Контакт

Македонија

(Видео) Поплава во Тафталиџе: Се чувствуваме како во Стајковци за време на поплавите

Објавено пред

Третпат во десет дена половина од населбите Козле и Тафталиџе 2 немаат вода поради пукната цевка. Дефектот настанал откако се приклучил нов објект на старата водоводна мрежа, чии цевки не го издржале притисокот. Откако вчера повторно пукнала истата цевка, се поплавиле дворовите и подрумите на локалните жители со што е причинета материјална штета за која никој не презема обврска да ја надомести, вели Игор Апостолски, кој живее веднаш до новата зграда. ЈП „Водовод и канализација“ грешката ја гледа во приватната фирма што го градела објектот. Од фирмата „Формлад“ велат дека сè извршиле според процедурите.

„Се чувствувам како во поплавата што беше во Стајковци, а ова е во сред Тафталиџе. Проблемот е што нестручни луѓе од приватна компанија добиле дозвола од ‘Водовод’ да се приклучат. Поради нестручност, цевката нон-стоп пука. Објаснувањето е кревање раменици од сите страни, ние бараме кој е виновникот, каде да се обратиме. ‘Водовод’ вели дека треба да се обратиме во приватната фирма што го изведува, приватната фирма вика дека треба во “Водовод” бидејќи тоа е нивна надлежност и не можеме да дојдеме до заклучок кој е виновникот“, вели Игор Апостолски, чиј двор бил поплавен.

ЈП „Водовод и канализација“ тврди дека фирмата „Формлад“ нестручно постапила при затрупувањето на цевката каде што се наоѓа приклучокот. Според нив, од тежината на земјата дошло до прекршување на цевката. На обвинувањата, од фирмата „Формлад“ велат дека проблемот е во цевката, која е премногу слаба да го издржи притисокот.

„Не е точно дека грешката е кај нас. Затрупувањето е направено по нивни насоки. Сè е направено како што е наложено од ‘Водовод’. Ние се понудивме  да ја надоместиме штетата на соседот, но тој не сакаше. Тој рече дека ќе го тужи ‘Водовод’. Ние стоиме на располагање. Притоа, освен овој приклучок, направени се и други два на истата цевка со кои нема проблем. Како може да нема таму проблем, а тука да има? Ние побаравме тие да го изведат целиот приклучок, но тие одбија. Наспротив тврдењата на “Водовод“,  уверуваме дека цевката е потпрена од долната страна според нивните насоки, притоа е одобрено од нив. Затрупувањето беше постепено во мали слоеви, а не од еднаш како што тврдат од претпријатието“, вели Виктор Јовановски од фирмата „Формлад“.

Цевката ќе биде санирана до крајот на денот, најавија од „Водовод“. Со оглед дека третпат во десет дена овие две населби остануваат без вода, а јавното претпријатие ја санира цевката на ист начин како претходниот, жителите се сомневаат дека ова е долгорочно решение. Апостолски вели дека кога се вратил дома, видел 20 сантими кал во дворот, а се сомнева во тоа дека цевката нема да пукне и по третпат.

Македонија

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Објавено пред

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по еден човек.

Како што велат, засега немаат налог за да влезат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, но кога ќе добијат веднаш ќе влезат.

Претходно вечерва полицијата влезе во станот на експремиерот Никола Груевски, но не го најде таму. МВР по налог на кривичниот суд распиша национална потера за Груевски, кој требаше во петокот да се јави на издржување на затворската казна за случајот „Тенк“ на СЈО, односно набавката на луксузниот „мерцедес“.

Прикажи повеќе...

Македонија

ГДУ: Иселувањето на лекарите е многу поголем проблем од оној со потерницата за Груевски

Објавено пред

Ги поздравувам иницијативите на Клубот на млади лекари за намалувањето на егзодусот врз белиот мантил и воедно со тоа го повикувам Министерството за здравство веднаш да почне консултации со претставници на сите чинители во давањето, примањето на здравствените услуги и оние кои треба да ги финансираат овие услуги, соопшти д-р Енсер Јусуфоски, потпретседател на Граѓанско-демократска унија.

„Во текот на изминатиот период бевме сведоци на контрадикторни политики на министерот за здравство и премиерот на Владата, што ни малку не придонесуваат за подобрувањето на условите за младите, идните и постоечките лекари и другиот медицински персонал.

Фактот дека повеќе од 1200 млади лекари ја имаат напуштено Македонија во последните 7 години покажува дека трендот на недоволна ангажираност на надлежното министерство за подобрување на статусот, условите за работа и примањата на медицинските работници продолжува.

Ветувањата за позитивни промени во здравството барем засега остануваат убава бајка во која, како што изгледа, веруваат сè помалку луѓе. Тука се крие и причината зошто лекарите масовно си заминуваат и ја бараат својата професионална реализација и егзистенција надвор од земјата.
Потсетувам дека само пред неколку дена медиумите објавија дека во источниот дел на земјата се набљудува дефицит на медицински работници.

Според мене, тоа е многу поголем проблем од „главната“ дилема што ја тресе јавноста деновиве, каде се наоѓа Груевски и зошто уште се нема пријавено во предистражниот затвор „Скопје“.

Алармантните статистички податоци нека бидат предупредување за сите, посебно за политиките на Министерството и Владата кон оваа многу осетлива и болна тема за граѓаните на Македонија“, вели Јусуфоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: МВР и Народниот правобранител да утврдат кој ги повикал новинарите пред домот на Груевски

Објавено пред

Однародената и криминална власт вечерва го допре дното и потврди дека Република Македонија нема институции туку само инструменти на криминалниот картел кои се злоупотребуваат за политички пресметки, порача ВМРО-ДПМНЕ.

„Единствениот политичар аболициран за тежок криминал, Зоран Заев, нарачал медиумите да бидат повикани пред домот на пратеникот и почесен претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, за да кулминира хајката врз него. Медиумските загари на аболицираниот Заев имаат зелено светло за линч на секој што не се согласува со неговата капитулантска и антимакедонска политика. Ваква злоупотреба на институциите и медиумите не е видена во ниту една европска држава.

Ваквиот јавен линч е најдобар доказ дека предметот е политички монтиран со една единствена цел, а тоа е отстранување на Никола Груевски од јавниот живот и заплашување на сите кои би помислиле да се спротивстават на криминалниот картел.

Доколку Секторот за внатрешна контрола при МВР и Народниот правобранител не утврдат кој е режисерот на оваа медиумска хајка и кој ги повикал новинарите, односно им дал информации кога ќе биде упатен тим од потраги во неговиот дом, ќе значи потврда дека станува збор за нарачка токму од аболицираниот Заев.

Ваквото Кацарска-судство во спрега со полицијата и медиумите е најдобар доказ дека во Македонија се сведоци на политички прогон и за овој скандал ВМРО ДПМНЕ ќе ги информира своите меѓународни партнери“, се наведува во соопштението на опозициската партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Полицијата пред ВМРО-ДПМНЕ ги стопира и ги претресува возилата кои излегуваат од седиштето

Полицијата ги стопира сите возила кои излегуваат од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Вршат целосен претрес на возилата и претресуваат еден по...

Македонија3 часа

Објавена потерницата за Никола Груевски

Министерството за внатрешни работи ја објави националната потерница за експремиерот Никола Груевски, на веб-страницата во делот „Потраги“. „Никола Груевски, од...

Македонија4 часа

Полициски „алфи“ влегоа во домот на Груевски

Полициски „алфи“ влегоа во станот на експремиерот Никола Груевски, но внатре не најдоа никој. Засега нема информации каде е Груевски,...

Македонија5 часа

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ6 часа

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија8 часа

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Македонија9 часа

ЗНМ: Јавните пари ќе продолжат да се трошат за политичка пропаганда, власта не го исполни ветеното

Здружението на новинарите на Македонија изрази загриженост затоа што во последните измени и дополнувања на Изборниот законик, што по скратена...

Свет10 часа

Трамп со твит за состојбите во Калифорнија ги разгневи пожарникарите и славните личности

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ ја објасни својата теорија за вистинските виновници за катастрофалниот пожар во Калифорнија. Како што...

Економија10 часа

Бензините поевтинуваат 4 и 4,5 денари

Од ноќеска на полноќ цената на бензините ќе се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти...

Европа10 часа

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради...

Регион13 часа

Мицотакис: Нема да гласаме за ратификација на преспанскиот договор

Претседателот на најголемата опозициска партија во Грција, „Нова демократија“, Киријакос Мицотакис го повтори партискиот став, дека нема да дадат поддршка...

Македонија15 часа

,,Се молиме ветрот да не го промени правецот, бидејќи за минута може да изгори селото”, сведочат жителите на Селци

Една недела над селото Селци, на падините на планината Стогово, гори шумата, во која има борови и дабови дрва. Во...

Македонија1 ден

(Видео) Од 1 декември нема да дозволиме зависници да доаѓаат во Кисела Вода, жителите се судрија со претставник од Општината

Жителите на Кисела Вода им дадоа рок на властите до крајот на месецов да го дислоцираат Центарот за превенција и...

Македонија1 ден

И последниот амандман доби „зелено светло“ од Комисијата за уставни прашања

Со девет гласа „за“, пет „против“ и без воздржани, собраниската Комисија за уставни прашања попладнево го усвои последниот нацрт-амандман, со...

Економија1 ден

Усвоен ребалансот на Буџетот – 3 милијарди денари за општините, намалени проекциите за економски раст

Општините ќе добијат 3 милијарди денари за покривање на долговите, нивото на буџетски дефицит е задржано, а намалени се проекциите...

Македонија1 ден

Партијата на Бачев за Василевски: Охриѓани велат дека е превртлив и е дел од масонски организации

Еден ден по расправијата во Охрид помеѓу лидерот на „Единствена Македонија“, Јанко Бачев и пратеникот Сашо Василевски, од партијата на...

Македонија1 ден

Интервју на Димитров за „Велт“: Веруваме дека Грците ќе го исполнат ветеното

Топката е засега кај нас. Ние веруваме дека Грците ќе го направат она што го ветија. Ова е најдобриот компромис...

Македонија1 ден

Граѓански собир за дислокација на Центарот за зависници во Кисела Вода

По иницијатива на поголем број на граѓани кои жиевеат во општина Кислеа Вода денеска ќе се одржи граѓански собир на...

Европа1 ден

Австрија откри уште еден случај на шпионажа во корист на Русија

Канцеларијата на австриското државно обвинителство за борба против економскиот криминал и корупција започна истрага против австриски контраразузнавачки агент, кој е...

Топ1 ден

Кривична пријава за стружанец оти одгледувал канабис под пластеници

Стружанецот М.К. (52) од селото Корошишта доби кривична пријава отккао полиција во неговата фарма под пластеници нашла 10 стебла канабис....

Досие