Контакт

Македонија

Петровска: Системски да ги решаваме проблемите на граѓаните во Шуто Оризари

Објавено пред

Нов асфалт врз стариот, а нема атмосферска канализација, градење и легализација на куќи без детален урбанистички план, се само дел од проблемите за кои дискутиравме денеска со граѓаните и граѓанските организации во скопската општина Шуто Оризари, изјави кандидатката за градоначалничка на Скопје, Ана Петровска. До повеќето куќи, рече таа, нема пристап за противпожарно или амбулантно возило.

Според неа, потребен е системски пристап за решавање на проблемите со кои се соочува ромската заедница, а тоа подразбира паралелно решавање на домувањето, проблемот со личните документи на луѓето т.н. фантоми, но и образование и преквалификација за вработување.

„Достоинствен живот може да се обезбеди преку соработка на Градот и општините и Центарот за социјални работи. Социјалната правда не смее да му служи на популизмот, туку да обезбеди еднаков почеток и резултат за сите, почнувајќи и водејќи сметка за најранливите граѓани. Градот и државата не треба да заборават дека Шуто Оризари е дел од Скопје. Рамномерен развој е дел од агендата на зелените политики за кои се залагаме. Скопје мора да биде хуман град“, рече Петровска.

Македонија

СДСМ: Зошто Арсовска крие дека била менаџер на фирма за продажба на автобуси?

Објавено пред

Градската организација на СДСМ бара од кандидатката за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска, која вети 250 нови автобуси, да одговори зошто во нејзината биографија не се споменува дека била менаџер на фирма која се занимавала токму со продажба на автобуси во Македонија.

„Арсовска ја менаџирала фирмата ТЕМ МК, која во 2008 се занимавала со продажба на автобуси и нудела за продажба турски автобуси во Македонија. ТЕМ МК била семејната фирма која се трансформирала во Ројал Груп, со седиште во сала Расадник, а во обете фирми биле сопственици Арсовска и татко ѝ“, посочуваат од СДСМ.

Од таму укажуваат и дека во целиот тек од кампањата, кога ветува 250 нови еко-автобуси, Арсовска промовира и рекламира еден од, како што велат, најскапите кинески електрични автобуси од 18 метри, од кинеската фирма BYD.

„Арсовска рекламира кинески автобуси, а македонско-кинеска стопанска комора се наоѓа на иста адреса со организации и фирми поврзани со неа и нејзиниот татко“, посочуваат од СДСМ.

Врз основа на ваквите сознанија, од партијата ја повикуваат кандидатката за градоначалник да одговори на неколку прашања, за кои сметаат дека се во инерес на јавноста.

„Дали Арсовска била успешен или неуспешен менаџер на фирма за продажба на автобуси во 2008? Дали нејзиното рекламирање на електрични кинески автобуси во кампањата има врска со македонско-кинеска стопанска комора, која е на иста адреса со нејзини приватни и семејни правни лица? До кога Арсовска ќе бега од новинари и ќе ги крие пипците на семејниот бизнис ‘октопод’, кој ја упропастил скопската сала „Расадник“ – изградена од град Скопје со пари на скопјани?“, прашуваат од градската организација на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Ковачки: Припадниците на единицата „Тигар“ се користат во политички цели

Објавено пред

Македонската јавност треба да знае дека од страна на министерот Оливер Спасовски, директорот на БЈБ и помошник- директорот во одделот за криминалистичка полиција, Оливер Лукароски, се врши класична злоупотреба на специјалната единица на МВР – „Тигар“ во партиски цели, обвини денеска Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Деновиве гледаме енормно и несразмерно присуство на полицијата и на нејзините специјални единици во градовите во кои има втор круг избори. Под плаштот на наводни акции за апсење дилери на дрога или опасни лица, Спасовски прави класична злоупотреба на специјалните единици и шири страв кај народот“, посочи Ковачки, кој додаде дека специјалната единица „Тигар“ е наменета за борба против терористички активности, а не за спроведување и штитење на, како што рече, партиските активности на Заев и Спасовски.

Претставникот на ВМРО-ДПМНЕ побара безбедносните служби да работат во интерес на граѓаните и порача дека секоја злоупотреба ќе биде процесирана веднаш по промената на власта.

„Немојте да си играте и да одите по паметот на давениците Заев и Спасовски. Знаеме дека некои од вас се уценети со вашите позиции, но и со прикривање дејства од страна на Спасовски за кои сте лично одговорни. Ги повикуваме чесните полициски службеници да постапуваат во согласност со законските овластувања. Знаеме дека морате да спроведувате наредби од вашите претпоставени, но верувајте дека одговорност за тие раководни структури што прават злоупотреби ќе има веднаш по промената на власта“, порача Ковачки, кој го повика народот масовно и референдумски да излезе на изборите в недела.

Прикажи повеќе...

Македонија

Новиот градоначалник на Кисела Вода ги собра клучевите од службените возила, ќе води строга контрола

Објавено пред

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, нема да користи службен автомобил.

Како што најави во предизборната кампања, Oпштината ќе води строга контрола на сите службени возила и нивната употреба ќе биде наменска, рационална и исклучиво во корист на граѓаните.

Воедно, Ѓорѓиевски се откажува и од средствата предвидени за репрезентација на градоначалникот.

Вели дека тие ќе бидат пренаменети за реконструкција на образовни објекти и детски игралишта, односно нешта што навистина им се потребни на жителите.

„Никој повеќе нема право да ги злоупотребува службените возила во приватни цели. Од денес клучевите на сите службени возила ќе бидат под строга контрола и ќе се користат исклучиво во корист на граѓаните, доста беше од бесцелно трошење на парите на граѓаните“, наведува Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија4 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија5 часа

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија6 часа

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија6 часа

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија6 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава8 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија8 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет9 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион10 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа10 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет21 час

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија1 ден

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Досие