смета партијата „Глас за Македонија“, зад која стои поранешната пратеничка Солза Грчева.

Грчева, која изминатите месеци беше една од поборниците за бојкот на референдумот за преспанскиот договор го оцени гласањето во Собранието како срамно и спротивно на референдумското изјаснување.

„Криминогените и кукавички структури, заштитени од ‘големи’ патрони, кои вчера дадоа поддршка за почеток на менување на Уставот, немаат легитимитет да ја кршат волјата на над 1000.000 граѓани кои не го прифаќаат договорот со Грција. Како резултат на распадот на моралот на едно корумпирано општество се случи срамното гласање во Собранието, замислете на точно 80 пратеници. Уценетите глави, кои не се спремни да го отслужат тоа што евентуално им следува, се обидоа да ја укинат Република Македонија.
Тоа е играње со демократијата и со правната држава“, реагира партијата на Грчева преку соопштение испратено до јавноста.

Понатаму во соопштението се додава дека набрзо ќе дојде до ревизија на целата серија прекршувања на принципите на меѓународното право, Уставот и законите направени во овој, како што тврдат, насилнички процес.

„Наредната власт во Република Македонија која нема да е подјадена од корупција, ќе има морална обврска, но и сила, да ги поправа штетите направени од корумпираните “елити“. Патот е тежок, но мора да се изоди.
Се разбира дека ќе се испитаат и наводите за понудени огромни пари, како и влијанието врз некои медиуми кај нас од црни, грчки фондови. Криминалот не смее и не може да трасира ничија “светла“ иднина“, се додава во соопштението.

Македонија

Во кривичниот суд пристигна екипа на брзата помош, на Јанева ѝ се слошило

Објавено пред

Во кривичниот суд пристигна екипа на Брза помош, бидејќи неофицијално, за време на распитот ѝ се слошило на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. Во судот моментално се одлучува дали ќе биде одреден притвор за Јанева на барање на Јавното Обвинителство.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е на распит во Кривичниот суд за случајот „Рекет”. Јанева во судот беше внесена со автомобил преку подземната гаража.

Според истрагата, Јанева се стекнала со 298.000 денари имотна корист, претежно во мебел и предмети.

Јанева, според обвинителството, имала намера да му ја олесни положбата на Камчев со тоа што под неизменети околности притворот му го заменила со домашен, а Камчев требало да стане заштитен сведок или да му биде понудена спогодба, да му се врати пасошот и тој да плати минимална штета за предметот „Империја”.

Денеска при претрес во СЈО бил одземен компјутерот на Јанева, а во текот на денот ќе се знае дали таа ќе заврши во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари.

Јанева вчера беше повикана во Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција каде што даде изјава пред јавен обвинител. Првично таа во обвинителството беше повикана како сведок во случајот.

Во јавноста минатата недела излегоа видеоснимки и аудиоразговори како бизнисменот Орце Камчев им дава пари на Боки 13 и Зоран Кичеец, а во еден од разговорите се слуша и гласот на обвинителката Јанева, која му се обраќа на Камчев со зборовите „не се секирај сè ќе биде ок”.

Прикажи повеќе...

Македонија

Адвокатот на Јанева: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Објавено пред

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на случајот „Рекет“ и дека ќе го докаже тоа. Според него, Јанева била либерална кога требало да одлучи дали осомничени лица во СЈО треба да одат во притвор.

„Катица Јанева е човекот кој гледаше либерално на прашањата за притворот. Таа единствената која дозволуваше куќен притвор, враќање на патни исправи. Погледнете ги одлуките на одделението за организиран криминал, таму немате такви искуства. Но, еве, тоа некој и го зеде за зло. Јас мислам дека Катица Јанева е жртва на случајот и од тие причини ќе го докаже тоа“, рече Павлески.

Бранителот на Јанева потенцираше дека обвинителката Вилма Русковска која го води случајот „Рекет“ била задоволна од исказот кој Јанева го даде вчера во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

„Одговаравме на сите прашања на јавниот обвинител. Немаше никаков проблем. Таа има граѓанска должност да одговори на прашањата и обвинителот беше многу задоволен“

Запрашан дали вчера Русковска ја прашувала Јанева за мебелот од 5 илјади евра за кој денеска беше запленет, Павлески рече дека не се разговарало за тоа.

„Јас не слушнав дека вчера Катица Јанева беше прашана за мебел од 5 илјади евра. Немаше такво прашање. Вчера Јанева беше во својство на сведок и многу коректно соработуваше. Околу 4 часа одговараше“, додаде Павлески.

Бранителот Стеван Павлески потенцираше дека имаат писмени докази кои биле презентирани пред Русковска поради кои Јанева не треба да биде осомничена во случајот „Рекет“. Тој додаде дека ќе бараат Јанева во придружба на полиција да оди на погребот на нејзината мајка во Гевгелија, доколку и биде одреден притвор.

„Хумано е да и дозволат да оди на погреб кај мајка и. Дури не треба ниту адвокатите да го бараат тоа. Мислам дека судијата и обвинителот се хумани луѓе. Утре е церемонијата и јас ќе треба да прашам за дејствијата кои ги ставаат на терен“, рече адвокатот на Јанева.

Прикажи повеќе...

Македонија

АХВ: Ниту партија ниту директор не вработуваат во ниту една државна институција

Објавено пред

Од Агенцијата за храна и ветеринарство реагираат на обвинувањата изнесени на прес-конференцијата на Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат од АХВ, Трипуновски понесен исклучиво од политикантство и воден од интересот за собирање ситни политички поени ја замајува јавноста и креира страв кај граѓаните дека храната што се произведува и увезува во земјава не е безбедна.

„На денешната прес-конференција, од незнаење и нестручност, Трипуновски ги измеша политиката и стручноста, како баби и жаби.

Ниту партија, ниту политика, ниту директор не вработуваат во ниту една државна установа, па ни во Агенцијата за храна и ветеринарство. Кога е безбедноста на храната и здравјето на потрошувачите во прашање, исклучиво стручноста, компетентноста и соодветното искуство се пресудни за вработување во оваа институција.

Унапредувањата кои им бодат очи на ВМРО ДПМНЕ се однесуваат на лица кои се и сега дел од Агенцијата, кои професионално се вработени уште пред повеќе од десеттина години, а за кои претходните раководства, иако станува збор за врвни професионалци, во изминативе години не мрднале ниту со прст.

За жал, Трипуновски е најмалку повикан да држи вакви прес-конференции и да обелува партиски образ, бидејќи самиот тој, со оскудно професионално искуство, директно од партиски штаб на ДПМНЕ беше поставен на висока позиција во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, за потоа од пратеничките клупи да скокне на позицијата директор на Државниот земјоделски инспекторат“, стои во реакцијата на Агенцијата за храна и ветеринарство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Во кривичниот суд пристигна екипа на брзата помош, на Јанева ѝ се слошило

Во кривичниот суд пристигна екипа на Брза помош, бидејќи неофицијално, за време на распитот ѝ се слошило на специјалната јавна...

Македонија1 час

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија1 час

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија4 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија5 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ7 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион9 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет9 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија9 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион10 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија10 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech21 час

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија1 ден

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Досие