Контакт

Македонија

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Објавено пред

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die Presse вели дека во изминатата една и пол година земјата испорачала сè што требаше.

По негативното произнесување на Франција, на прашањето дали ќе добиеме сигнал од ЕУ за отворање претпристапни преговори, Пендаровски вели: „Не се надеваме на сигнал, туку очекуваме одлука. Во изминатата една и пол година испорачавме сè што требаше. Дури го сменивме и нашето име по историскиот договор со Грција. Ниту една земја кандидат го нема направено ова порано. Штом ЕУ вели дека процесот на зачленување се заснова на резултати, тогаш не очекуваме ни повеќе ни помалку од она што сме го постигнале. Мојата порака е: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени.

Блокадата на пристапните преговори со Северна Македонија и со Албанија беше дека двете земји треба да направат повеќе во борбата против корупцијата и криминалот.

„Ние го основавме специјалното јавно обвинителство, кое поведе обвиненија против поранешниот премиер Никола Груевски, кој во меѓувреме побегна во Унгарија, како и против други важни личности. Ние ја ставивме борбата против корупцијата како наш приоритет. Еден од клучните аргументи на Франција беше дека тие сакаат продлабочување на Унијата пред проширување. Но, двата процеса може да течат паралелно. Ние нема веднаш да станеме полноправна членка на ЕУ“, оценува претседателот.

А на прашањето дали е разочаран, Пендаровски вели дека особено имало разочарување во јуни кога ЕУ уште еднаш се извини и порача дека сè уште не се подготвени.

„Моите главни теми во кампањата за претседателските избори беа зачленување во ЕУ и во НАТО како главни стратешки цели. Ние очекуваме да станеме членка на НАТО во идните месеци. Но, доколку се пролонгираат преговорите за зачленување во ЕУ, тогаш Унијата ќе изгуби многу од својот кредибилитет. Ентузијазмот за ЕУ во нашата земја ќе падне значително. Луѓето прашуваа – зошто треба да го смениме името на земјата? Ние им рековме – за да можеме да станеме дел од ЕУ. Ние исполнивме сè. Сега народот нè прашува – зошто има повторно одложување?“, истакна Пендаровски.

Тој вели дека македонските власти се согласни претпристапните преговори да почнат во пакет заедно со Албанија.

„Еден од принциипите на ЕУ зависи од напредокот – ако државата испорача тоа што треба, тогаш вие сте внатре. Во исто време, голем дел од нашиот регион е поврзан – почнувајќи од безбедносни, па сè до политички и економски прашања. Северна Македонија граничи со Србија и со Косово – две земји чиј конфликт продолжува да има влијание на целиот регион. Се разбира, што се однесува на регионалниот аспект, јас би сакал Албанија исто така да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Регионот не може да просперира доколку сите земји немаат цел пред себе. Сите треба да се дел од процесот на евроинтеграции. Босна и Херцеговина исто така, која, за жал, долго време беше запоставена од Брисел“, вели Пендаровкси.

Рече дека не сака да коментира индивидуални изјави на политичари во врска со настаните во Сирија по заканата на турскиот претседател дека ќе ги отвори границите за 3,6 милиони бегалци доколку ЕУ ги критикува неговите воени дејства во северна Сирија.

Според него, секогаш има можност бегалци да сакаат од Грција да тргнат по рутата преку Македонија со цел да стигнат во северните земји членки на ЕУ. Досега, како што рече, не е забележано значително зголемување на бројот на луѓе. Во секој случај, вели Пендаровски, ситуацијата не може ни да се спореди со онаа во 2015 и 2016 година кога еден милион луѓе поминаа низ нашата територија.

Македонија

Доделени наградите „13 Ноември“

Објавено пред

Во Националната опера и балет, синоќа, по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, градоначалникот Петре Шилегов свечено им ги додели наградите на годинешните добитници, нашите сограѓани коишто со својот труд и творештвото дале свој придонес за развојот на градот и за неговиот севкупен напредок.

Од областа на науката наградата ја доби проф. д-р Христина Спасевска – професор на Факултетот за електротехника и информациски технологии „Универзитет Свети Кирил и Методиј“- Скопје за остварувања во науката, техниката и стопанството од областа „Обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност“.

Од областа на хуманитарната активност наградата ѝ беше врачена на д-р Жикица Ѓорѓиевски, по професија стоматолог за континуирана поддршка на лицата од социјален ризик.

Д-р Дита Старова Ќерими, директорка на Националната галерија, ја доби наградата од областа на културата за посебен придонес во културата и севкупниот развој и афирмација на Град Скопје.

Наградата од областа на уметноста ја добија Фросина Зафировска,  кустос советник во пензија, за значајни достигнувања во областа на музејската дејност, визуелните уметности, архитектурата и дизајнот и  Бисера Чадловска, диригент, за континуирано успешно творештво во областа на музичката уметност.

Од областа на публицистиката наградата ја добија Ерина Богоева, фотограф,  за изработка и издавање на монографијата со фотографии „Скопје-архитектурата како фотографска скулптура (1963-1990)“ и Александар Трајковски, музички педагог, истражувач и публицист
за значаен придонес во областа на културата, уметноста и литературата со објавувањето на книгата “Музиката во македонскиот игран филм од Фросина до Лазар“.

Од областа на спортот наградата му беше врачена на карате клубот „Работнички“- Скопје, за 50 години постоење и постигнати врвни спортски резултати на домашен и меѓународен план.

За истата област награда доби и Алили Бесир, за освоено прво место на Европското првенство во борење за кадети.

Награда им беше врачена и на учениците Ана Марија Атанасовска и Стефан Стојковиќ од СУГС „Раде Јовчевски-Корчагин “ за постигнати резултати во воннаставни активности и за успешни постигнувања во наставните и воннаставните активности и посебен придонес за афирмација на градот Скопје во светот.

Во рамки на свеченоста по повод Денот на ослободувањето на Скопје, во фоајето на Националната опера и балет, беше отворена и изложба на ликовните дела, што беа насликани на меѓународната ликовна колонија „Скопје 2019“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променливо облачно време со локален дожд

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаби локални врнежи од дожд, особено во крајните западни и источни делови на земјава, информира УХМР.

Ќе дува слаб до умерен, ветер од јужен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 15 до 20 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од јужен правец.

Температурата ќе достигне до 18 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја ќе останат неколку скопски населби

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ информираат дека се планирани технички зафати во електросистемот на град Скопје и без електрична енергија ќе останат делови на Гази Баба, Ѓорче Петров, Кисела Вода, Аеродром и Илинден.

Па, така, без струја во периодот од 8 до 12 часот ќе бидат корисниците од улицата Лазар Поп Трајков – згради со броевите 20, 21, 22 и 23, улицата Христо Ботев – згради со броевите 1, 2, 3, 4, 5 и 6, и улицата Ташко Караџа – згради со броевите 6, 8, 10 и 12 (општина Гази Баба), во периодот од 8 до 15 часот корисниците од дел од улицата 102 во селото Волково (општина Ѓорче Петров), од 9 до 11 часот корисниците од дел од улицата Веле Марков (општина Ѓорче Петров), од 8.30 до 11.30 часот корисниците од дел од улицата 1439 во населбата Пинтија (општина Кисела Вода).

Од 8.30 до 15.30 часот без струја ќе бидат и корисниците од улицата Тодор Чангов – делот од главната улица по ресторанот „Едера“ (општина Аеродром) и од 9.50 до 12.15 часот корисниците од улиците 11, 12, 13 и дел од улицата 1 во с. Кадино (општина Илинден).

Прикажи повеќе...

Најново

Регион11 час

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет11 час

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион12 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија17 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија18 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија20 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија20 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија21 час

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија22 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа23 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија23 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија23 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија23 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет24 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет24 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија1 ден

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт1 ден

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија1 ден

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Досие