Контакт

Избори 2019

Пендаровски: Јас нудам НАТО и ЕУ, од другата страна имате оспорување на преспанскиот договор

Објавено пред

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, од Велес посочи дека гласот за него значи глас за концептот за интеграциите во НАТО и Европската Унија.

„Сакам да ја посочам разликата помеѓу мене и главниот опозиционен кандидат, и мислам дека во тој дел граѓаните ќе немаат голема дилема. Значи, на една страна ова што јас го нудам и 31 политичка партија и граѓаните коишто стојат зад мене е Република Северна Македонија членка на евро-атлантските интеграции, членка на НАТО и ЕУ, со отворени порти за подобар живот за сите нас, а на другата страна имате концепт кој заговара оспорување на преспанскиот договор, и оспорување со тоа на нашето членство и во НАТО и во ЕУ подоцна“, рече Пендаровски.

Тој изрази очекување дека граѓаните ќе направат разлика и, како што рече, ќе изберат меѓу луѓе кои заговараат концепти од 19 и од 20 век, концепти кои се поврзуваат со национализам и популизам и со нереализирани ветувања, и концепти кои ја водат Република Северна Македонија во друштво со најмодерните и најпросперитетните нации и држави во светот.

Избори 2019

(Видео) Реџепи: Река е број 1 – за една република за сите граѓани

Објавено пред

Рамадан Реџепи, портпаролот на изборниот штаб на претседателскиот кандидат, Блерим Река, по извлекувањето на бројот 1 за редоследот на гласачкото ливче при жрепката во ДИК, кажа дека очекува европска кампања.

„За наша среќа бројот 1 е наш, а тоа е и идејта на професор Река, да се бориме за една република за сите, една европска мултиетничка држава за сите. Се надеваме на мирни и европски избори“, додаде Реџепи.

Жрепката во ДИК одлучи претседателските кандидати на гласачкото ливче да бидат испишани под редослед: Блерим Река, Гордана Силјановска и Стево Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

(Видео) Арсовски: Бројот 2 значи победа на Силјановска во двата круга

Објавено пред

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, денеска како претставник на опозициската партија учествуваше во извлекувањето на жрепката во ДИК во однос на редниот број на претседателските кандидати на гласачкото ливче.

Арсковски го извлече редниот бројот 2 за Гордана Силјановска – кандидатката која ја поддржа неговата партија. Портпаролот потоа истакна дека овој број симболично ја означува победата на Силјановска и во двата круга.

Тој најави дека од денес престануваат сите активности на претседателскиот кандидат до 1 април и обвини дека власта не го почитува тоа односно дека од таму и утринава продолжиле со интернет активности.

Арсовски вели дека се надева дека власта ја научила лекцијата за фер и демократски услови за кампања што, според него, не било случај за референдумот.

Инаку, денешната жрепка во ДИК одреди претседателските кандидати на гласачките ливчиња да бидат испишани по следниов редослед: 1. Блерим Река; 2. Гордана Силјановска; 3. Стево Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Избори 2019

Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници

Објавено пред

В понеделник преку жрепка ќе се утврди редоследот на кандидатите за локалните избори што ќе се одржат во три општини – Охрид, Ново Село и Дебар, соопшти Државната изборна комисија.

За градоначалник на Охрид претендираат 5 кандидати, за Ново Село двајца, и за Дебар има 2 кандидати.

Изборите за градоначалници во трите општини се закажани на 21 април, заедно со претседателските.

Во Државната изборна комсија денеска беше утврден редоследот на гласачкото ливче за кандидатите за претседател.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа35 минути

Над 30 уапсени на протестите во Париз, против „жолтите елеци“ ангажирана и војската

Повремени судири меѓу демонстрантите и полицијата избиваа денеска на улиците низ Париз и другите француски градови за време на протестите...

Топ3 часа

Затвореник во „Идризово“ избоден во тепачка со неговиот брат близнак

Во затворот „Идризово“ во Скопје, во претпладневните часови на 22 март дошло до крвав инцидент меѓу двајца браќа – затвореници....

Топ3 часа

(Видео) Османи за СЈО: Да продолжат преговорите, но и потрагата по двотретинско мнозинство

Да продолжат преговорите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ за заеднички договор за судбината на СЈО, но истовремено да продолжат и разговори со...

Македонија4 часа

(Видео) За Спасовски писмото на ИВЗ е уцена, Османи повикува на дијалог

Македонија е секуларна држава и апсолутно е непримерно во услови кога станува збор за судската власт и постапки пред судовите...

Топ5 часа

Од Вардар извлечено тело на 20-годишно момче

Околу 10 часот утринава од водите на Вардар во близина на Гостивар, е извлечено безживотното тело на 20-годишно момче. Телото...

Свет7 часа

Уништена Исламска држава во Сирија, го изгуби и последното упориште

Иако поразот на Исламска држава во Багуз означува крај на власта над џихадистичката квази држава, која се простираше на делови...

Свет7 часа

Стотици илјади Британци на протест во Лондон, бараат втор референдум за брегзит

Неколку стотици илјади Британци од цела Велика Британија, денеска на улиците на Лондон бараат нов референдум за брегзит. Се очекува...

Свет8 часа

Противниците на новиот закон за авторски права најавија протести низ Европа

Илјадници демонстранти се очекуваат денеска да излезат на улиците низ Европа во пресрет на одлучувачкото гласање за реформа на законот...

Свет9 часа

Масовна тепачка на плоштад во Берлин – се степаа фанови на две Јутјуб ѕвезди

Спор меѓу две ривалски ѕвезди на Јутјуб каналот, предизвика масовна тепачка на плоштад во Берлин. Повеќе од 100 полицајци учествуваа...

Свет9 часа

Повторно отворени џамиите во Крајстчерч, први влегоа преживеаните од масакрот

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно...

Свет23 часа

Туск: Сè е можно до новиот рок за брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека сè е можно до новиот рок за брегзит одреден за 12 април...

Македонија1 ден

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој...

Македонија1 ден

(Видео) „Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот...

Македонија1 ден

Кавга меѓу ИВЗ и Владата: Реџепи си го бара имотот, Заев се жали дека е уценет

Нерешените спорови за денационализација ги скараа Владата и Исласмата верска заедница (ИВЗ). Од ИВЗ обвинуваат дека Владата е селективна и...

Македонија1 ден

Ѓорче Петров донираше за социјално загрозеното семејство од Долно Лисиче, од општина Аеродром ниту трага, ниту глас

Трајче Конески и Моника Антевска од Долно Лисиче заедно со своите две деца, 9 годишниот Бојан и 2 годишната Бојана...

Избори 20191 ден

(Видео) Утврден редоследот на кандидатите за претседател на гласачкото ливче

Блерим Река, Гордана Силјановска, Стево Пендаровски – под овој редослед ќе бидат испишани претседателските кандидати на гласачкото ливче, одлучи жрепката...

Топ1 ден

Во Прилеп, 19-годишник со „голф“ удрил во дете на велосипед

На крстосница меѓу прилепските улиците „Мукос“ и „Шаќир Војвода“ во претпладневните часови на 21 март, 19-годишен прилепчанец управувајќи автомобил „голф“,...

Регион1 ден

Рачна бомба фрлена врз рускиот конзулат во Атина

Рачна бомба е фрлена утрово во дворот на руската амбасада во Атина. Грчката полиција соопшти дека гранатата експлодирала, нема повредени,...

Регион1 ден

Лавров: Западот прикрива злосторства на НАТО во Југославија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека западните земји ги прикриваат злосторствата извршени за време на воената операција...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Терористите од ИСИС добија три пати помали казни од осудените за 27-ми април

ВМРО-ДПМНЕ утрово оцени дека е срамота што  терористите од ИСИС, добиле три пати помали казни од осудените за 27-ми април „Срамен...

Досие