Контакт

Македонија

Поднесено обвинение против Стевчо Јакимовски

Објавено пред

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и против други 10 лица, за злоупотреба на службената положба и овластувањето, несовесно работење во службата и за бесправно градење.

Јакимовски, кој е првообвинет, е осомничен дека во периодот од 2011 до 2017 година како градоначалник, во повеќе наврати ја злоупотребил службената положба и овластувањето во постапки за јавна набавка и во постапка за легализација на привремени објекти од деловен карактер и приватизација на градежно земјиште во сопственост на државата.

Според обвинението, тој во текот на 2012 година при спроведување постапка за јавна набавка склучил и потпишал договор со правно лице иако знаел дека правното лице нема доставена банкарска гаранција за квалитетно, а со тоа и навремено извршување на договорот. Тој дозволил изведувачот да почне со изведување на активностите од договорот. По еден месец, поради неквалитетно изведување на работите, го раскинал договорот со изведувачот, со што овозможил правното лице да стекне имотна корист на штета на буџетот на Општината во износ од 303.295 денари, односно 5 отсто од вредноста на договорот за јавна набавка.

Во периодот 2012-2013 година во постапка за јавна набавка Јакимовски му причинил штета на буџетот на Општината во износ од 14.609.653 денари. Кога јавната набавка била спроведена и бил склучен договорот, првообвинетиот давал усни инструкции на изведувачот за изведување дополнителни работи, со што вкупната вредност на работите за изведување надминала 100 отсто од вредноста на основниот договор.

Во истиот период, се наведува во обвиението, Јакимовски во име и за сметка на правното лице – Општината, во својство на инвеститор, без одобрение за градење, изградил деловен административен објект на локалната самоуправа, со што сторил кривично дело бесправно градење. За објектот во 2016 година поднел барање за утврдување правен статус на бесправни објекти од локално значење.

Во периодот 2011-2017 година, Јакимовски заедно со раководен државен службеник во Општината ја искористил својата службена положба и овластувањето постапувајќи во предмети оформени по поднесените барања за утврдување правен статус на бесправно изграден објект. Тие, иако знаеле и биле должни да знаат дека објектите за кои се поднесени барањата се објекти што не смеат да бидат предмет на постапка за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, ги потпишале урбанистичките согласности и дале согласност за вклопување на предметните привремени објекти за деловна намена во урбанистичко-планската документација. Со потпишаните решенија за утврдување правен статус на привремените објекти за деловна намена како да се бесправно изградени објекти овозможиле три правни и едно физичко лице да стекнат право на сопственост на објектите и ексклузивно право на откуп на земјиштето под објектите во сопственост на РС Македонија.

Со тоа им овозможиле на две правни лица со непосредна спогодба да стекнат материјална и имотна корист во вид на градежно земјиште под објект за цена од 438 денари за квадратен метар иако според ценовникот за утврдување пазарна вредност на градежно земјиште и макролокација на зони во град Скопје изнесува 18.000 денари за квадратен метар. Со преземените дејства обвинетите го оштетиле буџетот на РС Македонија во износ од 31.410.000 денари. Во текот на истрагата утврдено е дека едно од двете правни лица, земјиште со површина од 1.533 м2, купено за 671.454 денари, по само дваесеттина дена го отуѓило за 40.528.500 денари.

Освен Јакимовски, обвинети се и вработен во Општината, членови на Комисијата за јавна набавка, одговорното лице во фирмата што ги изведувала градежните работи, лице што вршело надзор на градбата, како и службени лица во Општината.

Македонија

Димитров на видеоконференција со еврокомесарот Вархеји и колегите од регионот

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, попладнево учествуваше на работен видеоконференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, на кој со колегите министри за европски прашања од регионот разговараа за подготовката на Економскиот и инвестициски план наменет за земјите од Западен Балкан, најавен на Самитот во Загреб во мај оваа година.

Вицепремиерот Димитров истакна дека новиот економско-инвестициски план не е само значаен за побрзо надминување на јазот помеѓу економиите на Западниот Балкан и економиите на земјите членки на ЕУ, туку претставува и значајна алатка за поддршка на процесот на пристапување.

„Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан е исклучителна можност заеднички да се фокусираме на проекти кои директно ќе создадат долгорочен раст, зголемување на бројот на работни места и дигитална, зелена и иновативна трансформација на економиите од Западниот Балкан, која сите земји ќе ги направи привлечни за сериозни инвестиции од Европската Унија. Немаме луксуз да ја испуштиме оваа шанса и Владата на Северна Македонија ќе направи сè за успешно искористување на можноста“, потенцираше Димитров, притоа нагласувајќи дека со овој економско-инвестициски план Унијата ја покажа својата непоколеблива поддршка за земјите од регионот и својата посветеност на меѓународната соработка и координација, во време кога и самата е соочена со голем број предизвици”, рече Димитров.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерот Маричиќ на средба со членовите на ДКСК

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска беше во посета на Државната комисија за спречување на корупцијата каде се сретна со претседателката и членовите на антикорупциската комисија.

Во фокусот на денешната средба беа препораките на ГРЕКО од Петтиот круг на евалуација, кој е на тема „Спречување на корупција и промовирање на интегритет кај централната власт (највисоките извршни функции) и органите за спроведување на законот“.

На состанокот се дискутираше и за потребата на зајакнување на антикорупциските политики и потребата од евентуална измена на законите во областа како што се Законот за заштита на укажувачи, Изборниот законик, а се дискутираше и околу потребата за носење закон за потекло на имот.

Воедно, на средбата се дискутираше и околу можностите за зајакнување на капацитетите на Државната комисија за спречување на корупцијата за поефикасна превенција и борба против корупцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре и задутре стабилно време, од недела дожд и грмежи

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност поголема во западните делови каде што е можна појава на краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер, кој ќе биде најизразен по должина на Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната ќе достигне од 21 до 27 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 9, а максималната ќе достигне до 25 степени.

До недела ќе преовладува претежно стабилно време. В недела ќе има услови за краткотрајна нестабилност, а потоа до среда ќе биде нестабилно со повремено пороен дожд и грмежи. Утринските температури до вторник ќе бидат во постепено покачување. Ќе дува умерен до засилен ветер претежно од јужен правец, што ќе предизвика дополнителен пораст и на дневните температури.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Захариева: Добрососедството како критериум за членство во ЕУ не го измисли Бугарија

Добрососедските односи не ги измисли Бугарија, тоа е основен услов и критериум за членство во ЕУ. Македонија мора да се...

Свет6 часа

Захарова: Имаме докази дека екстремисти се распоредени во Нагорно-Карабах

Русија од сопствени извори има сознанија за преместување на екстремисти во зоната на судирите во Нагорно-Карабах, изјави денеска портпаролката на...

Свет7 часа

Навални најави тужба против Песков

Рускиот опозиционер Алексеј Навални најави дека ќе го тужи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој побара наводните докази за неговата...

Македонија8 часа

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Европа10 часа

Меркел: Дипломатија, а не санкции во односите со Турција

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источен Медитеран. Доаѓајќи на...

Македонија10 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион10 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет10 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет11 час

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија12 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ12 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион13 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија14 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ14 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија16 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија17 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија1 ден

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија2 дена

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија2 дена

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Досие