Контакт

Македонија

Пораст на дневните температури во следните денови

Објавено пред

УХМР информира дека во следните денови ќе продолжи периодот на стабилно и суво време со благ пораст на дневната температура.

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи  од 6 до 16, а дневната од 25 до 32 степенa. УВ-индексот ќе биде 6

Во Скопје слично време со температура од 12 до 30 степени.

Македонија

Без маска вчера биле затекнати 846 лица во земјата

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 846 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19.

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 429 возачи во Скопје, од кои 62 за брзо возење

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 429 санкции, меѓу кои 62 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, 35 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 31 за возење без возачка дозвола, а 58 санкции за неносење на заштитна маска.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за зголемување на безбедноста во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Овој дом за мене е фамилија“, вели станарка од домот за стари лица во Берово кој е во фаза на реконструкција

Објавено пред

Со 13 милиони од општината и над 7 милиони денари од Швајцарската агенција за развој и соработка се реконструира и доградува домот за стари лица во Берово како дел од развојните цели на Центарот за развој на источниот плански регион.

„Веќе шеста година сум тука, има место за рекреација. Домот е на убаво место, околината е многу убава, има место за пешачење, слободни сме, кои сме моќни да можеме да одиме, дозволено ни е, не сме за ништо спречени“, вели Натка Иванова.

Таа кога дошла за првпат во домот била многу исплашена, побарала помош од отецот Дамаскин, игумен на Лесновскиот манастир, кој и порачал да го чува својот нов дом и да гради пријателства.

За Бубевска Даница е добро што во собите се сместени по две, имаат телевизор, засебно купатило, решо, може да се другарува, да се пие кафе, да се разговара.

„Родена сум во село Илиово, работев во Фротирка, Делчево и сум пензионерка, и од таму дојдов во Берово, во старски дом. Уште два месеци, до Нова година ќе направам 3 години од кога сум тука. Домот ни е многу важен, не гледаат, овој дом за мене е фамилија“, вели Јанковска Стефанка.

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски порача дека основна цел на проектот е подобрување и унапредување на квалитетот на живот на старите лица, здравјето и психофизичката состојба, како начин на подобрување на системот на социјална заштита на старите лица во источниот регион, и воспоставување на вонинституционална заштита и формирање на дневен центар.

„Со ова докажуваме дека ние се грижиме како за најмладите, градејќи детски игралишта, така и за најстарите со градење на старечки домови, кои што ќе ги користат оние навистина кои што цел живот работеле за нас, сега општеството треба да им врати, да води сметка и за нив. Задоволен сум од соработката и од идеите кои што ги дава општината Берово, се надевам дека во следниот период ќе продолжиме со соработката, но и со Швајцарската агенција за развој и соработка, за многу други проекти во втората фаза која што се надевам ќе започне следната година“, порача министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

Според националната проектна координаторка во Швајцарска амбасада во Скопје, Мирјана Македонска, вклученоста на маргинализираните групи и ранливите групи во секој сегмент од општественото живеење.

„Швајцарската агенција за развој и соработка во рамките на Амбасадата, веќе 6 години интензивно соработува со Министерството за локална самоуправа на тема рамномерен регионален развој. Во рамките на проектот, во источниот плански регион, годинава, грантот кој што беше доделен е наменет за реновирање и проширување на домот за стари лица во Берово. Она што е од особена важност е дека проектот беше избран на партиципативен начин, уште една вредност на Швајцарија која што ја внесуваме и интегрираме во сите наши проекти, имено проектот беше одбран од страна на граѓаните на источниот плански регион“, рече Македонска.

За градоначалникот на општината Звонко Пекевски, Домот за стари лица „Д-р Иван Влашки” е единствена установа од ваков тип во источниот регион.

„Задоволството е особено големо, кога крајните корисници имаат квалитетна и добра услуга, која се состои пред се од обезбедување на грижа, хигиена, храна и секако дневна медицинска помош која им се нуди секојдневно на корисниците на домот“, додаде градоначалникот.

За директорка на домот за стари лица Живка Бојчoвска Каламадевска старите лица се столбот на нашето општество и ние треба да им обезбедиме соодветна грижа и нега како и достоинствен живот.

„Отворањето на третата ламела овде во домот, е од големо значење не само за Берово, туку и за целиот источен регион, со што ќе се зголеми капацитетот за уште десет легла, а ќе се намали големата листа на чекање. За убавината, негата, грижата и топлината која што се чувствува во овој дом, можат да кажат корисници кои што веќе години наназад ги користат нашите услуги“, порача таа.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Топ24 минути

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија2 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија2 часа

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој почина вчера на 64-годишна возраст, во текот на денот ќе биде погребан....

Македонија3 часа

СДСМ на онлајн конгрес за изборните резултати и досега сработеното

Денеска со почеток во 13 часот, СДСМ ќе одржи 25. Конгрес, коj за прв пат во земјава ќе биде дигитален,...

Македонија3 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија3 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија15 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија18 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион18 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет18 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет20 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија22 часа

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија23 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија23 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија1 ден

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија2 дена

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Досие